جزایر پرنس کجاست؟

به گزارش افق بسطام، جزایر پرنس

استانبول از بهترین شهر های ترکیه است. در سفر به ترکیه اگر قصد جزیره گردی دارید باید به استانبول بروید. استانبول مجموعه جزایری دارد که به آن ها جزایر پرنس گفته می گردد. دلیل نام دریافت پرنس برای مجموعه جزایر این است که اشراف، شاهزاده ها و حتی ملکه ها از دوره روم تا بعد از دوره بیزانس به جزایر تبعید شدند تعداد این جزایر 9 تاست. 5 تا از جزیره ها به نام های صدف آدا، سیوری آدا، یاسی آدا، تاوشان آداسی، وُردونوس آداسی غیر قابل بازدید هستند. 4 تا از آن ها به نام های بیوک آدا، بورگاز آدا، هیبلی آدا، و کینالی آدا امکان گردشگری را دارند. این جزایر کم جمعیت هستند. جمعیت جزایر در برخی فصل ها بیشتر و در فصل های دیگر کم تر است. معمولا در فصل سرد سال جمعیت جزایر کم تر است.

جزایر پرنس کجاست؟

جزایر قابل گردشگری پرنس

1.جزیره بیوک آدا

جزیره بیوک آدا بزرگترین جزیره از جزایر پرنس است. این جزیره 5.4 کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت بیوک آدا 40.000 نفر است. در بیوک آدا دو تپه بلند وجود دارد. یوجه تپه بلندترین نقطه در جزیره بیوک آداست. ساختمان ها و عمارت های زیبا بیوک آدا در قسمت شمالی جزیره هستند. قسمت جنوبی جزیره بیوک آدا جنگل های کاج است. بناهای تاریخی بیوک آدا عبارتند از: کلیسای اَیایورگی، کلیسا آیروس، مسجد حمیدیه، خانه تاریخی رِشات گول تِکین و بنای چوبی یتیم خانه یونانی ها. این بناها از بهترین جاذبه های جزیره بیوک آدا هستند. امکان بازدید از این بناهای ارزشمند جزیره بیوک آدا برای گردشگران وجود دارد.

2.هیبلی آدا

هیبلی آدا دومین جزیره از جزایر پرنس است. این جزیره 2.35 وسعت دارد. میانگین جمعیت آن در سال 5500 نفر است. جمعیت هیبلی آدا در تابستان به 30000 نفر می رسد. یونانی ها به این جزیره هالکی می گویند. هالکی به معنای مس است. در گذشته معادن مس در جزیره هیبلی آدا وجود داشته است. در این جزیره تپه هایی وجود دارند. ترک ها به این تپه ها هابیلی می گویند. Değirmen Tepesi بلندترین تپه این جزیره 136 متر ارتفاع دارد و در قسمت شمالی جزیره واقع شده است. ارتفاع این تپه تقریبا به اندازه یک برج 45 طبقه است. Köy Tepesi دومین تپه با ارتفاع 128 متر و بالتاکائوژلو تپه دیگر هیبلی آداست. ارتفاع آن 98 متر است. Ümit Tepesi کم ارتفاع ترین تپه جزیره است. ارتفاع این تپه 85 متر است. خانه های ساکنان هیبلی آدا بین این دره ها قرار دارند.

3.بورگاز آدا

بورگازآدا سومین جزیره بزرگ از مجموعه جزایر پرنس است. این جزیره 1.5 کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت آن 1500 نفر است. در فصل تابستان جمعیت این جزیره به 15000 نفر می رسد. در گذشته این جزیره را پَنورموس می گفتند. بورگازآدا در دوران بیزانس آنتیگون نام داشته است. هنوز هم بعضی از یونانی ها به آن آنتیگون می گویند. در مرکز جزیره تپه ای به نام عیسی تپه وجود دارد. ارتفاع این تپه 170متر است.

4.کینالی آدا

از بین 4 جزیره قابل گردشگری پرنس، کینالی آدا کوچکترین جزیره به حساب می آید. یونانی ها به این جزیره پِروتی proti می گویند. در جزیره کینالی سه تپه وجود دارد. بلندترین آن تپه چنار به ارتفاع 115 متر است. تپه چنار ارتفاعی به اندازه یک برج 30 طبقه دارد. جمعیت آن در زمستان و تابستان تفاوت چشمگیری دارد. در زمستان 300 نفر و در تابستان 15000 نفر در کینالی آدا زندگی می نمایند.

جزایر غیرقابل گردشگری پرنس

1.جزیره صدف آداسی

جزیره صدف آداسی ابعادی 1100*1300 متر دارد. این جزیره در دوره بیزانس محلی برای تبعید بوده است. داماد فرید پاشا از وزیران دوره عثمانی از مشهور ترین افرادی بود که به این جزیره تبعید شد. او در زمان امپراتوری مراد سوم دوازدهمین سلطان امپراتوری عثمانی بود. فرید پاشا در زمان تبعیدش در صدف آداسی درختان زیتون زیادی کاشت. اما در جنگ جهانی اول بیشتر این درختان قطع شد. بعدها نوه های داماد فرید پاشا سعی کردند جزیره صدف آدا را به شهرکی تبدیل نمایند. هدف آن ها از ساختن این شهرک، محلی برای زندگی افراد نخبه بود. آن ها تعاونی مسکن تاسیس کردند و ویلاهایی در جزیره صدف آداسی ساختند. کاشت درختان زیاد از دیگر اقدامات آن ها در صدف آداسی بود.

2.جزیره سیوری آدا

سیوری آدا جزیره ای کوچک از جزایر پرنس است. این جزیره نیز در گذشته محل تبعید بوده است. در زمان گذشته راهبان در این جزیره سیوری آدا حضور داشتند. بقایای صومعه قدیمی سیوری آدا را هنوز می توان دید.

از سال 1911 سگ های ولگرد را از استانبول به این جزیره خالی از سکنه می آوردند. گفته می گردد در آن موقع صدای پارس سگ های سیوری آدا در استانبول به گوش می رسید. مردم خیلی از این کار مسئولین استانبول ناراضی و ناراحت بودند.

3.جزیره یاسی آدا

یاسی آدا جزیره کوچک جزایر پرنس است. در شمال جزیره یاسی آدا یک بندر کوچک وجود دارد. در گذشته این جزیره نیز به عنوان تبعیدگاه بوده است. در سال 1859 سفیر انگلیس در استانبول یاسی آدا را خریداری کرد. او کشاورزی را در جزیره یاسی آدا گسترش داد. قلعه و بنا های دیگر را در این جزیره ساخت. بعدها یاسی آدا به اسماعیل پاشای مصری فروخته شد. اسماعیل پاشا به آبادانی در این جزیره علاقه مند نبود. در سال 1974 یاسی آدا را نیروی دریایی خریداری کرد. نیروی دریایی یک مرکز آموزش دریایی مدرن در این جزیره تاسیس کرد.

4.جزیره تاوشان آداسی

تاوشان آداسی جنوبی ترین جزیره از جزایر کوچک پرنس است. این جزیره دورترین جزیره به استانبول هم محسوب می گردد. فاصله جزیره تاوشان تا استانبول 13.5 مایل دریایی است. تاوشان آداسی جزیره صخره ای است. پوشش درخت در این جزیره دیده نمی گردد. یک تپه 40 متری در تاوشان آداسی وجود دارد.این تپه تقریبا ارتفاعی مشابه با برج میدان آزادی در تهران دارد. دلیل نام گذاری جزیره تاوشان آداسی وجود خرگوش های زیاد بوده است. در زبان ترکی به خرگوش تاوشان (TAVŞAN) می گویند. جزیره تاوشان مسکونی نیست.

5.جزیره وُردونوس آداسی

وُردونوس آداسی یک جزیره کوچک صخره ای از جزایر پرنس است. در این جزیره بقایای صومعه دوران بیزانس قرار گرفته است. فانوس دریایی دیگر بنای تاریخی این جزیره است.

منبع: دالاهو
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 149

به "جزایر پرنس کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزایر پرنس کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید