تازه ترین اظهارات ترامپ درباره تصمیم آمریکا درباره افغانستان

به گزارش افق بسطام، ایرنا نوشت: رئیس جمهوری آمریکا گفت اگر توافق صلحی با طالبان ایجاد گردد، 8 هزار و 600 نظامی آمریکایی در افغانستان می مانند.

تازه ترین اظهارات ترامپ درباره تصمیم آمریکا درباره افغانستان

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گفت که درصورت ایجاد توافق صلح با طالبان، سطح نیروهای آمریکایی در افغانستان به 8 هزار و 600 تن کاهش می یابد.

به گزارش فرانس پرس، ترامپ در گفت وگو با رادیو فاکس نیوز گفت: قصد داریم [تعداد نیروهایمان را] به 8 هزار و 600 کاهش دهیم و پس از آن تصمیم دیگری خواهیم گرفت. حضورمان [در افغانستان] را همیشه حفظ خواهیم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال تاکید نمود درصورتی که حمله ای علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان صورت گیرد، ما با تعداد نیروهایی که هرگز سابقه نداشته، بازخواهیم گشت.

شبکه خبری طلوع نیوز روز یکشنبه به نقل از مقام های مطلع که نامی ازآنها نبرد، گزارش داد که دور نهم مذاکرات صلح آمریکا و طالبان شنبه خاتمه یافت و طرفین بر سر خروج نیروهای خارجی از افغانستان در چارچوب زمانی 15 تا 20 ماهه و نیز ضمانت طالبان برای همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم به توافق رسیدند.

بر اساس این گزارش، دو طرف در روزهای آینده توافقنامه صلحی امضا می نمایند که بر اساس آن، تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان از 14 هزار به 5 هزار نفر کاهش خواهد یافت.

اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان اخیرا در گفت وگو با طلوع گفت که نیروهای مستقر در پنج پایگاه کوچک آمریکایی از افغانستان خارج خواهند شد و خروج آنها تاثیری بر زندگی افغان ها ندارد.

غنی با اشاره به توافقنامه صلح احتمالی که انتظار می رود در روزهای آینده بین آمریکا و طالبان امضا گردد، خاطر نشان کرد که توافق بین یک دولت و یک گروه مبنای قانونی ندارد.

نمایندگان آمریکا و طالبان با هدف امضای توافقنامه صلح و خاتمه دادن به جنگ 18 ساله در افغانستان، از اکتبر 2018 مذاکرات را در دوحه قطر شروع کردند. دور نهم این مذاکرات پنجشنبه هفته پیش در دوحه شروع شد و شنبه خاتمه یافت.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در مبارزه با القاعده، اعلام آتش بس و شروع مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان، چهار محور اصلی توافقنامه صلح آمریکا و طالبان اعلام شده است.

مقام های آمریکا تاکنون اظهارات ضدونقیضی درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان داشته اند. این اظهارات از اعلام خروج کامل در مدت 60 روز ازسوی ترامپ تا حضور تعداد متفاوتی از نیروها و خروج در بازه های زمانی مختلف متفاوت بوده است.

17311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 186

به "تازه ترین اظهارات ترامپ درباره تصمیم آمریکا درباره افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه ترین اظهارات ترامپ درباره تصمیم آمریکا درباره افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید