آکوردنوازی سه تار کتاب شد

به گزارش افق بسطام، آکوردنوازی سه تار عنوان یکی از تازه ترین آثار تالیفی این روز های حوزه موسیقی است که به قلم محمد خالقی مولف و پژوهشگر موسیقی ایرانی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

آکوردنوازی سه تار کتاب شد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، شهاب منا پژوهشگر موسیقی و مدیر نشر خنیاگر نیز ضمن تشریح تازه ترین فعالیت های موسیقایی خود اعلام کرد: طبق برنامه ریزی هایی که پیش از این انجام شده بود به تازگی کتاب آکورد نوازی سه تار در همراهی با ترانه های ماندگار پاپ تالیف محمد خالقی عنوان یکی از تازه ترین آثار پژوهشی و تالیفی حوزه موسیقی است که به تازگی توسط نشر خنیاگر در بازار فروش محصولات موسیقایی عرضه شده است.

وی اضافه نمود: اجرای آکورد با سه تار و نواختن ترانه های پاپ با سه تار دو ایده ای هستند که مولف در این کتاب به دنبال آن بوده است. البته هر دو ایده ای که در این اثر پژوهشی مورد توجه قرار گرفته در حیطه ادبیات مکتوب برای سه تار نوین هستند. چرا که تا به امروز نه متدی برای آموزش آکوردنوازی با سه تار در کوک کلاسیک آن عرضه شده و نه کتابی حاوی نت تنظیم شده ترانه های پاپ برای مشتاقان این ساز پیش روی آن قرار گرفته است؛ بنابراین ارائه هم زمان این دو ایده در قالب کتاب حاضر از این روست که اگر مخاطب به آکوردنوازی در سه تار تمایل نداشته باشد، نت 25 ترانۀ موسیقی پاپ را با انگشت گذاری، تکنیک و کوک متداول سه تار برای اجرا در اختیار داشته باشد.

این پژوهشگر که تا به امروز آثار تالیفی متعددی را در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی ایران عرضه نموده ادامه داد: ترانه های انتخاب شده در کتاب حاضر از ملودی های غنی و ماندگار موسیقی پاپ معاصر ایران هستند و اجرای آن ها در سازی سنّتی، چون سه تار نیز خالی از لطف نیست. از سوی دیگر نظر به تعداد زیاد ترانه ها و پرهیز از حجیم کردن کتاب و نیز از آنجا که اشعار این ترانه ها به وسیله اینترنت به راحتی در دسترس مخاطبان هست، از درج اشعار ترانه ها در کتاب صرف نظر شده است.

مِنا با اشاره به موضوع آکورد نوازی با سه تار به عنوان موضوع شاخص این کتاب گفت: در میان ساز های موسیقی دستگاهی سه تار تنها سازی است که با آن می توان آکورد نواخت. شاید بعضی بر این موضوع تأکید داشته باشند که اصولاً ساز های موسیقی دستگاهی برای اجرای ملودی تک صدایی پرورش یافته اند و با رویکرد موسیقی چندصدایی ساده و بدوی جلوه می نمایند و برای اجرای موسیقی چندصدایی بهتر است از ساز های غربی مشابه (مثلاً گیتار به جای سه تار) استفاده کرد. هرچند این اقدام مؤلف سنگ اول این بنا محسوب می گردد و در حال حاضر آکوردنوازی با سه تار دارای تشخص و هویت جداگانه ای نسبت به گیتار نیست، پس می بایست پیشرفت تدریجی آن را به عنوان روشی جدید در همراهی با ملودی و ایجاد فضا های صوتی و رنگ آمیزی جدید در تنظیم های موسیقی ایرانی انتظار کشید.

این پژوهشگر در بخش دیگری از صحبت های خود اعلام کرد: تمامی ترانه های کتاب حاضر به صورت دونوازی ملودیکا و همراهی آکورد با سه تار توسط حامد همتی و محمد خالقی ضبط و نواخته شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 981

به "آکوردنوازی سه تار کتاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آکوردنوازی سه تار کتاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید