ابعاد شیوه قیمت گذاری زنجیره فولاد آنالیز شد

به گزارش افق بسطام، با توجه به نارضایتی فعالان معدنی از دخالت های دولت در قیمت گذاری زنجیره فولاد و حتی رویه های بازار سرمایه، خواهان موضع گیری اتاق ایران در این مورد شدند. در این راستا مجلس بخش خصوصی برای اتخاذ یک تصمیم جامع و هماهنگ به همت کمیسیون اقتصاد کلان و مشارکت کمیسیون های معادن و صنایع اتاق ایران، دومین نشست تخصصی را با حضور انجمن ها و تشکل های مربوطه برگزار کرد.

ابعاد شیوه قیمت گذاری زنجیره فولاد آنالیز شد

البته در این نشست که محمدرضا انصاری، نایب رئیس اتاق ایران نیز حضور داشت، اعضا به نتیجه واحد نرسیدند و قرار شد در جلسه دیگری موضوع مجدد مورد آنالیز قرار گیرد.

بر اساس اظهارات انصاری، فعالان معدنی کشور باید برای رسیدن به دیدگاهی یگانه در خصوص شیوه قیمت گذاری زنجیره فولاد به چند سئوال اساسی پاسخ دهند. اول اینکه عرضه فولاد در بورس و قیمت گذاری بر این اساس، مفید است؟ اگر هست چه میزان از این محصول باید به وسیله بورس عرضه شود؟

وی همچنین این سئوال را مطرح نمود که آیا نسبت محصولات فولادی از معدن تا کنستانتره و از گندله تا شمش باید بر اساس نسبت های جهانی معین شود و یا با توافق در انجمن های این حوزه؟ مسئله بعدی نیز به دخالت ها برمی شود؛ آیا معتقد هستید دولت می تواند با ادعای حمایت از مصرف کننده و یا فراوریکننده داخلی در رویه قیمت گذاری ها دخالت کند؟

نایب رئیس اتاق ایران توضیح داد: اگر برای این چند سئوال پاسخی واحد داده شود به نتیجه ای معین می رسیم.

در این رابطه بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران دخالت دولت در قیمت گذاری را برای این بخش از اقتصاد و حتی سایر حوزه ها، آسیب زا توصیف کرد و گفت: دخالت های دولت همیشه به این بخش آسیب هایی وارد نموده است، در گذشته عرضه انواع محصولات فولادی در بازار سرمایه معنایی نداشت اما برای مقابله با دخالت های دولت، عرضه در بورس را پیشنهاد دادیم. متأسفانه امروز دولت در رویه های بازار سرمایه نیز دخالت می نماید که واقعاً این کار خارج از فلسفه وجودی بورس است.

این فعال مالی جنبه مثبت دیگر عرضه محصولات در بازار سرمایه را توجیه صادرات فولاد دانست و ادامه داد: در گذشته صادرات فولاد نداشتیم چون دولت برای حمایت از بازار داخل، مجوز صادرات فولاد را نمی داد. وقتی این محصول در بورس عرضه شد، زمانی رسید که بخش از فولاد عرضه شده، مشتری نداشت در نتیجه مازاد بر مصرف بود و قابلیت صادرات پیدا می کرد. با این اوصاف صادرات فولاد نیز امکان پذیر شد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، دخالت های دولت در قیمت گذاری را اقدامی مخرب خواند و در اینجا به نقش انجمن ها و تشکل ها اشاره نمود. به اعتقاد او نسبت ها و درصدهای قیمت گذاری باید با توافق انجمن ها و تشکل ها، پایین تر از قیمت های جهانی، بر اساس استانداردهای بین المللی و متناسب با شرایط فراوری داخل معین شوند.

شکوری تأکید کرد: این نسبت ها در کل زنجیره باید به گونه باشند که هر حلقه از آن علاقه مند به اعطای محصول خود به حلقه بعدی باشد.

علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران با نگاهی به سیر اتفاقات در حوزه فولاد و تغییراتی که در فرایند فراوری و صادرات این محصول روی داده است، گفت: در گذشته صادرات فولاد معنا نداشت و هیچ کس فکر نمی کرد ایران صادرکننده این محصول شود اما امروز ایران در این بخش رتبه پانزدهم در جهان را دارد.

وی تشریح کرد: میزان مصرف فولاد در کشور حدود 15 میلیون تن و میزان فراوری این محصول برابر با 30 میلیون تن است؛ در واقع 15 میلیون تن قابلیت صادرات داریم.

بر اساس اظهارات این فعال مالی قیمت ها باید طبق قیمت های جهانی و منطقه ای معین شود و تا حدی از این قیمت ها ارزان تر باشد تا مزیت نسبی خود را حفظ کنیم. بدین ترتیب فولاد و آلومینیوم بیشتری صادر می شود و درعین حال گاز کمتری صادر خواهد شد.

در نهایت قرار شد جلسه دیگری برای آنالیز این موضوع برگزار شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 882

به "ابعاد شیوه قیمت گذاری زنجیره فولاد آنالیز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابعاد شیوه قیمت گذاری زنجیره فولاد آنالیز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید