خودرو خودران تیره پوستان را تشخیص نمی دهد

به گزارش افق بسطام، عابران پیاده با پوست های تیره در معرض خطر بیشتری برای برخورد با خودروهای خودران قرار دارند، چرا که خودروهای خودران در تشخیص رنگین پوستان ضعف دارند.

خودرو خودران تیره پوستان را تشخیص نمی دهد

یک گزارش جدید نشان می دهد که سیستم های طراحی شده برای یاری به خودروهای خودران در تشخیص عابران پیاده با تشخیص افراد با پوست های تیره تر به مشکل می خورند.

شواهدی وجود دارد که بعضی از نرم افزارهای تشخیص چهره با تشخیص پوست های تیره مشکل دارند و از آنجایی که این موضوع در خودروهای خودران با جان آدم ها سر و کار دارد باید توجه ویژه ای به آن گردد.

محققان مؤسسه جورجیا هشت مدل هوش مصنوعی مورد استفاده در سیستم های تشخیص چهره پیشرفته را مورد آنالیز قرار دادند. این سیستم ها به وسایل نقلیه خودران اجازه می دهد تا علائم هدایت، عابران پیاده و دیگر اشیا را در مسیرها شناسایی نمایند.

نتیجه تحقیق آنها نشان داد که افراد با پوست تیره تر در معرض خطر بالاتری هستند.

در مجموع، دقت سیستم در مواجهه با افراد تیره پوست 5 درصد کاهش یافت و سیستم در مواجهه با عابرانی که تیره ترین پوست را دارند دقت پایین تری داشت.

این نتایج در شرایط روز و شب به دست آمد و به طور خلاصه این گزارش نشان می دهد که افرادی که پوست های تیره تر دارند نسبت به افراد سفیدپوست در مواجهه با خودروهای خودران ایمنی کمتری دارند.

مهندسان مسئول توسعه این سیستم ها باید تمرکز بیشتری روی آموزش و افزایش دقت آنها داشته باشند.

نویسندگان می گویند امیدوارند این مطالعه به اندازه کافی برای برطرف این نقص در سیستم های خودروهای خودران قبل از استفاده سراسری از آنها در دنیا قانع نماینده باشد.

متأسفانه این اولین گزارش از اعمال نفوذ نژاد پرستی در سیستم های هوش مصنوعی نیست. در ماه مه سال گذشته نیز گزارش داده شد که نرم افزار مورد استفاده برای یاری به پلیس و قضات در معین احتمال تکرار جرم در مجرمان علیه افراد سیاه پوست بود.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 41

به "خودرو خودران تیره پوستان را تشخیص نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودرو خودران تیره پوستان را تشخیص نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید