تولید 25 میلیون تن محصولات پتروشیمی در افق پنج ساله، افزایش 5ملیون تنی با طرح بانک صادرات

به گزارش افق بسطام، خبرنگاران- مدیرعامل بانک صادرات از افزایش 5 میلیون تنی محصولات پتروشیمی با طرح طراوت این بانک خبر داد.

تولید 25 میلیون تن محصولات پتروشیمی در افق پنج ساله، افزایش 5ملیون تنی با طرح بانک صادرات

حجت اله صیدی در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه و همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی که با حضور مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان های منطقه آزاد کیش و قشم، مدیران عامل شرکت ها و مسئولان صنعت پتروشیمی، مدیران عامل بانک ها و فعالان عرصه صنعت پتروشیمی برگزار شد، اظهار کرد: نفت و گاز و پتروشیمی، مزیت رقابتی کشور ماست که باید قدرش را بدانیم و درست از آن استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: به منظور ظرفیت سازی در رقابت با برخی کشورهای همسایه تا پنج سال آینده باید برای سالیانه دست کم 5 میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی تأمین مالی صورت گیرد که طرح طراوت بانک صادرات ایران الگوی مناسب و تجربه ای قابل توجه در این زمینه است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر؛ مدیرعامل بانک صادرات ایران سه موضوع مزیت رقابتی بسیار بالا، پیشی دریافت برخی کشورهای همسایه در تولید محصولات و تأمین مالی صنعت پتروشیمی را مورد اشاره قرار داد و بیان نمود: قطع وابستگی اقتصاد به نفت، به معنی حذف نفت و گاز نیست بلکه استفاده درست از آن است و استفاده درست، ایجاد بالاترین ارزش اضافه کرده است. بالاترین ارزش اضافه کرده نیز تکمیل زنجیره محصول و رسیدن به محصول نهایی، به جای صادرات نفت خام و گاز مایع و حتی متانول و اتیلن و نظایر آن است.

مدیرعامل بانک صادرات ایران اضافه کرد: مأموریت عظیم ما این است که به گونه ای برنامه ریزی کنیم تا صنعت نفت و گاز با سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی به تأمین کننده اصلی تولید ناخالص داخلی کشور تبدیل شود.

حجت اله صیدی با بیان اینکه ما قرار بود در سال 1400 از مهم ترین رقیب مان در منطقه جلو بزنیم، گفت: این در حالی است که از الان تا پنج سال دیگر باید حدود هشت تا ده میلیون تن ظرفیت ایجاد کنیم تا خیلی عقب نمانیم؛ چرا که در حال حاضر حجم تولید محصولات پتروشیمی در کشور نزدیک به 40 میلیون تن از کشورهای رقیب همسایه کمتر بوده و با وجود اقتصاد عظیم کشور، جمعیت، موقعیت جغرافیایی و نهادهای علمی، فنی و تخصصی، تولید ناخالص داخلی ما، نصف برخی از این کشورهاست. بنابراین برای رسیدن به سطح کشورهایی نظیر کشور خودمان، باید نزدیک به 600 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته باشیم و از این میزان حداقل 100 تا 150 میلیارد دلار باید از صنعت پتروشیمی عاید شود.

مدیرعامل بانک صادرات ایران اضافه کرد: برای ظرفیت سازی جدید و متناسب با پیشرفت رقبا به سرمایه گذاری بیشتری نیاز است تا حداقل 25 میلیون تن محصولات پتروشیمی ظرف پنج سال آینده در این صنعت تولید شود.

وی با بیان اینکه اتکاء به دانش بنیان ها رمز موفقیت در ساخت داخل است، اظهار امیدواری کرد: این رخداد عظیم، نقطه آغاز حرکتی عظیم در تولید در آستانه ورود به قرن نو شود.

صیدی ادامه داد: در بخش تولید و سازندگان داخلی صنعت پتروشیمی، حماسه های عظیمی خلق شده و باید با اعتماد مضاعف و کنترل کیفیت از آنها حمایت کنیم و در کنار سازندگان داخلی، صندوق نوآوری و شکوفایی نیز کمک خواهد کرد تا اهداف این صنعت تحقق یابد.

وی در بیان سومین محور سخنان خود که به تأمین مالی اختصاص داشت، گفت: چهار بانک حاضر در این نمایشگاه بیش از 60 میلیارد دلار منابع مالی دارند و اگر بتوان حداقل 10 درصد آن را به حمایت از صنعت پتروشیمی اختصاص داد، تولید 25 میلیون تن محصولات این صنعت در افق پنج ساله محقق خواهد شد.

مدیرعامل بانک صادرات ایران طرح طراوت را الگویی مناسب برای تحقق این چشم انداز بیان نمود و اضافه کرد: با استفاده از الگوی تأمین مالی، اعتباری و زنجیره ای همچون طرح طراوت بانک صادرات ایران با اختصاص یک واحد منابع مالی می توان سه واحد اعتبار تأمین کرد و به واسطه همراهی چند بانک با تخصیص یک تا دو میلیارد دلار نقدی می توان حدود سه تا چهار میلیارد دلار گردش مالی در صنعت پتروشیمی به وجود آورد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1312

به "تولید 25 میلیون تن محصولات پتروشیمی در افق پنج ساله، افزایش 5ملیون تنی با طرح بانک صادرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید 25 میلیون تن محصولات پتروشیمی در افق پنج ساله، افزایش 5ملیون تنی با طرح بانک صادرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید