استیضاح ترامپ در چه مرحله ای است و اگر پیروز شود چه تاثیری بر حیات سیاسی او دارد؟

به گزارش افق بسطام، گروهی از کنندگان دموکرات در کنگره آمریکا امیدوار بودند با استیضاح دونالد ترامپ از بازگشت او به قدرت در سال 2024 جلوگیری کنند.

استیضاح ترامپ در چه مرحله ای است و اگر پیروز شود چه تاثیری بر حیات سیاسی او دارد؟

گروه بین الملل خبرنگاران- مجلس کنندگان آمریکا 12 روز پیش طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا را به تصویب رساند اما برای کلید زدن مراحل بعدی استیضاح تا دوشنبه این هفته صبر کرد. روز دوشنبه تنها بند استیضاح علیه ترامپ در صحن مجلس کنندگان قرائت شد و سپس طرح استیضاح تقدیم مجلس سنا شد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

استیضاح رئیس جمهور در آمریکا در دو مرحله انجام می شود؛ مجلس کنندگان تنها مسئول اقامه دعوا، طرح موضوع استیضاح و تحقیق و تفحص درباره اتهام وارد شده به رییس جمهور است و سپس این مجلس سنا است که وظیفه برگزاری جلسه محاکمه رییس جمهور و صدور حکم نهایی را بر عهده دارد. به عبارت دیگر در نهایت 100 سناتور مجلس سنا درباره نتیجه استیضاح تصمیم گیری خواهند کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

در مجلس کنندگان تصویب طرح استیضاح مستلزم رأی موافق اکثریت (1+50%) است، اما در مجلس سنا دست کم دو سوم سناتورها (67 نفر) باید با استیضاح موافقت کنند. چنانچه مجلس سنا با استیضاح رئیس جمهور موافقت کند او از قدرت عزل خواهد شد و از قبول تمامی مناصب فدرال در آینده محروم خواهد شد.

در پفراینده استیضاح ترامپ، مجلس کنندگان آمریکا روز 25 دی ماه بعد از بحثی حدوداً پنج ساعته وارد رای گیری برای دومین استیضاح ترامپ در مدت چهار سال شد که 232 نفر با آن موافقت و 197 نفر با آن مخالفت کردند.10 نفر از جمهوری خواهان نیز به نفع موافقان استیضاح ترامپ رأی دادند. ضمن آنکه پنج کننده نیز از رأی دادن امتناع کردند.

اتهام ترامپ چیست؟

متن چهار صفحه ای لایحه استیضاح به سخنان تحریک آمیز ترامپ و انتشار دروغ در مورد پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری استناد می کند. یکی از این موارد تشویق هوادارانش به حمله به ساختمان کنگره است که طبق قانون اساسی یک جرم سنگین تلقی می شود.

دونالد ترامپ روز 17 دی ماه، همزمان با شمارش رسمی آرای انتخابات در کنگرهدر پیامی خطاب به هوادارانش که به نتیجه انتخابات معترش بودند گفت با تمام قوا بجنگید. این پیام موجب هجوم هواداران ترامپ به ساختمان کنگره شد که در جریان آن 6 نفر کشته و تعداد زیادی زخمی شدند.

دونالد ترامپ تا به امروز در مورد این حمله هیچ مسئولیتی نپذیرفته و در سخنان روز سه شنبه خود گفت نه عملکرد او در رابطه با حمله به ساختمان کنگره، بلکه طرح استیضاح باعث تفرقه در کشور است. او همچنین از ابراز تسلیت به خانواده های افرادی که در جریان درگیری های 17 دی ماه کشته شده اند خودداری کرده است.

زمان دادگاه استیضاح

جلسات محاکمه رئیس جمهوری پیشین آمریکا البته قرار است با حضور وکلای او و در غیاب شخص وی از روز 9 فوریه (21 بهمن) آغاز شود. در جریان بررسی طرح استیضاح در مجلس سنا گروهی از اعضای مجلس کنندگان که به از آنها به عنوان مدیران استیضاح یاد می شود برای طرح اتهام رئیس جمهوری پیشین در مجلس سنا حاضر خواهند شد. این گروه از اعضای مجلس کنندگان در واقع در فرایند محاکمه دونالد ترامپ نقشی مشابه دادستان ها ایفا خواهند کرد.

انتظار می رود که مدیران استیضاح در جریان جلسات محاکمه دونالد ترامپ سخنان او در جمع هوادارانش پیش از حمله به ساختمان کنگره را به عنوان مدرکی دال بر نقش او در تحریک به شورش مطرح کنند. آنها احتمالا به ادعاهای رئیس جمهوری پیشین مبنی بر وقوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری روز سوم نوامبر (13 آبان) نیز اشاره خواهند کرد.

طرح استیضاح دونالد ترامپ در حالی به مجلس سنا ارجاع شد که جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا روز دوشنبه برای اولین بار به طور علنی از برگزاری جلسات محاکمه دونالد ترامپ دفاع کرد. تعیین روز 9 فوریه به عنوان زمان آغاز رسیدگی به طرح استیضاح در مجلس سنا با موافقت رهبران هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در این مجلس به دست آمد. به این ترتیب وکلای دونالد ترامپ تا آن زمان برای تهیه لایحه دفاعیه او فرصت خواهند داشت و دموکرات ها نیز می توانند صلاحیت تعداد بیشتری از اعضای دولت جو بایدن را در مجلس سنا تائید کنند.

احتمال مجرم شناخته شدن ترامپ در سنا چقدر است؟

کرسی های مجلس سنا در حال حاضر به صورت مساوی بین جمهوری خواهان و دموکرات ها تقسیم شده است. بنابراین، اینکه ترامپ در دادگاه استیضاحش مجرم شناخته شود مستلزم این است که علاوه بر تمام 50 سناتور دموکرات، 17 سناتور از حزب جمهوری خواه هم با استیضاح او موافقت کنند.

در حال حاضر، چنین موضوعی محتمل به نظر نمی رسد. جو بایدن هم در مصاحبه ای با سی ان ان به همین موضوع اشاره کرده و گفته بعید است که 17 کننده جمهوری خواه با دموکرات ها برای استیضاح ترامپ همراه شوند.

هدف دموکرات ها از استیضاح ترامپ

یکی از اهداف اصلی کننده های دموکرات، علاوه بر محکوم کردن اقدام ترامپ در واکنش به اشغال ساختمان کنگره، پایان دادن به حیات سیاسی دونالد ترامپ بود. او به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا پیش از این اعلام کرده بود نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 را بررسی می کرد.

قانون اساسی آمریکا به مجلس سنا اجازه می دهد که در صورت مجرم شناخته شدن مقام های فدرال در این نهاد رای به عدم صلاحیت دائمی آنها برای فعالیت در سمت های دولتی بدهد. بنابراین، انگیزه اصلی دموکرات ها از استیضاح مجدد دونالد ترامپ برخلاف اولین استیضاح که تقریبا یک سال پیش در همین روزها انجام شد برکناری او از ریاست جمهوری نبود و آنها در تلاش بودند تا او را به دنبال اشغال ساختمان کنگره برای همیشه از حضور در سمت های دولتی محروم کنند.

با وجود این، همان طور که پیشتر اشاره شد احتمال اینکه طرح استیضاح ترامپ در سنا به تصویب برسد در حال حاضر اندک است؛ البته در میان اعضای حزب جمهوری خواه هستند کسانی که فکر می کنند حذف ترامپ از مرحله مقدماتی رقابت انتخاباتی 4 سال آینده می تواند جهت را برای حضور خود آنها هموار کند و بنا به همین دلیل ممکن است دادگاه استیضاح را محمل مناسبی برای حذف رقیب آینده ببینند. با این حال اینکه آیا مجموع سناتورهای جمهوری خواه که به هر دلیل حاضر به استیضاح ترامپ هستند به 17 نفر می رسد یا خیر.

اگر ترامپ از طریق رأی دادگاه استیضاح هم از حضور در انتخابات آینده محروم نشود باز هم اثرات غیرمستقیم این استیضاح بر کاهش محبوبیت او در میان هواداران حزب جمهوری خواه را نمی توان نادیده گرفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1295

به "استیضاح ترامپ در چه مرحله ای است و اگر پیروز شود چه تاثیری بر حیات سیاسی او دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استیضاح ترامپ در چه مرحله ای است و اگر پیروز شود چه تاثیری بر حیات سیاسی او دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید