هر آنچه باید درباره خورشید گرفتگی حلقوی بدانید

به گزارش افق بسطام، یک پژوهشگر نجوم به تشریح جزییات بیشتری از خورشید گرفتگی فردا و نکاتی که برای رصد این پدیده نجومی باید به کار گرفت، پرداخت.

هر آنچه باید درباره خورشید گرفتگی حلقوی بدانید

به گزارش میزان، امیرعلی مومنی به تشریح جزییات خورشیدگرفتگی اخیر پرداخت و گفت: در علم ستاره شناسی اصطلاحا یک دوره ای را با عنوان ساروس داریم که بر این اساس هر هجده سال یکبار خورشیدگرفتگی صورت می گیرد و بعد از گذشت سه دوره ساروس، این پدیده نجومی مجددا در همان محل واقع می گردد و این مساله پدیده نادری است چراکه این مساله بیش از یک ربع قرن و نزدیک به پنجاه و چهارسال زمان می برد.

وی ادامه داد: در پدیده خورشیدگرفتگی کلا یک خط مرکزی گرفت داریم که هرچقدر به این خط مرکزی نزدیکتر باشیم، می توانیم این پدیده نجومی را کاملتر ببینیم.

پژوهشگر نجوم اعلام کرد: خورشیدگرفتگی فردا به صورت حلقوی است به این معنا که ماه از زمین دور است و به لحاظ ظاهری کوچیکتر از اندازه خورشید است در نتیجه وقتی ماه نمی تواند تمام تصویر خورشید را بپوشاند، حلقه ای دورش خالی می ماند که به اصطلاحا به آن حلقه آتش هم می گویند.

وی ادامه داد: مسیری که این خورشیدگرفتگی حلقوی طی می نماید، از آفریقای مرکزی آغاز شده و در ادامه به یمن، عمان و عربستان رسیده و پس از عبور از جنوب مرز های آبی ایران به داخل پاکستان، چین و هند و تایوان می رسد.

مومنی با بیان اینکه نزدیکترین مناطق در ایران به این خورشیدگرفتگی چابهار و پسابندر هستند، تاکید نمود: این دو منطقه جنوبی ترین شهر های ایران هستند و در این نقاط این خورشیدگرفتگی با درصد بالایی دیده می گردد در نتیجه خورشیدگرفتگی در این دو منطقه به صورت حلقوی نیست و آن را به صورت حلقه ای باریک خواهیم دید.

وی با بیان اینکه این خورشیدگرفتگی در کل ایران در منطقه نیم سایه قرار گرفته است، توضیح داد: این خورشیدگرفتگی به مدت دو ساعت به طول می انجامد به این معنا که این خورشیدگرفتگی فردا ساعت 9 صبح آغاز شده و در ساعت یازده و نیم به اتمام می رسد و اوج آن در ساعت ده خواهد بود.

این پژوهشگر نجوم اعلام کرد: هرچه قدر به سمت جنوب ایران برویم، درصد این خورشیدگرفتگی بیشتر می گردد و برای مثال این خورشیدگرفتگی در تهران با 54 درصد قابل مشاهده است.

مومنی در ادامه تاکید نمود: برای مشاهده این پدیده نجومی به هیچ وجه نباید به طور مستقیم آن را رصد کرد و بهتر است از فیلتر مخصوص یا عینک خورشیدگرفتگی به این پدیده نگاه کرد.

وی ادامه داد: مردم می توانند برای مشاهده این پدیده از شیشه جوشکاری با شماره 14 یا بالاتر استفاده نمایند در غیر اینصورت به چشم هایشان آسیب وارد می گردد.

مومنی در انتها ارتباط این خورشیدگرفتگی با تعابیری همچون به انتها رساندن جهان را رد کرد و گفت: این اظهارات هیچ مستند علمی ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 893

به "هر آنچه باید درباره خورشید گرفتگی حلقوی بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه باید درباره خورشید گرفتگی حلقوی بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید