عیار 15، آیا عمان می تواند در تجارت خارجی ایران جایگزین امارات گردد؟

به گزارش افق بسطام، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان با اشاره به نقش عمان در تجارت خارجی ایران به این سوال پاسخ داد که آیا عمان می تواند جایگزین امارات گردد؟

عیار 15، آیا عمان می تواند در تجارت خارجی ایران جایگزین امارات گردد؟

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

محسن ضرابی در گفت وگو با خبرنگار مالی افق بسطام، در واکنش به نظرات بعضی کارشناسان مبنی بر امکان جایگزینی عمان به جای امارات در شرایط یک سال و نیم گذشته اظهار کرد: اینکه عمان بتواند جایگزین بعضی کشورهای منطقه گردد یک موضوع مهم است؛ البته جایگزین شدن عمان، نیازمند ایجاد زیرساخت هایی در این کشور است و با توجه به اینکه کشتیرانی ما در شرایط تحریمی قرار گرفته است، بعضی از بنادر عمان که سرمایه گذاران غیرعمانی دارند، پذیرای کشتی های ایرانی نیستند لذا باید راهکارهایی را پیدا کنیم که این مشکل نیز حل گردد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان گفت: یکی از برنامه های مهم ما در اتاق مشترک، راه اندازی خط کشتیرانی مستقیم میان چابهار و بنادر عمانی است و با توجه به اینکه چابهار مشمول تحریم ها نیست، می تواند علاوه بر توسعه منطقه چابهار، ظرفیت خوبی در تجارت را در اختیار کشورمان قرار دهد ولی محقق شدن این امر نیازمند تامین بعضی زیرساخت ها است. البته نباید انتظار داشته باشیم که یک شبه همه زیرساخت ها فراهم گردد و باید به مرور همزمان با رونق تجاری، زیر ساخت ها نیز تکمیل شوند.

وی اظهار داشت: البته میزان واردات ایران از عمان و افزایش چشمگیر آن در یکسال گذشته حاکی از این است که این کشور آرام آرام به سمت جایگزینی پیش می رود. بعنوان مثال تا سال 95، واردات ما از عمان بین 70 تا 75 میلیون دلار بود و این رقم در سال 96، به 220 میلیون دلار رسید و در سال 97، به 433 میلیون دلار رجحان یافت؛ این رقم در حالی محقق می گردد که عمده واردات ما از عمان، واردات کالاهایی است که قبلاً به تعدادی از کشورهای دیگر می رفت و از آنجا وارد ایران می شد و هم اکنون از عمان وارد خاک ایران می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 586

به "عیار 15، آیا عمان می تواند در تجارت خارجی ایران جایگزین امارات گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عیار 15، آیا عمان می تواند در تجارت خارجی ایران جایگزین امارات گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید