موفقیت تصویرگران ایرانی و مسئولیت مدیران فرهنگی

به گزارش افق بسطام، به گزارش خبرنگاران، آغازین روزهای سال جدید با درخشش دوباره تصویرگران ایرانی آغاز شد. از موفقیت آنها در نمایشگاه کتاب بولونیا برای حضور در آثار بین المللی و قراردادهای قابل توجهشان با ناشران غیر ایرانی تا حضورشان آنها در جمع برترین های تصویرگری دنیا در کاتالوگ های معتبر بین المللی.

موفقیت تصویرگران ایرانی و مسئولیت مدیران فرهنگی

غلامرضا نوعی معاون نمایشگاه های خارجی موسسه نمایشگاه های فرهنگی و مسئول غرفه ایران در نمایشگاه بولونیا سال 2018 که تجربه سالها حضور با این تصویرگران در نمایشگاه های معتبر بین المللی کتاب را دارد در این زمینه و در یادداشتی که در اختیار خبرنگاران قرار داده است به آنالیز ابعاد این پیروزیت بزرگ برای نشر ایران پرداخته است که در ادامه آن را می خوانیم:

کوشش های بسیاری ضروری است و سال ها به طول می انجامد تا هنرمندانی در سطح دنیای در کشور ظهور نمایند و از قبل نیکنامی و پیروزیت هایشان دیگر شهروندان بهره مند شوند. اینک چند سالی است که بخت یار درخشش هنر تصویرگری کتاب کودک ایران شده است و ازاین رو موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران نیز این فرصت را غنیمت شمرده در نخستین روزهای امسال، همانند سنوات گذشته، هماهنگی های لازم جهت حضور تعدادی از تصویرگران جوان و پیروز کتاب کودک و نوجوان کشورمان را در نمایشگاه کتاب بلونیا 2018 فراهم آورد. در پنجاه و پنجمین دوره از نمایشگاه کتاب بلونیا، چهار تصویرگر ایرانی، آثارشان به کاتالوگ تصویرگری بلونیا راه یافته بود که سه تن از آنان پیروز به حضور در این نمایشگاه شدند. همچنین دو تن از برندگان کارگاه خلق کتاب تصویری دستان نیز توسط این موسسه به این نمایشگاه اعزام شدند.

نکته حائز اهمیت آن است که از میان 76 اثر در سطح دنیا 4 اثر متعلق به هنرمندان ایرانی بود. در آن میان 13 اثر از کشور میزبان یعنی ایتالیا و 6 اثر کره جنوبی، 5 اثر پرتقال، 5 اثر اسپانیا، 3 اثر فرانسه، 10 اثر ژاپن، 3 اثر انگلستان، 3 اثر روسیه، 4 اثر آلمان و 2 اثر از چین (کشور میهمان ویژه) به نمایشگاه بلونیا راه یافت. از کشورهای بلژیک، کانادا، اروگوئه، مکزیک، برزیل، سوئیس، بلغارستان، اسلوانی، کلمبیا، اروگوئه، لیتوانی، کرواسی، پرو، امریکا، هرکدام، یک اثر به این نمایشگاه راه پیدا کردند. این سطح از پیروزیت تصویرگران ایرانی در مقایسه با ده ها کشور منطقه و آسیایی که نماینده چندانی در میان برگزیدگان نداشتند نکته جالب توجهی بود. سال گذشته نیز آثار 4 نفر از تصویرگران ایرانی به این کاتالوگ راه پیدا کرد. حضور فعال تصویرگران ایرانی تنها به این رویداد مهم محدود نمی گردد. پیش تر نیز خبری از راه یابی 16 تصویرگر ایرانی به کاتالوگ تصویرگری دوسالانه بلگراد منتشر شد. این حجم از پیروزیت در جشنواره ها و کاتالوگ های بین المللی نشان از کیفیت بالای تصویرگری کتاب کودک ایرانی است.

از سوی دیگر در این دوره از نمایشگاه، هر یک از شرکت نمایندگان که با ارتباط قبلی، قرار ملاقات تنظیم کرده بودند، با دست پر برگشتند. در این میان یکی از تصویرگران فعال و برگزیده کاتالوگ به نام حسن عامه کن توانست از رهگذر این رویداد با برنامه ریزی قبلی با 36 ناشر از 9 کشور ملاقات نماید. وی علاوه بر مشخص تکلیف پروژه های نیمه کاره خود با انتشارات ایکارا به توافق تصویرگری از یک متن ایرانی و یک متن آرژانتینی با این ناشر دست یافت. او در ملاقات با مدیران نشر معتبر واکر از انگلستان بر آغاز کار بر روی متن مهمان ناخوانده/داستان کلاسیک انگلیسی/ نیز به توافق رسید. همکاری مشترک با فینالیست جایزه معتبر اندرسون 2018 برای انتشار یک اثر و نیز توافق بر چاپ کتابی مشترک، با داستان چینی و تصویرگری ایشان و چاپ در کشور چین از دیگر دستاورد این تصویرگر فعال کشورمان بود. عامه کن همچنین با ناشرانی از کشورهای مکزیک، اسپانیا، استونی، ایتالیا به توافقات خوبی دست یافت؛ که توافق طراحی جلد پنجاه عنوان کتاب حاصل یکی دیگر از توافقات ایشان بود.

رضا دالوند دیگر تصویرگر ایرانی راه یافته به بلونیا نیز ملاقات هایی جهت همکاری با 15 ناشر معتبر از کشورهایی چون: انگلستان، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، چین، سوئیس، اتریش، امارات و ترکیه داشت و قرارداد کتاب روزی که خواهی رسید نوشته دولورس براون از کشور اسپانیا را امضا نمود.

هرچند آقای حسن اسماعیلی طاهری و سرکار خانم پریا لرستانی برگزیدگان چهارمین دوره خلق کتاب تصویری دستان نخستین تجربه خود در یک رویداد بین المللی پشت سر گذاشتند اما در دومین و سومین روز از نمایشگاه کتاب بولونیا لرستانی توانست با ناشرانی از استرالیا، انگلستان و امارات متحده عربی ملاقات کرده و به توافق اولیه جهت همکاری برسد. ناشرینی از امارات متحده عربی و آلمان نیز از نوع نگاه حسن اسماعیلی طاهری به موضوعات استقبال کردند و مذاکرات اولیه برای همکاری با این نویسنده انجام شد. همچنین دیگر تصویرگران ایرانی و ناشرانی که برای فروش رایت کتاب در نمایشگاه کتاب بلونیا حاضرشده بودند هر یک به فراخور خود توانستند اقدامات ارزشمندی را در حوزه نشر و کتاب انجام دهند.

در سرانجام باید این نکته را متذکر شویم که این حجم از پیروزیت مسئولیت سنگینی بر دوش متولیان فرهنگی می گذارد تا از این سرمایه عظیم انسانی بهره بیشتری برده و زمینه ساز اقدامات بیشتر را فراهم سازند چرا که بی شک در شرایط کنونی کتاب کودک و نوجوان ایران پاشنه آشیل حضور آثار ایرانی در بازار دنیای است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 379

به "موفقیت تصویرگران ایرانی و مسئولیت مدیران فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت تصویرگران ایرانی و مسئولیت مدیران فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید