کشف اسکلت سالم 7هزار ساله

به گزارش افق بسطام، باستان شناسان یک اسکلت هفت هزارساله را در نزدیکی شهر کراکوف واقع در لهستان کشف کردند. این اسکلت دوران نوسنگی در جریان بازسازی میدان شهر سومنیکی و به همراه چند تکه سفال کشف شده است. باستان شناسان با در نظر گرفتن سبک این سفال ها، قدمت این اسکلت را تا 7000 سال پیش تخمین زده اند.

کشف اسکلت سالم 7هزار ساله

به گفته کارشناسان، این اسکلت در قسمتی از خاک دفن شده است که فاقد ترکیب های شیمیایی اسیدی است و به همین علت اسکلت پس از گذشت هزاران سال بسیار سالم به جای مانده است.

کارشناسان هنوز قادر به شناسایی هویت این فرد نیستند، اما امیدوارند با استفاده از روش تاریخ گذاری رادیو کربن اطلاعات دقیق تری از تاریخ زندگی او کسب نمایند.

تکه های سنگ چخماق نیز در نزدیکی این اسکلت کشف شده است. بعضی از اشیائی که در گور این فرد قرار داشتند به علت هموار کردن سطح بالایی گور در مقطعی از تاریخ آسیب دیده اند.

Małgorzata Kot، استاد باستان شناسی دانشگاه ورشو که البته در کاوش این اسکلت همکاری نداشت، در گفت وگو با لایوساینس بیان نمود: این یک کشف هیجان انگیز و بسیار مهم است. این گور به نخستین کشاورزان دوره نوسنگی تعلق دارد که از جنوب کوه های کارپات عبور کردند و در هزاره ششم وارد لهستان شدند.

به گفته این کارشناس، هنوز اطلاعات زیادی درباره فرهنگ و آداب و رسوم خاکسپاری این کشاورزان در دست نیست.

منبع: گردشبان
انتشار: 1 خرداد 1402 بروزرسانی: 1 خرداد 1402 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 2067

به "کشف اسکلت سالم 7هزار ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اسکلت سالم 7هزار ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید