مشاور حامد کرزی: آمریکا به دنبال مخدوش کردن روابط ایران و افغانستان است

به گزارش افق بسطام، مشاور رییس جمهور پیشین افغانستان گفت: آمریکا می خواهد نقش جمهوری اسلامی ایران را در مسائل افغانستان کمرنگ کند؛ بنابراین مخدوش سازی روابط در دستور کار آمریکا قرار گرفته است.

مشاور حامد کرزی: آمریکا به دنبال مخدوش کردن روابط ایران و افغانستان است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرنگاران، در پی جان باختن تعدادی از اتباع افغانستانی طی هفته های گذشته در یزد و هریرود، بعضی رسانه های معاند با فضاسازی در صدد تیره کردن روابط میان کشور شدند.

در این راستا، امروز پنج شنبه (22 خرداد) یک نشست خبری، برای آنالیز ابعاد مختلف رویدادهای در مشهد مقدس با حضور فعالان فرهنگی و بعضی شخصیت های سیاسی افغانستان برگزار گردید.

دکتر محمد هاشم عصمت اللهی، مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان، در این نشست خبری تاکید نمود که غرب با پوشش گسترده رویدادهای اخیر جان باختن تعدادی از مهاجرین در صدد است افغانستان را در مقابل جمهوری اسلامی ایران قرار دهد و روابط دو ملت را مخدوش کند.

وی گفت: رسانه های غربی و شبکه های اجتماعی و همچنین رسانه های وابسته به آمریکا در داخل افغانستان به این مساله دامن زدند.

عصمت اللهی ادامه داد: اگر این رویداد را در مقیاس جهانی به قضاوت بنشینیم متوجه می شویم که در همه این رسانه ها یک هدف دنبال می گردد و این پوشش خبری را می توانیم در سه دسته تقسیم کنیم: دسته اول شبکه های معاند و دین ستیز هستند که با نگاه خصمانه به این موضوع پراختند. دسته دوم رسانه هایی بودند که بی طرفانه و بدون پیش داوری ها موضوع را بازتاب دادند و دسته سوم رسانه هایی بودند که تحت تاثیر رسانه های گروه اول قرار گرفتند.

وی اضافه نمود: رسانه های معاند در این موضوع از خبرنگاری زرد استفاده کردند و بر خلاف اصول خبرنگاری فقط به تحریک احساسات و عواطف پرداختند.

مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان تاکید نمود: جنگ نرمی در کار است که از مدت ها قبل در برابر جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است. جنگ نرم مقدمه رویدادی است که قرار است اتفاق بیفتد و رسانه های معاند می خواهند از ایران تصویری نامیمون نمایش بدهند.

عصمت اللهی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تنها محوری است که در مقابل آمریکا قد عَلم نموده به همین دلیل، پای رسانه های عظیم در میان است تا این که ضربه های سنگینی را به ایران وارد نمایند؛ وزارت خارجه انگلیس و سنای آمریکا میلیون ها دلار به رسانه ها خصوصا بی بی سی پول می دهند تا بر اساس رویه آن ها حرکت نمایند.

عصمت اللهی گفت: من معتقدم که رویداد بسیار خطرناکی در دستور کار آمریکایی ها قرار گرفته است و یک سناریویی در حال شکل گیری است. اگر این سناریو تحقق پیدا کند شاید منجر به تلفات سنگین و مهاجرت های زیاد گردد.

مشاور حامد کرزی همچنین گفت: آمریکا می خواهد نقش جمهوری اسلامی ایران را در مسائل افغانستان کمرنگ کند؛ بنابراین مخدوش سازی روابط در دستور کار آمریکا قرار گرفته است.

وی تاکید نمود: دولت افغانستان باید از مهاجرت غیر قانونی به ایران جلوگیری کند. اشرف غنی در تبلیغات های انتخاباتی خود وعده یک میلیون اشتغال را داد اما امروز فرزندان افغانستان مجبور به مهاجرت هستند.

عصمت اللهی در انتها سخنان خود اضافه نمود: ما در شرایط جنگ رسانه ای هستیم و نباید به دنبال هر صدایی همراه شویم؛ غرب می خواهند ما را در مقابل جمهوری اسلامی ایران قرار دهد و روابط دو ملت را مخدوش کند.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 938

به "مشاور حامد کرزی: آمریکا به دنبال مخدوش کردن روابط ایران و افغانستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور حامد کرزی: آمریکا به دنبال مخدوش کردن روابط ایران و افغانستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید