40 سال پیش: پیکاسو درگذشت، واکنش شاملو و فرشچیان

به گزارش افق بسطام، به مناسبت مرگ نقاش مشهور دنیا پابلو پیکاسو، روزنامه اطلاعات مجموعه یادداشت هایی از چهره های شناخته شده کشور را در ویژه نامه ای منتشر کرد.

40 سال پیش: پیکاسو درگذشت، واکنش شاملو و فرشچیان

خبر درگذشت پابلو پیکاسو، نقاش بزرگ قرن بیستم همراه با یادداشت هایی درباره او در روزنامه اطلاعات 20 فروردین 1352 منتشر شد.

به گزارش اطلاعات آنلاین، به مناسبت مرگ نقاش مشهور جهان پابلو پیکاسو، روزنامه اطلاعات مجموعه یادداشت هایی از چهره های شناخته شده کشور را در ویژه نامه ای منتشر کرد.

احمد شاملو در بخشی از این ویژه نامه نوشت: می دانید؟ تا وقتی که از نبوغش ما یه می گذاشت، گرسنگی می خورد و آنقدر گرسنگی خورد که بزرگترین نقاش زمان خود شد. به اینجا که رسید ناگهان کشف کرد از راه روز بروز بدتر نقاشی کردن، زودتر می توان میلیونر شد. منتها به دو شرط : یکی اینکه اولا آدم عضو حزب کمونیست فرانه باشد. دیگر اینکه بتواند راهی پیدا بشود روی اسنوبیسم خریولان عالم انگشت گذاشت. خدایش بیامرزد برای روشنفکران عالم سرمشق تفکر انگیزی بود. خودش در طراحی به قله رسید اما به دیگران ثابت کرد که واقعا برای نقاش شدن نیازی به نقاشی کردن یا نبوغ الهام داشتن نیست بشرط آنکه هدف از نقاشی چیزی غیر از نقاشی باشد فکر نکنید کار کوچکی است!

محمود فرشچیان نیز در این صفحه ویژه گفته است: او نابغه بزرگی است که سالیان دراز جهان درباره او حرف زده و هنوز این آینده است که قدر هنری او را خواهد نمایاند. من اگر چه مینیاتوریست هستم اما شیوه های دیگر نقاشی را نیز بخوبی می شنانسم ، کوبیسمی که می تواند واقعیات را صادقانه و با همه زشتی و زیبایی بنمایاند همواره مورد توجه و علاقه هنرشناسان و هنر دوستان خواهد بود.

بنابر گزارش اطلاعات آنلاین، در بخش دیگری از این صفحه اظهارات ایران درودی درج شده: من در همه عمرم خبری به این تاثر انگیزی نشنیده بودم. برای من تصور اینکه مرگ چگونه جرات کرد با چنین دست و مغز شکوفایی دست به گریبان بشود، هنوز گیج هستم. او انسان ارزنده ای است که بشریت و تاریخ یک قرن هنر نقاشی را عوض کرد. باید بگویم نقاشاتن که دنباله رو هنر نو نقاشی هستند تنها پشتیبان خود را از دست دادند.

امین الله رضایی، معصومه سیحون، بهجت صدر و فرامز پیل آرام نیز در این صفحه ویژه درباره پیکاسو به اظهار نظر پرداختند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 فروردین 1402 بروزرسانی: 21 فروردین 1402 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 2050

به "40 سال پیش: پیکاسو درگذشت، واکنش شاملو و فرشچیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 سال پیش: پیکاسو درگذشت، واکنش شاملو و فرشچیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید