رشد 19 درصدی بودجه 99 معاونت زنان، اختصاص بخش اعظم بودجه به عدالت جنسیتی

به گزارش افق بسطام، معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از رشد 19 درصدی بودجه امور زنان و خانواده در سال 99 خبر داد و گفت: این در حالی است که با توجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور در اکثر موارد میزان بودجه در نظر گرفته شده برای دستگاهها همانند سال گذشته است.

رشد 19 درصدی بودجه 99 معاونت زنان، اختصاص بخش اعظم بودجه به عدالت جنسیتی

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

زهرا جواهریان در گفت وگو با خبرنگاران، اعلام نمود: دولت برای سال 99 معاونت امور زنان و خانواده بودجه 25 میلیارد تومان را پبیشنهاد کرده است و بودجه این معاونت در سال 98 معادل 21 میلیارد تومان مصوب شده بود که از این اعتبار 20میلیارد و 300 میلیون تومان ابلاغ شده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه شرح داد: با توجه به نقش ستادی و سیاستگذاری که معاونت امور زنان و خانواده در راستای توانمندسازی زنان و خانواده و همچنین ارتقای شاخصهای عدالت جنسیتی با کمک سایر دستگاه های دولتی و غیر دولتی دارد، به طور قطع توجه به افزایش اعتبار این حوزه امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

جواهریان با بیان اینکه معاونت امور زنان و خانواده در بخشی از فعالیت های خود ذیل چهار برنامه (راهبری و حمایت از تحکیم بنیان خانواده، ارتقاء شاخص های عدالت جنسیتی، ارتقاء توانمندی و مشارکتهای اجتماعی زنان و طرح تاب آوری) اقداماتی را انجام می دهد افزود: در بحث تحکیم بنیان خانواده و افزایش مهارتهای ارتباطی و کاهش فاصله بین اعضای خانواده یکی از برنامه های مهمی که به عنوان طرح ملی دنبال می کنیم، طرح گفتگوی ملی خانواده و گفتگوی بین نسلی است.

وی در ادامه شرح داد: به طور قطع معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در جهت اجرای برنامه راهبری و حمایت از تحکیم بنیان خانواده بخشی از اعتبارات سال 99 را به این امر اختصاص می دهد.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی گفت: به منظور ارتقاء توانمندی و افزایش مشارکت اجتماعی زنان با همکاری وزارت کشور ، سازمان فنی و حرفه ای و جهاد دانشگاهی طرحهایی را در دست اجرا داریم.

وی در ادامه افزود: بخشی از این طرح ها به موضوع زنان سرپرست خانواری که در سکونتگاههای غیر رسمی زندگی می کنند وهمچنین زنان سرپرست خانواری که به طور عمومی شناسایی می شوند و تحت پوشش کمیته امداد و یا سازمان بهزیستی نیستند، می پردازد.

جواهریان با بیان اینکه حدود 12 هزار زن سرپرست خانوار در سال 98 در این طرح قرار خواهند گرفت گفت: در مرحله اول اجرای این طرح به زنان جامعه هدف مهارتهای آموزشی داده شده است و در مرحله دوم براساس استعدادهایشان مهارتهای تخصصی را می آموزند ودر مرحله آخر دستیابی به اشتغال بسیار مهم است که معاونت امورزنان و خانواده با همکاری دستگاه های ذیربط تدابیری را در این خصوص اندیشیده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی با اشاره به اینکه بخشی از اعتبارات به اجرای طرح تاب آوری اختصاص می یابد گفت: این طرح در قالب برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی در سطح استانها اجرایی می شود.

وی در ادامه افزود: این دوره برای افراد ظرفیتی مهیا می کند تا بیاموزند چگونه بر ناملایمات زندگی چیره شده و مهارتها و تواناییهای خود را برای فائق آمدن بر مسائل و مسائل به کار گیرند و خود را پس از رویارویی با چالشها بازیابی کنند.

جواهریان در ادامه درباره ارتقاء شاخصهای عدالت جنسیتی یادآور شد: شاخصهای عدالت جنسیتی با کمک دستگاه های مختلفی که عضو کارگروه ستاد ملی زن و خانواده هستند و با همکاری قوه مقننه و قوه قضائیه تدوین شده است، براین اساس 8 محور ، 25 شاخص اصلی و179 شاخص اختصاصی را تهیه و ابلاغ شده است.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر شناسنامه کلی شاخصها تدوین شده و تقسیم کار دستگاهی در زمینه تولید آمارهای حوزههای مختلف در دست اقدام می باشد و معاونت امور زنان و خانواده در حال طراحی سامانه این برنامه است.

جواهریان شرح داد: طرح شاخصهای عدالت جنسیتی یکی از مهم ترین برنامه هایی است که معاونت در سه ماهه آخر سال 98 و به طور ویژه در سال 99 آن را پیگیری می کند و قطعا بخش اعظمی از اعتبارات سال 99 به این موضوع اختصاص دارد.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی در ادامه گفت: با توجه به اهمیت موضوع ،تمامی دستگاه ها موظف هستند در ردیف برنامه بودجه سازمان خود ، ارتقاء شرایط شاخصهای عدالت جنسیتی را لحاظ کنند.

جواهریان ادامه داد: از دیگر اقدامات انجام شده توسط معاونت امور زنان و خانواده تدوین 31 سند ارتقای شرایط زنان و خانواده استان است که در حال حاضر 18 سند آن در شورای برنامه ریزی استانهای کشور به تصویب رسیده است.

وی در ادامه افزود: در تدوین این سند تلاش شده است تا علاوه برنتیجه محور بودن آن ، سطوح شهرستانی در سطح تفصیلی سند مدنظر قرار گرفته و در آن لحاظ شود. همچنین در تدوین سند به این امرتاکید شده است که آحاد کنشگران توسعه (جامعه نخبگان ، جامعه مدنی به عنوان کنندگان مردم) در تدوین سند دخیل باشند.

جواهریان در پایان گفت: یکی دیگر از دستاوردهای معاونت امور زنان و خانواده، برگزاری نشستهای منطقهای در قالب کارگاه های تخصص -آموزشی ویژه تشکلهای اجتماعی زنان و خانواده استانهای سراسر کشور با هدف توان افزایی تشکلهای اجتماعی زنان و خانواده می باشد که تاکنون برای 21 استان برگزار شده است و تا پایان سال برای 10 استان دیگر نیزبرگزار می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 491

به "رشد 19 درصدی بودجه 99 معاونت زنان، اختصاص بخش اعظم بودجه به عدالت جنسیتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 19 درصدی بودجه 99 معاونت زنان، اختصاص بخش اعظم بودجه به عدالت جنسیتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید