متهم جدید اضافه وزن بچه ها

به گزارش افق بسطام، خراسان/ بهترین غذا برای نوزادان شیر مادر است و کودک باید حداقل تا 21 ماهگی از شیر مادر در کنار غذاهای دیگر تغذیه کند. کودک تا 6 ماهگی تنها به شیر مادر برای تغذیه احتیاج دارد، بنابراین تا این زمان تغذیه مادر بسیار مهم است و باید حتما پروتئین، ویتامین، آهن و سایر مواد مغذی را در رژیم خود بگنجاند.اما آغاز زود هنگام غذای جامد در بچه ها متهم جدید شناخته شده در اضافه وزن بچه ها می باشد.

متهم جدید اضافه وزن بچه ها

دادن غذای جامد زودهنگام و تغییرات در روده

مطالعه جدیدی که در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا اجرا شده نشان می دهد آغاز تغذیه کودک با غذای جامد در سه ماهگی یا قبل از آن می تواند تغییراتی در شرایط باکتریایی روده بزرگ نوزاد ایجاد کند. این محققان با بررسی مدفوع نوزادانی که غذای جامد برای آن ها زود آغاز شده بود، متوجه وقوع این تغییرات شدند. این بررسی نشان می دهد وقتی دادن غذای جامد در سه ماهگی آغاز می شود، تنوع باکتریایی روده نوزادان افزایش می یابد اما چنین تغییراتی در شرایط باکتریایی روده ها چه اهمیتی دارد؟

تغییرات در روده و اضافه وزن در دوره کودکی

مطالعه دیگری که پیش از این توسط محققان نروژی در سال 2018 اجرا شده است، نشان می دهد بالا بودن تنوع باکتریایی روده بزرگ در سه ماهگی با مشکل اضافه وزن در دوره کودکی ارتباط دارد. از سویی مطالعات دیگری که پیش از این اجرا شده است هم نشان می دهد بچه های که غذای جامد برای آن ها در سنین بسیار پایین و زیر چهارماهگی آغاز شده است، احتمال اضافه وزن در دوران کودکی در آن ها افزایش می یابد.

با توجه به یافته های این مطالعه و بر اساس مطالعات قبلی می توان نتیجه گیری کرد که آغاز غذای جامد در سه ماهگی و پیش از آن با ایجاد تغییرات در ترکیب باکتریایی روده بزرگ احتمال اضافه وزن در دوره کودکی را افزایش می دهد. بر این اساس هم به جد توصیه می شود که والدین به هیچ عنوان غذای جامد برای فرزندشان را از سه ماهگی یا زودتر آغاز نکنند.

غذاهای مناسب برای بچه ها می تواند یک غذای ساده باشد.دادن هر نوع غذای ساده را باید با قاشق چای خوری آغاز کنید، مانند برنج پخته (کته نرم) و میزان آن را کم کم افزایش دهید. وقتی غذای جدید به مدت یک هفته به کودک داده شد، بدون این که تاثیر بدی داشته باشد، می توان غذای دیگری به غذای وی اضافه کرد.

در روزهای اول از مقدار بسیار کم غذای کمکی برای کودک استفاده کنید، مثلا نصف قاشق چای خوری و هرروز این مقدار را کمی بیشتر کنید تا به دو قاشق سوپ خوری برسد.

اولویت با سبزی هاست

در ادامه فرایند تغذیه کودک با غذاهای کمکی از پوره میوه و سبزیجات استفاده کنید. بهتر است سبزی ها را پیش از میوه ها داد. اگر میوه ها اول داده شوند، کودک مزه شیرین را ترجیح خواهد داد و ممکن است در برابرخوردن سبزی ها مقاومت نشان دهد.

به طور کلی، هر پله تغذیه را روی پله قبلی بسازید و مطمئن شوید که در هر مرحله، تنها یک نوع ماده غذایی به کودک می دهید.

بعضی از غذاها که بیشتربرای شیرخواران حساسیت زا هستند ، عبارت اند از: سفیده تخم مرغ، شکلات، مغزها، و شیرگاو . بهتر است در دوران شیرخواری از دادن این غذاها به کودک خودداری کرد.

نشانه های آمادگی کودک برای غذاخوردن

وزن کودک از زمان تولدش دو برابر شده باشد.

کودک می تواند حرکات سر و گردنش را کنترل کند.

کودک می تواند با کمی حمایت بنشیند.

کودک می تواند به شما نشان دهد که سیر است، به وسیله چرخاندن سرش و یا این که دهان خود را باز نکند.

کودک زمانی که دیگران غذا می خورند، از خودش علاقه نشان می دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 785

به "متهم جدید اضافه وزن بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متهم جدید اضافه وزن بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید