چرا کرونا از آنفلوآنزا خطرناک تر است؟

به گزارش افق بسطام، در روزهای آغازین شیوع بیماری کروناویروس جدید، به دلیل آنچه که عدم اطلاع و مطالعه کافی نسبت به آن خوانده می شد، دانشمندان و محققین بر این باور بودند که خطر انتقال ویروس کرونا به مراتب کمتر از آنفلوآنزا است؛ باوری که این روزها و با افزایش اطلاعات پیرامون کووید 19 دستخوش تغییراتی شده است.

چرا کرونا از آنفلوآنزا خطرناک تر است؟

به گزارش ایسنا، یکی از مهم ترین فاکتورها در اپیدمی ها، فاکتور R0 یا میزان مولد پایه است؛ به این معنا که به طور میانگین هر شخص آلوده توانایی انتقال ویروس به چند نفر دیگر را دارد؟ به عنوان مثال R0 آنفلوآنزا 1.3 است و R0 کووید 19 بین 2 تا 2.5 متغیر است.

تفاوت R0 کرونا و آنفلوآنزا در نگاه اول چندان به نظر نمی رسد، مخصوصا هنگامی که با بیماری های واگیرداری مانند سرخک مقایسه می شوند. سرخک یکی از واگیردارترین بیماری های شناخته شده است؛ چرا که تنها یک بیمار می تواند 12 تا 18 نفر دیگر را آلوده کند؛ از طرفی بسیاری از علائم بیماری آنفلوآنزا و کرونا مشابه یکدیگر هستند. تب، سرفه، بدن درد و خستگی و التهاب ریه از جمله موارد مشترک میان علائم این دو بیماری است.

با در نظر دریافت عدد R0 آنفلوآنزا متوجه می شویم هر فرد می تواند در مرحله اول یک تا دو نفر را آلوده نموده و و بعد از 10 مرحله انتقال بیماری نیز 56 نفر آلوده خواهند شد. این در حالی است که با در نظر دریافت عدد 2 برای R0 کرونا، هر یک بیمار می تواند در مرحله اول دو نفر را به ویروس مبتلا کند که بعد از 10 مرحله 2هزار و 47 نفر به این بیماری مبتلا خواهند شد.

چرا باید کرونا را جدی بگیریم؟

آنفلوآنزای فصلی هر ساله حدود 60 هزار نفر را در آمریکا به کام مرگ می کشاند؛ در حالی که در ماه مارس گذشته، کووید 19 توانست 34هزار نفر را در کل جهان به کام مرگ بکشاند؛ این در حالی است که پژوهشگران معتقدند این عدد افزایش قابل توجهی پیدا خواهد نمود.

اولین تفاوت اصلی انفلوآنزا و کووید 19 دوره کومون آن ها است؛ یعنی از زمانی که ویروس کرونا وارد بدن فرد گردد تا زمانی که علائم بالینی آشکار گردد، حداقل 5 روز طول می کشد و حتی ممکن است این دوره گاها تا 14 روز نیز افزایش پیدا کند. دانشمندان بر این باورند در بیشتر روزهای دوره کومون یا نهفتگی بیماری فرد مبتلا می تواند ناقل بیماری به سایرین باشد. این در حالی است که دوره نهفتگی انفلوآنزا تنها 2 روز است؛ یعنی در روز اول آلوده شده و روز بعد متوجه ظهور علائم بیماری خواهید شد.

از سوی دیگر بعضی افراد در مقابل آنفلوآنزا به بیماری ایمن هستند که این می تواند به دلیل تزریق واکسن یا سابقه ابتلا به آنفلوآنزا در گذشته باشد که این دو مورد می تواند منجر به توقف انتقال بیماری گردد؛ پس در صورتی که شخصی به آنفلوآنزا مبتلا گردد تنها کسانی را آلوده می نماید که به این بیماری ایمن نیستند. در صورتی که افراد کافی در یک جامعه به بیماری مقاوم باشند می توانند مانند یک مانع در برابر بیماری ایفای نقش نمایند.

کووید 19 یک ویروس جدید است که هیچ کدام از ما قبلا به آن مبتلا نشدیم و واکسن و دارویی نیز برای آن ساخته نشده است؛ این به آن معنا است که افراد مستعد بیشتری برای ابتلا به آن وجود دارند. پس وقتی یک فرد ناقل که خودش نیز اطلاعی از بروز بیماری در خود ندارد در تماس با افراد دیگر قرار می گیرد، این توانایی را دارد که ویروس را مانند یک آتش بین افراد دیگر پخش کند. از طرفی تنها دو درصد افراد مبتلا به آنفلوآنزا احتیاج به بستری پیدا می نمایند؛ در حالی که 20 درصد افراد کرونا مثبت شرایط اینچنینی پیدا خواهند کرد.

بر اساس اعلام کانال خبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشمندان معتقدند تنها عامل فعلی بازدارنده از ابتلا به ویروس رعایت نکات بهداشتی و کاهش تماس با دیگران است؛ چراکه هنوز واکسن و داروی کووید 19 ساخته نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 794

به "چرا کرونا از آنفلوآنزا خطرناک تر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کرونا از آنفلوآنزا خطرناک تر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید