والدین نگران نماهنگ های مومو نباشند

به گزارش افق بسطام، خبرگزاری خبرنگاران- پلیس فتا گفت: والدین تهدید های ارسال کنندگان نماهنگ های مومو را جدی نگیرند و استرس و اضطراب به فرزندان خود منتقل نکنند.

والدین نگران نماهنگ های مومو نباشند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقفل از پلیس، سرهنگ علی محمد رجبی گفت: رسیدگی به ارسال پیام ها و نماهنگ های موسوم به مومو به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتاست و به زودی افراد داخلی که هدف شان اذیت و آزار دانش آموزان بوده است، گرفتار قانون می شوند.

وی از والدین درخواست کرد: در صورت برخورد فرزندشان با محتوای مومو با آن ها صحبت کنند و نگرانی آن ها را کاهش دهند چرا که والدین درک بهتری نسبت به تهدید های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دارند.

سرهنگ رجبی اضافه نمود: در روز های اخیر دوباره شاهد مطرح شدن چالش مومو در برخی استان های کشور به ویژه استان های جنوبی بودیم و برخی کاربران که بیشتر آن ها دانش آموز بوده اند پیام هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو دریافت کرده اند؛ دریافت پیام ها و نماهنگ های چالش مومو بیشتر از طریق واتساپ صورت گرفته است.

وی گفت: مومو یک حساب واتساپ است که ابتدا کاربر یک لینک تماس از سوی مومو دریافت می کند و پس از شروع به مصاحبه از سوی حساب کاربری مومو فرد به رفتار های خطرناک دعوت می شود.

سرهنگ رجبی گفت: برخی کاربران واتساپ از حساب های کاربری با شماره ایرانی و گاهی خارجی پیام هایی را به زبان فارسی دریافت کرده بودند که از آن ها خواسته شده بود در چالش مومو شرکت کنند؛ بررسی های گسترده پلیس فتا نشان داد عمده این پیام ها با انگیزه ایجاد مزاحمت ارسال شده است.

وی یادآور شد: متاسفانه برخی خانواده ها در پی ارسال پیام های چالش مومو برای فرزندانشان به جای راهکار های فنی و صحبت کردن با آن ها نگرانی بیشتری به فرزندان خود منتقل کرده و باعث ایجاد اضطراب در فرزندانشان شده اند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا موج جدید مزاحمت های موسوم به مومو را ناشی از افزایش حضور دانش آموزان در بستر اینترنت دانست و بیان نمود: پلیس فتا پیش تر در خصوص خطر های احتمالی استفاده مدارس از واتساپ هشدار داده بود، ولی متاسفانه همچنان شاهدیم که کلاس های مجازی به جای برنامه شاد در واتساپ تشکیل می شود و والدین مجبور هستند اینترنت بدون محدودیت را در بستر یک پیام رسان خارجی در اختیار فرزند خود قرار دهند و همین موضوع زمینه این گونه مسائل را فراهم کرده است.

سرهنگ رجبی از والدین و معلمان خواست: به هیچ وجه دانش آموزان را به استفاده از پیام رسان های خارجی برای آموزش مجازی هدایت نکنند و مراقبت های لازم را انجام دهند و در صورتی که به هر دلیل نیاز به استفاده از بستری دیگر غیر از برنامه شاد بود از پیام رسان های داخلی استفاده کنند.

وی مراقبت از داده های خصوصی و افشا نشدن اطلاعات در شبکه های اجتماعی و آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی را راهکار اصلی پیشگیری از این مسائل دانست و اضافه نمود: امیدواریم آموزش و پرورش و والدین گرامی با ارائه آموزش های لازم به دانش آموزان از بروز اینگونه مسائل پیشگیری کنند.

سرهنگ رجبی در خاتمه از هموطنان خواست: هر گونه مشکل و موارد مشکوک در فضای مجازی را با سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir یا شماره تماس 096380 در میان بگذارند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1075

به "والدین نگران نماهنگ های مومو نباشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "والدین نگران نماهنگ های مومو نباشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید