آتش به جان تالاب بین المللی انزلی افتاد ؛ حریق عمدی بود ، تصاویر تلخ نیزارهای سوخته زیباترین مناظر آبی گیلان

به گزارش افق بسطام، سودجویان و منفعت طلبان شب گذشته نیزارهای تالاب انزلی را به آتش کشیدند تا زمینه تغییر کاربری آنها فراهم گردد.

آتش به جان تالاب بین المللی انزلی افتاد ؛ حریق عمدی بود ، تصاویر تلخ نیزارهای سوخته زیباترین مناظر آبی گیلان

افق بسطام: تالاب انزلی در شمال ایران و در استان گیلان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری طبیعی ایران است. این تالاب طبیعی و آب شیرین از حدود بیش از 100 گونه پرنده مانند قو، حواصیل، اردک سانان و… میزبانی می نماید و به عنوانی یکی از زیستگاه های مهم پرندگان در جهان شناخته می گردد به همین خاطر برای پرنده نگری جای مناسبی است.

علاوه بر پرندگان گونه های مختلفی از ماهی ها همانند ماهی سفید، کپور، شوک، کولی سفید و… در این تالاب زندگی و تخم ریزی می نمایند.

ویژگی چشمگیر دیگر تالاب انزلی با حدود 193 کیلومترمربع وسعت، لاله های مردابی است که در فصل تابستان در این تالاب می رویند. لاله های مردابی با برگ های سبز قلبی شکل و گل های صورتی رنگ به صورت شناور سطح تالاب را فرا می گیرند و منظره ای بی نظیر را به وجود می آورند. پناهگاه حیات وحش سرخانگل قسمتی در تالاب انزلی است که بیش از دیگر بخش های آن غرق در این گل هاست و همچنین امن ترین منطقه برای حضور و تخم گذاری پرندگان به حساب می آید.

از سوی دیگر علاوه بر لاله ها، نیزارهایی در بخش های مختلف این تالاب به چشم می خورند که قایقرانی در میان آنها تجربه زیبایی را برای گردشگران رقم می زند.

این جاذبه بی نظیر طبیعی متاسفانه سال هاست با رفتار عجیب بعضی سودجویان گیلانی همراه شده است. آنها برای تغییر کاربری، بخش هایی از زمین های تالاب را به صورت عمدی آتش می زنند. این سودجویان در آخرین اقدام، روز گذشته نیزارهای بخشی از تالاب انزلی را به آتش کشاندند.

احسان هادی پور رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بندرانزلی درباره آتشی که از روز گذشته این تالاب زیبا را گرفتار نموده است گفت: این آتش سوزی عمدی است. افراد بومی سودجو و منفعت طلب برای تغییر کاربری زمین های تالابی اقدام به سوزاندن نیزار نموده و غالبا در نقاطی این کار را انجام می دهند که راه دسترسی و مهار آتش برای نیروهای خدمات رسان سخت و گاها غیرممکن باشد.

وی با بیان اینکه شب گذشته حدود 10 هکتار از نیزارهای تالاب بین المللی انزلی در آتش سوخت اضافه نمود: خوشبختانه با کوشش آتش نشانان بندرانزلی با وجود دسترسی سخت به آتش، حریق در کمترین زمان ممکن خاموش شد.

دادستان بندرانزلی نیز تاکید نموده که با افراد متخلف و کسانی که به هر نحوی قصد تصرف منابع طبیعی و اراضی ملی را دارند به شدیدترین شکل ممکن برخورد قانونی می گردد و در این راستا با هیچ شخصی تعارف نخواهند داشت.

عکس ها: رضا اکبری - ایرنا

منبع: چمدان
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 236

به "آتش به جان تالاب بین المللی انزلی افتاد ؛ حریق عمدی بود ، تصاویر تلخ نیزارهای سوخته زیباترین مناظر آبی گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش به جان تالاب بین المللی انزلی افتاد ؛ حریق عمدی بود ، تصاویر تلخ نیزارهای سوخته زیباترین مناظر آبی گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید