صنعت گردشگری کشور در چه وضعیتی است؟

به گزارش افق بسطام، سید محمد کاظم خلدی نسب مشاور معاون توریستی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی، صنعت توریستی را یکی از صنایع درآمدزای کشورمان برشمرد و اعلام کرد: این صنعت در سال گذشته با جذب 8 میلیون و 700 هزار نفر توریست رشد قابل توجهی داشت اما با شیوع ویروس کرونا، کشورمان در امسال از نظر جذب توریست خارجی نزدیک به صفر رسید و به تبع فعالان صنعت توریستی متحمل خسارت زیادی شدند. برای حمایت از کسب و کار های آسیب دیده از کرونا دو سناریو معین شد. سناریو های پیش روی صنعت توریستی استمرار شرایط موجود (مدیریت ضربتی بحران) و گشایش تدریجی (تحریک تقاضا) هستند.

صنعت گردشگری کشور در چه وضعیتی است؟

برای سفر با تور قیمت پایین پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

وی اضافه کرد: با در نظر دریافت سناریوی اول برنامه ها و اقدامات مختلفی برای مدیریت بحران انجام شدند که از آن جمله می توان به حمایت های معنوی و کاهش دامنه روانی بحران اشاره نمود. ما در قالب حمایت معنوی از فعالان صنعت توریستی بر عناصر آگاهی بخشی، مشارکت و قانع کردن تأکید کردیم و درصدد ایجاد محیط امن روانی، رعایت پروتکل های بهداشتی و ایجاد اعتماد و امید در بین کارآفرینان و سرمایه گذاران هستیم.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر حمایت ها وگام های اجرایی مسئولان صنعت توریستی کشور برای خروج از بحران شیوع ویروس کرونا را اینچنین برشمرد: معاونت توریستی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی در گام اول خود در قالب کمیته اماکن توریستی و فضا های ورزشی عضو ستاد ملی کرونا شد. این معاونت سپس دستورالعمل های ستاد ملی کرونا را ابلاغ کرد و تدوین دستورالعمل های بهداشتی ویژه توریستی را برای حفظ سلامت شهروندان در دستور کارش قرار داد.

وی ادامه داد: از گام های دیگر معاونت توریستی برای حمایت از فعالان این صنعت، می توان به همفکری با نمایندگان تشکل ها، جامعه دانشگاهی، اعضای اتاق و دریافت نقطه نظرات کتبی ذینفعان، شناسایی آسیب ها و مشخص خسارات وارده به صنعت توریستی کشور به تفکیک ارقام خسارتی آن ها، جانمایی بخش توریستی در میان 13 کسب و کار مورد حمایت ستاد مالی دولت از میان 45 بخش متقاضی، مشخص مصادیق و مشمولین دریافت تسهیلات در نشست های فنی، تعریف بسته های حمایتی برقراری امهال، تقسیط، تعویق، تضمین و اخذ تسهیلات برای تاسیسات توریستی و صنایع دستی، اعلام 34 زیر رسته توریستی به (سامانه کارا) وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از 4 رسته اصلی توریستی، انجام تدابیری برای رونق توریستی تحت عنوان بازگشایی تدریجی، سفر های هوشمند یا سفر های توام با سلامت برای تامین معیشت حداقلی ذینفعان و برنامه ریزی برای تحریک تقاضا و ایجاد محرک در بازار اشاره نمود.

خلدی نسب شرح داد: طبق برآورد های به عمل آمده، خسارت های ناشی از بیماری کرونا برای صنعت توریستی و صنایع دستی در 3 ماهه اول یعنی از اسفند 98 الی اردیبهشت 99 بالغ بر 6 هزار و 900 میلیارد تومان بود. گزارش میزان خسارت تأسیسات توریستی برای حمایت فعالان این صنعت توریستی به مقامات عالی رتبه کشور و به ویژه ستاد ملی مدیریت کرونا منعکس شد.

وی اضافه کرد: با برگزاری نشست های تخصصی با تشکل های توریستی خسارت دیده از کرونا، 34 زیر رسته در حوزه توریستی و 295 رشته صنایع دستی را تعریف نموده و طی نامه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعکس کردیم. براساس مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا، تصمیم گرفته شد که تسهیلات اعطایی دولت در قالب وام های بانکی در مدت زمان 2 ساله تا سقف 16 میلیون تومان با بهره 12 درصد و دوره تنفس 2 ماهه از مهرماه امسال به بنگاه ها و کارگاه های دارای کد بیمه ای و بیمه شده پرداخت گردد.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اظهار کرد: به همین دلیل براساس تصویب ستاد ملی مدیریت کرونا، سامانه کارا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مرکز پرداخت تسهیلات اعطایی دولت به متقاضیان مشخص شد. در این رابطه، معاونت های توریستی و صنایع دستی و هنر های سنتی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی، لیست اسامی و مشخصات کامل بالغ بر 12 هزار واحد تأسیسات توریستی دارای مجوز و کارگاه های صنایع دستی را برای بارگذاری در سامانه کارا به وزارت کار منعکس کردند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با تدوین و ابلاغ شیوه نامه تسهیلات کرونا به دستگاه های آسیب دیده از کرونا، افراد حائز شرایط دریافت وام را به بانک های عامل معرفی می کرد.

وی ادامه داد: در این میان اقامتگاه های بوم گردی، راهنمایان توریستی، کارگاه های صنایع دستی و موزه های خصوصی دارای بیمه خویش فرما و در بعضی از مواقع فاقد بیمه بودند. ما برای حمایت از آن ها نشست های مشترکی با رؤسای تشکل هایی همچون کانون و جامعه راهنمایان توریستی، انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و توریستی، جامعه اقامتگاه های بوم گردی، معاونت صنایع دستی و معاونت میراث فرهنگی مسئول موزه های خصوصی و نمایندگان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار کردیم و سپس تفاهم نامه همکاری دو جانبه ای میان دو وزارت میراث فرهنگی و کار به منظور مشخص ساز و کار پرداخت تسهیلات کرونا منعقد شد تا براساس شیوه نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وام بین 6 تا 8 میلیون تومانی به متقاضیان و ثبت نام نمایندگان در سامانه کارا تعلق بگیرد. این وام به افراد یاد شده تعلق گرفت.

خلدی نسب گفت: برنامه ها و اقداماتی نیز برای تحریک تقاضا در دو بخش توریستی داخلی و توریستی بین المللی تهیه و تدوین شده اند. این اقدامات در بخش توریستی داخلی به 4 دسته اقدامات مدیریتی و ساماندهی تقاضا، اقدامات اعتمادساز، اقدامات حمایتی و اقدامات آموزشی و فرهنگ سازی و ظرفیت سازی تقسیم می شوند. در بخش توریستی بین المللی نیز در دو بخش اقدامات اعتمادساز و اقدامات اجرایی و تخصصی سعی در تحریک تقاضا داریم.

وی اضافه کرد: هم چنین به دلیل تداوم شیوع ویروس کرونا و عدم فعالیت کسب و کار های آسیب دیده از شیوع این ویروس مذاکراتی با کارگروه آنالیز و پیامد های مالی ستاد ملی مدیریت کرونا انجام شد تا مدت زمان امهال اقساط وام های بانکی، مالیات و ... تا انتها امسال تمدید گردد.

مشاور معاون توریستی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی به میزان بالای خسارت وارده حوزه های توریستی و صنایع دستی اشاره نمود و گفت: براساس گزارش های دریافتی و برآورد های اجرا شده، میزان خسارت تأسیسات توریستی از شیوع ویروس کرونا تا انتها تیرماه امسال قریب به 12 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. سپس 3 بسته دستورالعمل های رعایت اصول بهداشتی و فاصله های اجتماعی، سفر های هوشمند و فرهنگ عمومی سفر تدوین شده و پس از تصویب در ستاد ملی مدیریت کرونا به کلیه تاسیسات توریستی ابلاغ شدند.

وی ادامه داد: سازمان جهانی توریستی نیز با توجه به میزان خسارت وارده به صنعت توریستی بین المللی، توصیه نامه ای را به کشور های عضو این سازمان ارسال کرد تا بتوان راه حل ها و پیش بینی های لازم برای احیای صنعت توریستی بین المللی را شناسایی و اجرا کرد. در این راستا و با استناد به گزارش های به دست آمده به مقامات کشورمان اعلام شد که سفر عامل شیوع بیماری کرونا نبوده و توریستان با رعایت اصول بهداشتی و دستورالعمل های ابلاغی ضمن یاری به جلوگیری از انتقال این ویروس می توانند سفر اطمینان بخشی را داشته باشند. البته این موضوع منوط به مشارکت و همکاری مجدانه هموطنان و توریستان است.

مسئول دبیرخانه پیشگیری و مقابله با کرونا در حوزه های توریستی، میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را در قالب تحریک تقاضا در صنعت توریستی برای دوران پساکرونا پیش بینی نموده است که در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت کرونا می توان با اجرای آن ها به توسعه صنعت توریستی و جلوگیری از افزایش خسارت های ناشی از شیوع ویروس کرونا امیدوار شد.

وی ادامه داد: معاونت توریستی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی در راستای اجرای اقدامات اعتماد ساز به منظور توسعه توریستی بین المللی همکاری هایی با وزارت راه و شهرسازی داشته و امید است که کوشش های به عمل آمده به منظور برقراری خطوط هوایی میان ایران و کشور های بازار هدف توریستی به ویژه کشور های همسایه، تبادل توریست دو طرفه افزایش یابد. شایان ذکر است کلیپ های رعایت اصول بهداشتی در مراکز اقامتی و تأسیسات توریستی تهیه شده اند و به توریستان خارجی عرضه شده اند تا این توریستان از رعایت اصول بهداشتی در ایران اطمینان یابند.

خلدی نسب اظهار کرد: مقرر است در انتها مهرماه امسال وزیر محترم میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی با سفر به روسیه موضوع لغو دو طرفه ویزا توریستی در قالب بسته های تور را پیگیری کند و با طرف های مقابل به تفاهم برسد.

وی اضافه کرد: تقویم رویداد های توریستی در سراسر کشور براساس جاذبه ها و ظرفیت های توریستی استان ها در طول سال تهیه شده است که انشاالله پس از بهبود شرایط و با تصویب ستاد ملی مدیریت کرونا می توان آن ها را اجرایی کرد.

وی در انتها از مردم تقاضا کرد که در سفر حتما از ماسک و مواد ضدعفونی نماینده استفاده نمایند و مشارکت فعالانه ای را در اجرای دستورالعمل های بهداشتی داشته باشند تا زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع گردد. همچنین پیشنهاد کرد ستاد ملی مدیریت کرونا با تخصیص یارانه های ویژه نسبت به فراوری گسترده ماسک و مواد ضد عفونی نماینده اقدام و این اقلام ضروری را به صورت رایگان در سراسر کشور توزیع کند، زیرا با این کار به طور یقین شاهد مشارکت بیش از پیش مردم در استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی نماینده و قطع زنجیره سرایت ویروس کرونا خواهیم بود.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1063

به "صنعت گردشگری کشور در چه وضعیتی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت گردشگری کشور در چه وضعیتی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید