میراث فرهنگی خواهان تملک 60 هکتار از محوطه قلعه بابک کلیبر است

به گزارش افق بسطام، ایلنا/ براساس آخرین گزارش های واصله، میراث فرهنگی خواهان تملک 60 هکتار از محوطه قلعه بابک کلیبر است.

میراث فرهنگی خواهان تملک 60 هکتار از محوطه قلعه بابک کلیبر است

میرحسین بهادری (فرماندار کلیبر) با اشاره به آنکه قلعه بابک در زمان خود یک قلعه استراتژیک بود، گفت: این بنای تاریخی دارای قدمت طولانی است شاید دوره اشکانیان و حتی به گفته بعضی به دوره ساسانیان باز می گردد در حال حاضر نیز از جمله مجموعه های میراث فرهنگی محسوب می گردد. این بنا با سنگ و ملات ساروج ساخته شده و به روایتی در دوره بابک خرمدین از جمله قلعه های بود که به صورت خانوادگی مورد استفاده قرار می گرفت و تجهیزات مهم در آن نگهداری میشد. از آن رو دسترسی به این قلعه بسیار سخت بود. اما اکنون جاده دسترسی به این قلعه باز شده و امکان بازدید گردشگران وجود دارد.

او با اشاره به آنکه میراث فرهنگی استان خواهان تملک 60 هکتار از محوطه قلعه بابک است، گفت: با وجود آنکه میراث فرهنگی درخواست سند نموده اما از سوی منابع طبیعی مورد تایید قرار نگرفته است. با این وجود میراث فرهنگی اصرار دارد که بخشی از آثار قلعه بابک در این محوطه ها قرار دارند و ما نیز سعی داریم تا این مسئله را حل کنیم.

بهادری اظهار داشت: قلعه بابک هر سال بازسازی می گردد و حتی پله های قدیمی بیرون آورده و نمایان شده و بعلاوه بخشی از برج که تخریب شده بود، بازسازی شده است.

فرماندار کلیبر با اشاره به مسائل زیرساختی این منطقه گفت: راههای دسترسی به بناهای تاریخی مانند قلعه بابک با وجود آنکه تسهیل شد اما همچنان از مکان اتراق عشایر تا رسیدن به قلعه حدود باید یک ساعت و نیم پیاده روی کرد.

به گفته او، به علت مسائل زیست محیطی که درخصوص تملک بخش هایی از قلعه بابک وجود دارد، امکان تسهیل راه دسترسی به این مجموعه وجود ندارد. ضمن آنکه به منظور حفظ آثار باستانی، مسئولان منطقه علاقه ای برای بازگشایی مسیر دسترسی با ماشین به قلعه بابک ندارند.

بهادری با اشاره به آنکه درحال حاضر برق رسانی به منطقه انجام گرفته، درخصوص واگذاری قلعه بابک به بخش خصوصی و بهره برداری از آن گفت: در حال حاضر مجموعه در اختیار میراث فرهنگی است و پیشنهاد کردیم تا برای جمع آوری زباله و نگهداری از مجموعه، بخش خصوصی ورود کند تا در ازای دریافت عوارض، این خدمات را نیز ارائه دهند.

بهادری درخصوص پیشنهادات احتمالی برای سرمایه گذاری در قلعه بابک گفت: تا به امروز پیشنهادی نداشتیم و قرار است در کارگروه سال آینده مطرح گردد.

او اضافه نمود: متاسفانه سرمایه گذاری در بخش گردشگری مورد استقبال قرار نمی گیرد و علت اصلی زیرساختهاست. با وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی که داریم اما مسیر دسترسی با مسائل زیادی روبرو ست. حتی مسیر دسترسی به کلیبر هم مطلوب نیست چه برسد به سایر جاذبه های منطقه. بعلاوه مشکل آب آشامیدنی داریم، چرا که با وجود توپوگرافی کوهستانی آبها جاری می شوند و می روند و ماندگار نیستند.

او بعلاوه از ساخت سد پیام در منطقه اطلاع داد و گفت: ساخت این سد برای تامین آب شرب منطقه حیاتی است. بعلاوه مصرف صنعتی و کشاورزی خواهد داشت. با احداث این سد بخش مرکزی کلیبر از مشکل تنش آبی رها می گردد.

فرماندار کلیبر بعلاوه درخصوص احداث تله کابین در جنگلهای ارسباران و چالشهایی که دراین باره مطرح است، گفت: چند سال پیش بخش خصوصی برای احداث تله کابین اقدام نموده بود که به علت مسائلی که به لحاظ زیست محیطی در منطقه وجود دارد مطالباتشان احصا نشد و کار متوقف ماند. اخیرا سرمایه گذار جدیدی اعلام آمادگی نموده و امیدواریم مسائل استعلامات حل گردد.

او درخصوص این مهم که آیا تله کابین در حریم جنگلهای ارسباران قرار می گیرد و می تواند مسئله ای برای ثبت جهانی این جنگلها ایجاد کند، گفت: قرار نیست تله کابین در جنگل کشیده گردد و بیشتر نزدیک به شهر است. بخشی از جنگل هم که در مسیر تله کابین قرار گرفته است در زمره جنگلهای ثبت جهانی نیست. مسائل زیست محیطی حتما در نظر گرفته می گردد.

او درخصوص برنامه هایی که برای توسعه گردشگری عشایر در منطقه در نظر گرفته شده نیز گفت: هنوز اقدام خوبی در این باره صورت نگرفته اما پیشنهاد دادیم تا در هتلهایی که احداث می گردد آلاچیق هایی همانند سیاه چادرها در نظر گرفته گردد. حتی یک سرمایه گذار هم برای پروژه احیا زندگی عشایر اعلام آمادگی نموده است.

هر چند بهادری از حجم سرمایه گذاری هزار میلیاردی در منطقه اطلاع داد اما گفت: این حجم از سرمایه تا به امروز جذب نشده و تا زمان حل مسائل زیرساختی نیز محقق نخواهد شد.

منبع: همگردی
انتشار: 26 مهر 1402 بروزرسانی: 26 مهر 1402 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 2116

به "میراث فرهنگی خواهان تملک 60 هکتار از محوطه قلعه بابک کلیبر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث فرهنگی خواهان تملک 60 هکتار از محوطه قلعه بابک کلیبر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید