تحریمها صندلی دلار را تضعیف نموده است

به گزارش افق بسطام، الکسی زبوتکین سیاست تحریمی آمریکا را باعث متزلزل شدن صندلی دلار در دنیا دانست.

تحریمها صندلی دلار را تضعیف نموده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از راشا تودی، یک مقام بانک مرکزی روسیه با انتقاد از رویکرد واشنگتن در استفاده از تحریم به عنوان سلاح مالی علیه کشورهای مخالف آمریکا گفت: در طول سال های اخیر آمریکا بارها از تحریم بر ضد دیگر کشورها استفاده نموده که این مساله باعث متزلزل شدن صندلی دلار شده است. به گفته زبوتکین، کشورها در نتیجه تحریم مجبور شده اند دلار را از مبادلات تجاری خود کنار گذاشته و به استفاده از ارزهای ملی روی آورند.

معاون رییس بانک مرکزی روسیه، دلار را قربانی سیاست تحریمی امریکا دانست و پیش بینی کرد که سهم دلار از مبادلات دنیای در سال های آینده نیز کاهش یابد.

گفتنی است داده های بانک مرکزی روسیه نشان می دهد که حجم ذخایر طلا و ارز این کشور طی یک هفته اخیر با 0.4 درصد افزایش (معادل 1.8 میلیارد دلار) به 593.6 میلیارد دلار رسیده است. به گفته بانک مرکزی روسیه، این افزایش ناشی از تداوم فرایند تقویت ذخایر و تغییر در نرخ های برابری ارز حاصل شده است.

ذخایر ارزی روسیه شامل ارز، طلا، حق برداشت مخصوص از بانک تسویه بین المل و اوراق قرضه کشورهای خارجی است. طی یک ماه اخیر میزان ذخایر طلا و ارز روسیه 2.8 میلیارد دلار و از ابتدای امسال میلادی 67 میلیارد دلار بیشتر شده است. 137.4 میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی روسیه را طلا تشکیل می دهد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 87 میلیارد دلار بیشتر شده است.

روسیه در راستای بخشی از کوشش های خود به منظور کاهش وابستگی به دلار در حال خرید طلا و متنوع سازی ذخایر ارزی است. در حال حاضر روسیه عظیم ترین خریدار طلا در دنیا و چهارمین دارنده عظیم این فلز گران بها محسوب می گردد. روسیه در شرایطی در پنج سال گذشته به طور متوسط 200 تن طلا در سال خریداری نموده است که سال گذشته این کشور 81 میلیارد دلار از ذخایر دلاری خود را به طلا و ارزهای دیگر تبدیل نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1224

به "تحریمها صندلی دلار را تضعیف نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریمها صندلی دلار را تضعیف نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید