جزئیات تشکیل وزارتخانه جدید دولت، 3 ماه تا اعلام وزیر

به گزارش افق بسطام، مدیرکل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی گفت: اگر شورای نگهبان به طرح وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی ایرادی نگیرد یک ماهه این طرح معین تکلیف و سه ماهه وزیر معرفی خواهد شد.

جزئیات تشکیل وزارتخانه جدید دولت، 3 ماه تا اعلام وزیر

به گزارش افق بسطام به نقل از خبرگزاری مهر، مرتضی شکوهی مدیرکل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی امروز چهارشنبه 10 مرداد 97 پس از تصویب طرح یک فوریتی تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که امروز توسط نمایندگان مجلس انجام شد، گفت: پیش از این کلیات طرح تصویب شده بود و امروز به آنالیز جزئیات پرداخته شد، این طرح دارای یک ماده واحده و سه تبصره بود که بالاخره جزئیات آن رأی آورد. حالا این طرح به شورای نگهبان خواهد رفت و تا پس از آنالیز و اعلام نظر که معمولاً 15 روز طول می کشد، به تائید برسد.

او ادامه داد: پیش بینی این است که اگر شورای نگهبان به این طرح ایرادی نگیرد، تا یک ماه دیگر وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی مشخص تکلیف می گردد و با تائید شورای نگهبان، این طرح به قانون تبدیل خواهد شد و وزیر سه ماهه معرفی می گردد.

شکوهی درباره اینکه پیش از این معاونت گردشگری و سرمایه گذاری در سازمان میراث فرهنگی ادغام شده بود و در آنالیز جزئیات طرح وزارتخانه شدن نیز آمده که این سازمان نباید تشکیلات خود را توسعه دهد، گفت: وزارتخانه ها در پنج معاونت دیده شده اند و به همه دستگاه ها ابلاغ شده که معاونت های ریاست جمهوری که بیش از پنج معاونت دارند، باید در هم ادغام شوند. قبلاً هم این طور بود که باید معاونت سرمایه گذاری با گردشگری ادغام گردد. اما بند د ماده 28 قانون مدیریت خدمات کشوری می گوید کلیه دستگاه ها ملزم به داشتن حداکثر پنج معاونت هستند. سازمان میراث فرهنگی نیز باید 5 معاونت داشته باشد.

مدیرکل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: در بند الف ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه آمده است که کلیه دستگاه ها تا سرانجام برنامه ششم باید تا 15 درصد کوچک شوند؛ این دو متن داخل یک واحده آمده که نشان می دهد مجلس به دنبال بزرگ شدن بدنه دولت نیست و می خواهد در چارچوب قوانین، وزارتخانه داشته باشد و بیشتر هدف نمایندگان مجلس بحث نظارت است. بنابراین سازمان میراث فرهنگی احتیاج به بزرگتر شدن ندارد، چون اکنون در تمامی استان ها، اداره کل و نمایندگی داردو به نیروی انسانی بیشتری هم احتیاجی ندارد.

او اضافه کرد: دولت یک سال فرصت دارد تا توضیح وظایف جدید وزارتخانه گردشگری را ابلاغ کند. همچنین با توجه به اینکه اجازه بزرگتر شدن تشکیلات را ندارد، اما می تواند اصلاحات لازم را انجام دهد. قانونگذار دست سازمان میراث فرهنگی را در این باره باز گذاشته است؛ این اصلاحات می تواند پس از مشخص وزیر انجام گردد.

شکوهی درباره اینکه مسئولان مختلف در سازمان میراث فرهنگی همواره از تبدیل این سازمان به وزارتخانه اعلام نارضایتی می کردند گفت: نگرانی در اینجا بود که در جهت و وزارتخانه شدن سازمان، سه بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از هم تفکیک شوند و یا اینکه خروجی این طرح در مجلس چه خواهد شد.

او درباره آنالیز بازگشت فرش به معاونت صنایع دستی نیز گفت: جای فرش در حوزه معاونت صنایع دستی است. باید این موضوع بعدها پیگیری گردد. فرش برند ما در صنایع دستی است. اخیراً قانونی در مجلس تصویب شده که درباره حمایت از فعالان صنایع دستی است. ما معتقدیم که فرش جدا از صنایع دستی نیست و اگر سیاستگذاری درستی برای صنایع دستی داشته باشیم، باید فرش را هم در این بخش ببینیم. و یا اگر بسته حمایتی برای وجود دارد باید هم برای صنایع دستی باشد و هم برای فرش.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 162

به "جزئیات تشکیل وزارتخانه جدید دولت، 3 ماه تا اعلام وزیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تشکیل وزارتخانه جدید دولت، 3 ماه تا اعلام وزیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید