صادرات گوجه فرنگی نوعی خام فروشی است

به گزارش افق بسطام، دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران با بیان اینکه سود ناشی از صادرات گوجه فرنگی به کشاورزان نمی رسد گفت که صادرات گوجه فرنگی، نوعی خام فروشی محسوب می شود.

صادرات گوجه فرنگی نوعی خام فروشی است

سید مهدی میررضوی در گفت وگو با افق بسطام، با بیان اینکه می توانیم با تبدیل گوجه فرنگی به رب گوجه فرنگی ارزش اضافه کرده ایجاد کنیم اضافه کرد: اگر قصد ما حمایت از کشاورز است سود اصلی از صادرات گوجه فرنگی به کشاورزان نمی رسد بلکه واسطه ها از آن بهره می برند.

به گفته دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران، افرادی گوجه فرنگی را کیلویی 2,500 تومان از مزارع می خرند و چند تریلی از این بار را در مرزها می فروشند و برای هر کیلو یک دلار دریافت می کنند.

میررضوی در پاسخ به اینکه آیا صادرات گوجه فرنگی امسال هم ممکن است همچون سال گذشته منجر به جهش قیمت این محصول و سایر مشتقات آن شود یا خیر، گفت: با توجه به اینکه امسال کشت گوجه زیاد بوده و از طرف دیگر هنوز زمان اوج برداشت گوجه نرسیده، انتظار می رود شاهد اتفاقاتی که در سال گذشته رخ داد نباشیم.

به گزارش افق بسطام، قیمت گوجه فرنگی از اواسط شهریور ماه سال گذشته سیر صعودی یافت و فروشندگان؛ علت آن را صادرات بی رویه عنوان کردند به طوری که در روزهای اول مهر ماه سال گذشته قیمت این محصول با بیش از 40 درصد افزایش نسبت به ماه قبلش به حدود 7,000 تومان رسید و در نهایت وزارت صنعت معدن و تجارت در بخشنامه ای، اوایل مهر سال گذشته صادرات گوجه فرنگی به استثنای گوجه های گلخانه ای را ممنوع کرد که این ممنوعیت در فصل زمستان این سال برداشته شد.

در این میان، افزایش قیمت گوجه فرنگی در هزینه تمام شده کارخانه های تولید رب گوجه تأثیر گذاشت و قیمت این محصول نیز بیش از دو برابر افزایش یافت که افزایش قیمت با در آسان بازشو و با در معمولی رب گوجه فرنگی نیز از دلایل آن اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 80

به "صادرات گوجه فرنگی نوعی خام فروشی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات گوجه فرنگی نوعی خام فروشی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید