اعطای نشان افتخار جشنواره فیلم سن سباستین به جانی دپ با اعتراضاتی روبرو شد

به گزارش افق بسطام، جشنواره فیلم سن سباستین بالاترین نشان افتخار هنری خود را به جانی دپ اهدا خواهد نمود، اما این تصمیم با اعتراضاتی از سوی سینمادوستان و هنرمندان روبرو شده است.

اعطای نشان افتخار جشنواره فیلم سن سباستین به جانی دپ با اعتراضاتی روبرو شد

شصت ونهمین دوره جشنواره فیلم سن سباستین از 26 شهریور تا 3 مهر (17 تا 25 سپتامبر) برگزار خواهد شد و مسؤولین آن قصد دارند نشان دونوستیا (Donostia) را به اسم بالاترین نشان افتخار این رویداد هنری به جانی دپ اهدا نمایند. مدیر جشنواره فیلم سن سباستین در بخشی از گفت وگوی اخیر خود، دپ را این گونه توصیف نموده است: او (جانی دپ) یکی از بااستعدادترین و کاربلندترین بازیگران سینمای معاصر است.

طی ساعات گذشته این تصمیم مسؤولان برگزاری جشنواره سن سباستین اعتراضات بسیاری را در پی داشته است. کریستینا آندرو، رییس انجمن فیلم سازان زن و رسانه های سمعی و بصری اسپانیا به همراه چند فیلم ساز دیگر این اقدام را محکوم نموده اند. آندرو در قسمتی از صحبت های خود با آسوشیتد پرس در این خصوص آورده است: این تصمیم تصویر بسیار بدی از جشنواره سن سباستین و مدیریت آن ارائه می دهد و پیغام وحشتناکی را به عموم مردم منتقل خواهد نمود؛ اگر بازیگر خوبی باشید، مهم نیست یک متجاوز هستید!

جشنواره سن سباستین طی سال های اخیر نشان داده از حاشیه ها نمی ترسد و حتی از آن ها استقبال هم می نماید! سال گذشته این رویداد سینمایی با فیلم تازه وودی آلن، فستیوان ریفکین شروع شد که اعتراضات بسیاری هم نسبت به آن شکل گرفت.

نشان افتخار دونوسیتا پیش از این به بازیگران و هنرمندان سرشناسی همچون ایثن هاک، ویگو مورتنسن و پنه لوپه کروز اهدا شده است.

شایان ذکر است جشنواره سن سباستین هم مانند جشنواره برلین میخواهد از این دوره به جای دو جایزه برترین بازیگر مرد و برترین بازیگر زن، تنها جایزه برترین بازیگر را اهدا کند. در نتیجه از این پس به جای اهدای دو جایزه صدف نقره ای به برترین بازیگر مرد و بازیگر زن، دو صدف نقره ای به برترین بازیگر نقش اصلی و برترین بازیگر نقش مکمل اعطا خواهد شد.

در سال های اخیر دپ بارها به همسرآزاری و زن ستیزی متهم شده است. روزنامه انگلیسی سان سال 2019 در گزارش مفصلی به این موضوع پرداخته بود که با اعتراض و شکایت دپ روبرو شد، اما این بازیگر پنجاه وهشت ساله در دادگاه نهایی باخت و قاضی به نوعی همسرآزاری وی را تأیید کرد. در مقاله روزنامه سان 14 رفتار خشن از جانب دپ علیه هرد گزارش شده بود که بنا بر تشخیص دادگاه 12 نمونه از این رفتارها واقعا اتفاق افتاده اند و مطلب سان غیرواقعی نبوده است. هرچند وکیل دپ و او هرگز این حکم را نپذیرفتند و آن را نادرست خواندند، اما نظر دادگاه بریتانیایی باعث شد برادران وارنر دپ را از ادامه حضور در مجموعه جانوران شگفت انگیز منصرف نمایند. چند هفته بعد تعیین شد او از مجموعه تلویزیونی به تهیه نمایندگی جری بروکهایمر هم کنار گذاشته شده تا وی از جدایی اش بسیار متضرر گردد.

منابع: Deadline و Associated Press

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1582

به "اعطای نشان افتخار جشنواره فیلم سن سباستین به جانی دپ با اعتراضاتی روبرو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای نشان افتخار جشنواره فیلم سن سباستین به جانی دپ با اعتراضاتی روبرو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید