چرا ارتش یمن پیشنهاد توقف مشروط حملات به سعودی را بیان کرد؟

به گزارش افق بسطام، تحلیلگران یمنی دلایل مختلفی برای پیشنهاد ارتش در رابطه با توقف مشروط عملیات های تلافی جویانه علیه عربستان مطرح کردند که از جمله آنها تمایل آمریکا برای پیشبرد مذاکره میان طرف های یمنی و فشار غربی ها بر سعودی است.

چرا ارتش یمن پیشنهاد توقف مشروط حملات به سعودی را بیان کرد؟

به گزارش گروه بین الملل افق بسطام، مهدی المشّاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن روز گذشته (آدینه، 29 شهریور) از توقف مشروط عملیات های تلافی جویانه پهپادی و موشکی ارتش یمن علیه عربستان اطلاع داد و گفت، امیدوار است ریاض هم به حملات خود انتها دهد.

این اقدام پس آن صورت گرفت که ارتش یمن پالایشگاه های تأسیسات نفتی آرامکو عربستان را هدف قرار داد و درباره توانایی اش برای انجام عملیات هایی از این دست به ریاض هشدار داد.

عربستان طرف شکست خورده جنگ یمن است

در همین ارتباط، عدنان هاشم رئیس مرکز پژوهش آماری ساس در یمن به روزنامه مصری عربی 21 گفت، این امر نشان دهنده آن است که آمریکا تمایل به پیشبرد مذاکرات میان انصارالله و عربستان سعودی در مسقط پیدا نموده است.

وی اضافه نمود، سفر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به ریاض آنقدر که مربوط به موضوع توقف شلیک موشک ها و پرواز پهپادهای یمنی بود، به صحبت درباره مقابله با ایران اختصاص نداشت.

هاشم گفت: اگر فشارهای غربی برای انتها دادن به تهدیدات علیه تأسیسات نفتی عربستان نبود، ریاض با این مذاکرات موافقت نمی کرد زیرا این موضوع (تأسیسات نفتی) تنها به عربستان مربوط نمی گردد بلکه به بازارهای جهانی ارتباط دارد. آمریکا معتقد است محدود کردن ابزارهای ایران در منطقه باید در راستای سیاست فشار حداکثری بر تهران و مجبور کردن آن به تن دادن به مذاکرات بر اساس دیکته های واشنگتن باشد. به همین دلیل فشارهای آمریکا و سعودی علیه تهران است نه حوثی ها.

وی اضافه نمود: سعودی ها راهبردی در یمن ندارند به همین دلیل با حوثی ها مذاکره خواهند کرد تا لااقل آنها را از ایرانی ها دور نمایند و این همان دیدگاه آمریکایی هاست. اگر مذاکرات در موازنه قدرت فعلی رخ دهد عربستان سعودی به عنوان شکست خورده بر سر شروط عقب نشینی اش مذاکره خواهد نمود.

انصارالله در تصمیم گیری مستقل است

جمال عامر سردبیر روزنامه یمنی الوسط به عربی 12 گفت، این اقدام ارتش یمن پس از ضربه دردناک به عربستان در ماجرای آرامکو، ناکام گذاشتن حمله ائتلاف سعودی به صعده در شمال یمن و نابودی تیپ الفتح وابسته به ائتلاف رخ داد.

عامر در ادامه گفت این اقدام ارتش یمن دو پیغام دارد: تأکید بر اسقلال تصمیم گیری جماعت حوثی در یمن و عدم ارتباط آن با افزایش نزاع منطقه ای و بین المللی علیه ایران. دوم: (این پیشنهاد ارتش یمن) به خاطر ضعف نیست بلکه از موضع قدرت توسط جماعت حوثی اعلام می گردد، در زمانی که ائتلاف به فرماندهی عربستان از هم پاشیده و اختلافات در آن در سطح بین المللی و داخلی بروز نموده است.

وی تأکید کرد: اگر نظام سعودی به این ابتکار پاسخ (مثبت) ندهد غافلگیری های ویران نماینده در راه خواهد بود که به فکرشان هم خطور نمی کند؛ آنهم پس از آنکه به آنها فرصتی برای خروج آبرومندانه داده شده است.

احتمالا بعضی طرف های آمریکایی، توصیه هایی به انصارالله برای توقف حملات داشته اند

یاسین التمیمی خبرنگار و نویسنده یمنی نظری متفاوت از دو تحلیلگر قبلی داشته و مدعی شد: این اقدام حوثی ها به دلیل تحرکات نظامی جدی (ائتلاف متجاوز) در شهر الحدیده در غرب یمن بوده که به نظر می رسد ضربات دردآوری به حوثی ها وارد شده است.

وی سپس مدعی شد: ابتکار حوثی ها همچنین به تحرکات سعودی-آمریکایی ارتباط دارد که علائمی جدی درباره امکان ضربه نظامی تلافی جویانه علیه ایران در آن دیده می گردد. علیرغم آنکه پیش بینی درباره اینکه ترامب به سمت این سطح از تنش پیش می رود، سخت است (اما) احتمالا حوثی ها نصیحت هایی از طرف های آمریکایی برای اعلام توقف حمله به اهدافی در سعودی دریافت نموده اند که هدف از آن کم کردن از عصبانیت ریاض و نیز دور کردن (نجات) واشنگتن از گرفتاری عدم اقدام علیه تجاوزهای ایران در قبال عصب مالی جهانی یعنی نفت سعودی است.

میانجی گری های غیر رسمی وجود دارد

علی الذهب دیگر تحلیلگر یمنی این پیشنهاد ارتش یمن را نشان دهنده چند موضوع دانست و اولین آنها را اینطور تشریح کرد: وجود میانجی گری های غیررسمی میان حوثی ها و سعودی که شخصیت های سیاسی، دینی و نظامی دو طرف خلال موسم حج انجام داده اند.

وی سپس با ادعاهای بعضی طرف ها مبنی بر اینکه عملیات آرامکو را ارتش یمن انجام نداده، همراه و مدعی شد: حوثی ها برای تأکید بر این ادعایشان که می گویند در پشت پرده حملات آرامکو هستند، این ابتکار را پیشنهاد داده اند.

الذهب در انتها ضمن اشاره به این که کوشش های بین المللی و منطقه ای برای حل مسالمت آمیز مسأله یمن جریان است و حوثی ها می خواسته اند با این اقدام ادعای حسن نیت و در دست داشتن ابتکار عمل را اعلام نمایند، مدعی شد: بعید نیست ابتکار حوثی ها مصرف رسانه ای داشته باشد و یک هفته بیشتر طول نکشد.

هفته گذشته، افشاگر عربستانی مجتهد در صفحه توییتر نوشت، آل سعود بعد از حملات پهپادی به تأسیسات نفتی، به این نتیجه رسیده اند اگر دیر بجنبند، زوالشان حتمی است (جزئیات بیشتر).

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 271

به "چرا ارتش یمن پیشنهاد توقف مشروط حملات به سعودی را بیان کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ارتش یمن پیشنهاد توقف مشروط حملات به سعودی را بیان کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید