آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی تحت حفاظت است، چراغ عارف نامدار عصر ایلخانی در حاشیه کویر روشن شد

به گزارش افق بسطام، مهدی جمال، مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان از استقرار نگهبان در آرامگاه شیخ علاالدوله سمنانی از عرفای نامدار قرن هشتم و از آثار تاریخی واجد ارزش عصر ایلخانی در استان سمنان خبر داد و اظهار کرد: با وجود اینکه این اثر تاریخی ثبت ملی شده در مالکیت دستگاه دیگری است، اما میراث فرهنگی استان هم در بحث بازسازی و هم در بحث حفاظت و صیانت از آن هزینه های زیادی کرده است.

آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی تحت حفاظت است، چراغ عارف نامدار عصر ایلخانی در حاشیه کویر روشن شد

وی با اذعان به این که بر اساس ماده دوم قانون آثار ملی ثبت شده، دولت مکلف به حفاظت از همه آثار واجد ارزش تاریخی است، اضافه نمود: اصولا شناسایی، ثبت، حفاظت، صیانت و..از آثار تاریخی واجد ارزش، بخشی از وظیفه ذاتی وزارت میراث فرهنگی است. اگرچه دامنه فعالیت های این وزارتخانه گسترده تر از این ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به عدم شناخت برخی افراد از قوانین، از آن به عنوان عاملی موثر در قضاوت های نادرست درباره برخی از امور نام برد و گفت: شناخت ناقص از قوانین منجر به قضاوت و تحلیل نادرست می شود برای همین برای هر تحلیل واقع بینانه باید از قوانین و زوایای پیدا و پنهان آن شناخت کافی داشت.

وی با بیان این که بسیاری از آثار تاریخی شناخته شده مثل بازارهای تاریخی، بسیاری از کاروانسراها، گذر کهنه دژ و...با تلاش میراث فرهنگی استان ثبت ملی و بارها بازسازی شدند اما این دستگاه هیچ دخل و تصرفی در مدیریت آن ندارد، ادامه داد: مقبره شیخ علاءالدوله که یکی از آثار تاریخی ارزشمند استان محسوب می شود نیز در مالکیت اداره کل اوقاف استان است و این اداره کل سند شش دانگ آن را دارد. البته با وجود این، اداره کل میراث فرهنگی استان تا به امروز افزون بر چهار-پنج میلیارد تومان تنها در حوزه بازسازی این بنای تاریخی در استان هزینه کرده است.

وی با اشاره به دغدغه های میراث فرهنگی استان در حوزه حفاظت از آثار تاریخی گفت: با وجود اینکه این اثر تاریخی در مالکیت دستگاه دیگری است و هزینه برای آن از سوی این اداره کل نیز با محدودیت هایی روبرو است اما میراث فرهنگی هم در بحث بازسازی و نگهداری و هم در حوزه حفاظت از آن تلاش های زیادی داشته است.

جمال با بیان این که دو سه سالی یک نگهبان در این اثر تاریخی مستقر بوده است، اضافه نمود: یگان حفاظت میراث فرهنگی استان نیز همواره به صورت چرخشی از این بنای ارزشمند بازدید و آن را تحت نظر داشته است.

وی خاطرنشان کرد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان به دلیل مسائل قانونی در جذب نیروی انسانی، امکان استقرار نگهبان به صورت شبانه روزی در بناها را ندارد، ولی پرسنل یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان به صورت روزانه از بناها سرکشی می کنند.

این مسئول با بیان این که حفظ همه آثار نیازمند عزم عمومی مردم فرهنگ دوست استان است، اظهار کرد: استان سمنان افزون بر 800 اثر تاریخی ثبت شده دارد و بدیهی است که امکان استقرار نگهبان تمام وقت در همه آنها را ندارد. البته این رویه در همه استان ها نیز وجود دارد.

وی با اشاره به تلاش های این اداره کل برای استقرار نگهبان تمام وقت در این بنا، گفت: خوشبختانه بعد از پیگیری ها و جلسات متعددی که برگزار شد بالاخره چند روز پیش نشست هایی با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، شورای روستای صوفی آباد، دهیاری روستا و...برگزار و در خاتمه ما نیز پذیرفتیم 50 درصد هزینه ها را تقبل کنیم.

جمال با بیان این که تمام اموال خریداری شده برای این مجموعه از سوی میراث فرهنگی استان تامین شده است، ادامه داد: همه تلاش ما بر این بوده که رویه مشارکت را ارتقا داده و با همکاری دیگر نهادهای مسوول در این بخش و از جمله اوقاف و امور خیریه به عنوان مالک بنا، از این بنا تاریخی بهتر از گذشته حفاظت و صیانت کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان از تحویل همه وسائل به دهیار روستا خبر داد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه از شب گذشته نیز یک نیروی نگهبان در این بنا مستقر شده است.

وی از آمادگی برای واگذاری این بنا به سرمایه گذار بخش خصوصی خبر داد و اضافه نمود: اوقاف و امور خیریه استان آماده همکاری در این بخش بوده و خوشبختانه تعامل خوبی نیز با میراث فرهنگی استان داشتند.

جمال با بیان این که وزارت میراث فرهنگی به دلیل ارزش تاریخی بالا این بنا همواره نگاه ویژه ای به آن داشته است، ادامه داد: به همین دلیل گروه بین المللی ایسکارسا از کشور ترکیه بازدیدی از این بنا داشته و برخی آزمایش های خاک شناسی در محل انجام داده و قرار است که این گروه در خرداد سال 1399 برای تکمیل تحقیقات خود در این بنا حضور بیابد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان شرح داد: اگر بحث کنترل کروناویروس و بحران ناشی از آن به انتها برسد، با حضور تیم مجربی از این گروه مهم بین المللی در صوفی آباد، بحث بازسازی مجدد و مقاوم سازی بنا نیز انجام شود.

جمال با بیان این که قرار است که یک کارگاه آموزشی از سوی این گروه بین المللی در این بنا برگزار شود، اضافه نمود: این رویداد می تواند نگاه ها را به این بنا ارزشمند ایلخانی بیش از پیش متوجه کند.

ایسنا

منبع: گردشبان
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 768

به "آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی تحت حفاظت است، چراغ عارف نامدار عصر ایلخانی در حاشیه کویر روشن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی تحت حفاظت است، چراغ عارف نامدار عصر ایلخانی در حاشیه کویر روشن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید