نگرانی آنکارا از ورود عربستان به حیاط خلوت ترکیه

به گزارش افق بسطام، سفر اخیر وزیر خارجه عربستان به قبرس و اظهارات وی مبنی بر حمایت کشورش از مشروعیت و حاکمیت قبرس و همچنین نزدیکی مالی قریب الوقوعی که ممکن است پرونده های مالی مشترک میان آنها را به دنبال داشته باشد، بدون شک سیاستمداران ترکیه را نگران نموده و نشان می دهد که ریاض در حال شروع مرحله جدیدی از برخورد با ترکیه است تا به وسیله پرونده های مختلف و توافقات در زمینه سوخت و گردشگری با قبرس وارد حیاط خلوت ژئوپلیتیک آنکارا گردد.

نگرانی آنکارا از ورود عربستان به حیاط خلوت ترکیه

به گزارش افق بسطام، وب سایت ارم نیوز با انتشار یادداشتی درباره روابط عربستان و ترکیه و تأثیر احتمالی قبرس بر آن نوشت: با هر گامی که امروز عربستان برمی دارد معین می گردد، ترکیه در برآوردهای خود در روابط با عربستان دچار اشتباه شده است، آنکارا همیشه با آن مخالفت می نماید و بار دیگر دشمنی و چنانچه عربستان استراتژی صبر در مقابل آنکارا را در پیش نمی گرفت این روابط متزلزلی هم که اکنون میان آنها وجود دارد باقی نمی ماند.

حضور ابراهیم العساف، وزیر خارجه عربستان در قبرس در این زمان خاص نشان می دهد که ریاض در حال شروع مرحله جدیدی از برخورد با ترکیه اردوغان است. پس از آنکه عربستان پیروز به سد کردن طرح های ترکیه در کشورهای منطقه شد، اکنون وارد حیاط خلوت ژئوپلیتیک آنکارا شده است.

اظهارات العساف در پایتخت قبرس مبنی بر حمایت کشورش از مشروعیت و حاکمیت این کشور و نزدیکی مالی قریب الوقوعی که ممکن است پرونده های مالی مشترک میان آنها را به دنبال داشته باشد، بدون شک سیاستمداران ترکیه را نگران می نماید. پس آیا پرونده مشترکی مهم تر از پرونده بخش انرژی و گاز مدیترانه در سواحل قبرس وجود دارد؟ به ویژه اینکه عربستان در این بخش متخصص بوده و می تواند شریک خارق العاده ای برای قبرس باشد، این درحالی است که اردوغان به دنبال اکتشاف گاز در این سواحل است.

اما پرونده دیگر بخش گردشگری است که اهمیت آن برای آنکارا کمتر از پرونده گاز نیست. گردشگری در هوا معتدل مدیترانه سعودی ها و در مجموع ساکنان حوزه خلیج فارس را جذب خود می نماید و قبرس مولفه های گردشگری دارد که می تواند آن را جایگزین ترکیه ای کند که شاهد اتفاقات مداوم علیه گردشگران حوزه خلیج فارس بوده است و همین مسأله باعث شده است دامنه جایگزینان ترکیه برای آنها با مطرح شدن گزینه قبرس در کنار یونان و جمهوری آذربایجان گسترده تر گردد.

نیت عربستان در عراق و به ویژه در اقلیم کردستان متفاوت با همین نیت در قبرس نیست، چراکه ترکیه مطمئناً نمی خواهد اقلیم از محدوده سیطره اجباری آن خارج گردد اما سرمایه گذاری های عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس در آن محاسبات اردوغان را به هم می ریزد و او را از ناحیه جنوبی کشورش آزار می دهد.

اما درباره ناحیه جنوبی ترکیه باید گفت که میزان خشم ترکیه نسبت به سفر ثامر السبهان، وزیر مشاور عربستان در امور خاورمیانه در ژوئن گذشته به منطقه شرق فرات و دیدار وی با مقامات عشایر و کرد سوریه، بر کسی پوشیده نیست. گفته می گردد این سفر با ایجاد یک فرمول توافقی میان عشایر عربی که عربستان در آنها نفوذ دارد و نیروهای کردی که آنکارا با آنها خصومت دارد، مقدمه حضور قدرتمند عربستان در این منطقه را فراهم می نماید.

تفاوت اکنون در این مسأله است که عربستان سعودی نوعی انتفاضه منطقه ای را تجربه می نماید که به وسیله آن می تواند نقش خود را بازیابد، این درحالی است که رئیس جمهوری ترکیه به دنبال بازاریابی برای طرح منطقه امن در شمال سوریه بوده و منتظر فرصتی برای تماس با پادشاه سعودی است تا شاید بدین واسطه بتواند بعضی از سیاست های خود را ترمیم کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 220

به "نگرانی آنکارا از ورود عربستان به حیاط خلوت ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی آنکارا از ورود عربستان به حیاط خلوت ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید