تضمین سلامت بدن با مصرف روزانه شکلات تلخ

به گزارش افق بسطام، بسیاری از ما به شکلات های تلخ علاقه داریم و برخی از ما به صورت روزانه از این شکلات ها استفاده می کنیم.

تضمین سلامت بدن با مصرف روزانه شکلات تلخ

بسیاری از ما به شکلات های تلخ علاقه داریم و برخی از ما به صورت روزانه از این شکلات ها استفاده می کنیم.

مصرف روزانه شکلات تلخ می تواند مزیت های زیادی در جهت ارتقای سلامت قلب داشته باشد. درواقع، ترکیبات گیاهی قدرتمندی به نام فلاونوئید ها در شکلات تلخ یافت می شوند که می توانند به کاهش کلسترول بد خون (LDL) یاری نمایند، گردش خون را تقویت نمایند و مقاومت به انسولین را کاهش دهند. به 4 مورد از تاثیر های مصرف روزانه شکلات تلخ اشاره نموده ایم که به ترتیب عبارتند از:

افزایش انرژی بدن

شکلات های تلخ حاوی مقادیر مناسبی از کافئین هستند. درواقع، هرچقدر درصد خلوص شکلات بالاتر برود، مقدار کافئین آن هم بیشتر می شود. به علاوه، شکلات به عنوان منبع خوبی از کربوهیدرات ها شناخته می شود که اولین منبع سوخت رسانی به بدن است و انرژی بدن هم در درجه اول از همین طریق تامین می شود. بنابراین، با مصرف روزانه شکلات تلخ خالص بالای 70 درصد، می توانید انرژی بدن را افزایش دهید. مقدار کافئین موجود در هر 30 گرم از شکلات تلخ بین 12 تا 25 میلی گرم است.

ارتقای سلامت قلب

مصرف روزانه شکلات تلخ می تواند مزیت های زیادی در جهت ارتقای سلامت قلب داشته باشد. درواقع، ترکیبات گیاهی قدرتمندی به نام فلاونوئید ها در شکلات تلخ یافت می شوند که می توانند به کاهش کلسترول بد خون (LDL) یاری نمایند، گردش خون را تقویت نمایند و مقاومت به انسولین را کاهش دهند. همه این مزیت ها باعث می شوند که مصرف شکلات تلخ به پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 یاری کند. به گفته محققان، اگر می خواهید اثربخشی شکلات تلخ در جهت جلوگیری از بیماری های قلبی را افزایش دهید، باید هر هفته حداقل 120 گرم شکلات تلخ بالای 90 درصد بخورید.

تقویت سلامت مغز

بخش مهمی از فواید شکلات تلخ به تقویت سلامت مغز مرتبط می شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که فلاونول های موجود در شکلات تلخ می توانند با تقویت حافظه و زمان بندی بهتر در واکنش های مغزی ارتباط داشته باشند. مصرف روزانه 24 گرم شکلات تلخ بالای 80 درصد هم پس از یک ماه، عملکرد شناختی را تقویت می نماید. به گفته محققان، فلاونوئید های نهفته در شکلات تلخ، گردش خون را در بخش هایی از مغز افزایش می دهند که با حافظه و قوای تفکر ارتباط دارند.

بهتر کردن خلق وخو

مطالعات مختلفی نشان داده اند که مصرف روزانه شکلات تلخ می تواند به بهتر کردن خلق وخو و کاهش استرس یاری کند. در سال 2022 بود که محققان با انتشار گزارشی از مطالعه اخیرشان در Journal of Nutritional Biochemistry اعلام کردند که مصرف روزانه شکلات تلخ می تواند به ازبین بردن خلق وخوی منفی یاری برساند. به گفته محققان، این اثربخشی به خاصیت پریبیوتیک شکلات تلخ برمی شود که تنوع و فراوانی باکتری های روده را افزایش می دهد و درنتیجه می تواند اثرات مثبتی برای محور مغز ـ روده داشته باشد. البته آنان تاکید می نمایند خلوص شکلات تلخ انتخاب شده باید بالا باشد و ترکیبات قندی را وارد بدن نکند.

منبع: فرادید
انتشار: 18 بهمن 1401 بروزرسانی: 18 بهمن 1401 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 2027

به "تضمین سلامت بدن با مصرف روزانه شکلات تلخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تضمین سلامت بدن با مصرف روزانه شکلات تلخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید