...وانگهی چهلستون دریا شود

به گزارش افق بسطام، زینب زینال زاده ـ خبرنگار: بی تردید ضرب المثل قطره قطره جمع شود وانگهی دریا شود را شنیده اید. عبارتی که کاربردهای زیادی دارد و در یک کلمه، بیانگر آن است که انسان باید قدر و ارزش داشته هایش را بداند و از ذره ذره آنها بهترین بهره را ببرد.

...وانگهی چهلستون دریا شود

در محله بهار، اهالی و کاسبان این ضرب المثل را محقق کرده اند. آنها با مشارکت و همراهی هم طرح جمع آوری قطره قطره آب های سطحی را اجرا کرده و اکنون چاه 40هزار لیتری در مجتمع چهلستون وجود دارد که از آب آن برای مصارف مختلف استفاده می کنند. به گفته مسئولان شرکت آب و فاضلاب منطقه 7، این طرح نخستین طرح جمع آوری آب های سطحی با مشارکت اهالی است.

مجتمع چهلستون بیش از 200 واحد تجاری دارد که وجود برخی از امکانات در آن کمبودهای محله را برطرف کرده است. به گفته مجید صداقت یکی از کاسبان قدیمی، در این مجتمع نمازخانه ای به مساحت 150 مترمربع وجود دارد که در اختیار عموم مردم است. او می گوید: این نمازخانه به نام شهدای آتش نشان نامگذاری شده است و مردم می توانند نمازهای یومیه خود را در آن اقامه کنند. کار به اینجا ختم نمی شود. ایجاد باغچه و اجرای طرح بهسازی پیاده رو از کارهای دیگری است که به همت کاسبان و اهالی در خیابان بهار انجام می شود. امید رمضانی کاسب دیگری است که درباره کارهای اجرا شده می گوید: انجام این کارها احتیاج به مدیریت دارد که خوشبختانه مدیران مجتمع چهلستون در این زمینه پیروز بوده و توانسته اند با اعتمادسازی، مردم را در طرح ها با خودشان همراه کنند.

 • ایده ای که با قطره های آب شکل گرفت

  رها شدن آب کولرهای مجتمع و فرو رفتن آنها در پی ساختمان، ایده اجرای طرح جمع آوری آب های سطحی را در ذهن محسن صباغی مدیر مجتمع چهلستون و کننده فرماندار تهران در منطقه 7 شکل می دهد. او می گوید: این مجتمع بیش از 200 واحد تجاری دارد که همگی به کولر مجهزند. یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که اگر از هر کولر، تنها در یک دقیقه تنها یک قطره آب چکه کند در یک ساعت، هزاران لیتر آب هدر می رود. تماشای همین قطره های آب بود که مرا به فکر انداخت تا آنها را در یک مخزن جمع آوری کنم. برای اینکار حدود 150 متر لوله کشی کردم و یک مخزن 2 هزار لیتری خریدم. کارها انجام شد و آب کولرها قطره قطره در لوله ها جاری و در مخزن جمع آوری شدند. این اتفاق مربوط به 2 سال پیش است. آب های جمع آوری شده در شست وشوی پیاده رو و آبیاری باغچه ها و فضاهای سبز محله مورد استفاده قرار می گیرد. به گفته صباغی با اجرای این طرح، هزینه و میزان مصرف آب اهالی و کاسبان در مقایسه با سال های پیش کاهش چشمگیری داشته است.

 • حفر چاه برای ذخیره سازی بیشتر

  در تابستان گنجایش مخزن برای ذخیره سازی آب کولرها کافی بود اما در پاییز و زمستان به دلیل بارش های جوی، حجم جمع آوری آب های سطحی افزایش می یافت و به همین دلیل برای ذخیره سازی احتیاج به فضای بیشتری بود. صباغ می گوید: موضوع را با مدیران شهرداری منطقه 7 در میان گذاشتیم و موافقت کردند تا چاهی حفر کنیم. این چاه با گنجایش 40 هزار لیتر حفر شد و اکنون همه آب ها در آن ذخیره می شود. برای استفاده از آب های جمع آوری شده در چاه، پمپی تعبیه شده است. این چاه با هزینه 18 میلیون تومانی حفر و تجهیز شده و همه هزینه ها هم از حق شارژ مجتمع پرداخت شده است.

  کارواش سیار در پارکینگ

  شست وشوی پیاده رو و آبیاری باغچه و فضای سبز محله، کاربردهای آب های جمع آوری شده در مخزن 2 هزار لیتری بودند که با افزایش حجم آب و ذخیره سازی آن در چاه، میزان مصارف آن هم تغییر کرده است. ایجاد کارواش سیار در پارکینگ مجتمع چهلستون، مهم ترین کاری بود که با هدف اشتغالزایی و استفاده بهینه از آب های جمع آوری شده اجرا شده است. صباغی می گوید: آب های جمع آوری شده برای خوردن و آشامیدن مناسب نیست و شست وشو، بهترین روش بهره برداری از آنهاست. بنابراین، افرادی که از پارکینگ مجتمع چهلستون استفاده می کنند در صورت تمایل برای شست وشوی خودروشان می توانند از امکانات کارواش سیار که شست وشویش با همان آب های ذخیره شده انجام می شود، استفاده کنند. این کارواش برای 2 نفر فرصت شغلی ایجاد کرده است.

 • تشویق شهروندان برای مشارکت بیشتر

  مشارکت مردم در طرح های شهری، خدماتی، رفاهی، اجتماعی و ورزشی، بی شک با نتیجه بهتری همراه است. به گفته صباغی، اهالی محله بهار در میان 354 محله کلانشهر تهران رتبه نخست را در مشارکت کسب کرده اند. او می گوید: اهالی در همه کارها مشارکت می کنند و همین همراهی آنهاست که سبب انجام بهتر کارها می شود. او به نقش مدیران و مسئولان دستگاه های مختلف اشاره و عنوان می کند: مشارکت مردم در طرح جمع آوری آب های سطحی، کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است و همچنین می توان آن را الگوی مناسب معرفی کرد و در محله های دیگر تعمیم داد. مسئولان شرکت آب و فاضلاب از این طرح تقدیر کردند اما این کافی نیست و بهتر است برای ترغیب بیشتر شهروندان، در هزینه آب های مشترکانی که در این طرح همراهی کرده اند، تخفیف 50 درصدی در نظر گرفته شود.

 • آشنایی با ساکنان یک مجتمع مسکونی که کم مصرف ترین مشترک آبفا شناخته شدند

بهار کـم مصرف

بهاره خسروی-خبرنگار: صرفه جویی، هنر درست مصرف کردن منابع انرژی است. اهالی ساختمان بهار در محله هاشمی با رعایت همین موضوع و توجه به حفظ منابع آبی و با رعایت الگوی مناسب مصرف، جزو مشترکان کم مصرف شرکت آبفای منطقه 5 شدند و از سوی این شرکت مورد تقدیر قرار گرفتند. در این گزارش راهی محله هاشمی شدیم و با اسماعیل فتحی مدیر ساختمان مجتمع بهار که در اجرای رعایت الگوی مصرف بهینه آب میان همسایگان نقش بسزایی دارد، گفت وگو کردیم.

 • مشترکان کم مصرف

  مجتمع مسکونی بهار در محله هاشمی، ساختمانی 20 واحدی با 60 ساکن است که در ماه گذشته اهالی آن با رعایت الگوی مصرف بهینه آب، به ازای هر واحد، 16 مترمکعب آب شرب شهری مصرف کردند. این آمار درحالی است که به گفته کارشناسان سازمان آبفای منطقه5، میانگین جهانی مصرف آب برای یک خانواده 4 نفره، 15تا 18 مترمکعب در ماه است. اسماعیل فتحی، مدیر مجتمع بهار درباره آن چنین توضیح می دهد: صرفه جویی هنر مصرف نکردن نیست، بلکه هنر درست مصرف کردن است. در باور عامیانه، وقتی از کسی تقاضای صرفه جویی در مصرف منابع انرژی را داریم، نخستین تصور ذهنی او، خساست به خرج دادن در مصرف انرژی است. آنها مدعی هستند چون هزینه آب بها، برق و گاز را می دهند نباید هیچ محدودیتی برای مصرف داشته باشند، اما غافل از اینکه منابع انرژی محدود و استفاده از آن سهم همه مردم است.

 • نصب ابزار کاهنده فشارآب

  شست وشوی ظرف ها، مسواک زدن، حمام کردن، نشتی سیفون دستشویی و مواردی از این دست، بیشترین سهم را در هدر رفت و مصرف بی رویه آب شرب شهری دارد. یکی از راهکارها، نصب ابزار کاهنده میزان فشار آب در ساختمان است. فتحی با اشاره به وجود این ابزار مهم در ساختمان بهار ادامه می دهد: صرفه جویی در مصرف آب باید در میان خانواده ها به عنوان یک فرهنگ نهادینه شود. موضوعی که ما از میان اعضای خانواده مان آغاز کردیم. به بچه ها آموزش دادیم که در زمان مسواک کردن از لیوان برای شست وشوی دندان ها استفاده کنند، زمان حمام کردن، شیر آب را زیاد باز نگذارند. از همه همسایه ها درخواست کردم وضعیت سیفون توالت را بررسی کنند تا خرابی و گرفتگی نداشته باشد.

 • استفاده از آب استفاده شده

  مصارف خانگی آب مانند شست وشو میوه و سبزیجات، رخت و لباس، نظافت خانه، راه پله و... بیشترین میزان مصرف آب و هدررفت بی رویه را به همراه دارد. اما با چند راهکار ساده و مدیریت صحیح در انجام امور جاری و روزمره زندگی می توان از هدر رفتن آب پیشگیری کرد. سیما پردک همسر اسماعیل فتحی این را می گوید و در تکمیل صحبت های همسرش به استفاده از آب های دست دوم در خانه اشاره می کند: ما شمالی هستیم و در شهرمان زیاد با مشکل قطع آب روبرو می شدیم. به همین دلیل برای اینکه همواره آب برای امور خانه داری در اختیار داشته باشیم، خلاقیت های زیادی را در خانه انجام می دادیم. معمولاً از آب شست وشوی سبزیجات، آبکش کردن برنج، برای آبیاری گلدان های خانه و شست وشوی سرویس بهداشتی استفاده می کنم. در مواقع شست وشو، شیرآب را به اندازه احتیاج باز می گذارم. کارشست وشوی پتو، فرش یا قالیچه را داخل ساختمان انجام نمی دهیم و در این باره با همسایه ها به توافق رسیده ایم. از ماشین لباسشویی برای شستن چند تکه رخت استفاده نمی کنم و اغلب تلاش می کنم تا سبد رخت ها کامل پر شود.

 • پرورش گیاهان سازگار با بی آبی

  در بیشتر خانه ها و مجتمع های مسکونی و اداری برای آبیاری باغچه، گل و گیاهان آپارتمانی، همواره حجم زیادی آب آشامیدنی مصرف می شود. یکی از راه های صرفه جویی در این بخش، پرورش و تکثیر گیاهان که احتیاج اندکی به آب دارند. اسماعیل فتحی این پیشنهاد را می دهد و در ادامه می گوید: مدیران ساختمان ها و افراد مطلع می توانند استفاده از گیاهان سازگار با بی آبی، در میان همسایه ها و همکاران خود فرهنگسازی کنند. کاری که من از خانه آغاز کردم و تلاش کردم برای استفاده بهینه از فضای لطیف طبیعت از گیاهانی که احتیاج به یکبار آبیاری در هفته دارند، نگهداری کنم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 343

به "...وانگهی چهلستون دریا شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "...وانگهی چهلستون دریا شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید