ابهام در موضوع واگذاری بخشی از کوه دماوند، نامه نگاری محیط زیست با رییس دستگاه قضا

به گزارش افق بسطام، معاون دفتر مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست با بیان اینکه اصالت سند وقف بخشی از کوه دماوند باید توسط سازمان جنگل ها و دستگاه قضایی کشور مورد بررسی قرار گیرد، گفت: این موضوع هنوز ابهاماتی برای ما دارد و اکنون در حال تنظیم نامه ای برای رییس قوه قضاییه هستیم.

ابهام در موضوع واگذاری بخشی از کوه دماوند، نامه نگاری محیط زیست با رییس دستگاه قضا

به گزارش افق بسطام به نقل از ایسنا، علی بالی اظهار کرد: در مرحله اول باید بررسی شود که برای کوه دماوند و اراضی آن سندی به جز سندی که برای دولت صادر شده است وجود دارد یا خیر؟ پس از آن باید اصالت سند توسط دستگاه قضایی و سازمان جنگل ها مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: بر اساس ماده 16 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، صدور سند جدید در مناطق چهارگانه محیط زیستی پس از اعلام آن ها به عنوان مناطق چهارگانه حفاظت شده ممنوع است. دماوند حدود 18 سال پیش به عنوان اثر طبیعی ملی ثبت شده و از این رو اگر تاریخ صدور این سند واگذاری وقف پس از سال 1381 باشد، باطل است.

به گفته معاون دفتر مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست اگر تاریخ سند وقف بخشی از کوه دماوند پیش از سال 1381 صادر شده باشد مغایر با مناطق چهارگانه محیط زیستی نیست و ما نمی توانیم آن را باطل کنیم. در این صورت سازمان جنگل ها و مراتع کشور باید این موضوع را بررسی کند و ببینید که آیا این بخش از دماوند جزو مستثنیات بوده است یا خیر؟ و اگر طی سال های دور جزو مستثنیات بوده آیا در حال حاضر سند آن اصالت دارد یا خیر؟

بالی با اشاره به اینکه جزییات موضوع واگذاری بخشی از کوه دماوند همچنان برای ما ابهاماتی دارد، شرح داد: ما این موضوع را از طریق دستگاه قضایی پیگیری می کنیم و اکنون در حال تنظیم نامه ای برای رییس قوه قضاییه کشور هستیم.

روز گذشته برخی رسانه های کشور از صادر شدن سند وقفی برای بخشی از کوه دماوند به عنوان مهم ترین اثر ملی طبیعی ایران خبر دادند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 959

به "ابهام در موضوع واگذاری بخشی از کوه دماوند، نامه نگاری محیط زیست با رییس دستگاه قضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابهام در موضوع واگذاری بخشی از کوه دماوند، نامه نگاری محیط زیست با رییس دستگاه قضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید