ادامه اعتراضات دامداران در نیشابور

به گزارش افق بسطام، دامداران نیشابوری در ادامه اعتراضات خود، این بار مقابل ساختمان فرمانداری نیشابور تجمع کردند.

ادامه اعتراضات دامداران در نیشابور

به گزارش ایسنا؛ بعد از گذشت چند روز از تجمع دامداران نیشابوری مقابل ساختمان جهاد کشاورزی که در 23 تیر ماه رخ داد، امروز سه شنبه، 29 تیر ماه، هم دامداران معترض مقابل فرمانداری شهرستان تجمع کردند و با سر دادن شعار های اعتراضی گوشه ای از مطالبات خود را به گوش مسئولان شهرستان رساندند.

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور این بار هم اعتراض به قیمت پایین شیر و در مقابل، قیمت بالای علوفه را از مهمترین دلایل اعتراض دامداران ذکر کرد.

قیمت حمل و نقل علوفه های خشبی در نیشابور بیشتر از جا های دیگر است

محمدعلی فرهمند راد نام کرد: چندی پیش شورای سیاست گذاری و قیمت گذاری محصولات کشاورزی قیمت شیر را 6400 تومان مصوب کرد، اما این مصوبه هنوز عملیاتی نشده است.

فرهمندراد اظهار کرد: یکی از بحث هایی که در شیوه عملیاتی شدن این مصوبه مطرح است، این است که در آینده سهمیه ای به سازمان تعاون داده شود تا شیر را با قیمت 6400 تومان از دامدار بخرد و آن را به شیرخشک تبدیل کرده و صادر کند.

وی اضافه نمود: در حال حاضر صادرات دام زنده و شیرخشک و فرآورده های لبنی آزاد شده و دامداران می گویند تعرفه هایی که دولت برای صادرات مشخص کرده است، بالاست و باید این تعرفه ها کمتر شود تا کارخانجات بتوانند تولیدات خود را صادر کنند و شیر را با قیمت 6400 از دامدار بخرند.

فرهمند راد ادامه داد: یکی دیگر از مطالبات دامداران این بود که چرا علوفه های خشبی که از سایر استان ها وارد می شود، قیمت حمل و نقل آن در نیشابور بیشتر از جا های دیگر است و به حضور دلالان علوفه معترض بودند. قرار شد شنبه این مورد پیگیری شود و بازرسی های لازم انجام گیرد تا چنانچه تخلفی صورت گرفت، با متخلفان برخورد شود.

اعتراض به احتکار علوفه از دیگر موارد مطرح شده در تجمع اعتراضی امروز نیشابور

وی اضافه نمود: اعتراض به احتکار علوفه از دیگر موارد مطرح شده در تجمع اعتراضی امروز و اعتراضات اخیر بود و بنا بر خواسته دامداران تولید کنندگان علوفه نباید علوفه تولیدی خود را انبار کنند و خرد خرد به بازار عرضه کنند.

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور گفت: در زمینه قیمت شیر در سطح شهرستان هیچگونه کاری از دست ما بر نمی آید و باید منتظر ابلاغیه مربوط به آن باشیم، اما پیگیر مطالبات دامداران هستیم و قطعا این مطالبات را به مقامات بالاتر منتقل می کنیم تا زودتر این مصوبه افزایش قیمت شیر را اجرایی کنند.

این چندمین مرتبه است که در سال جاری شاهد اعتراضات دسته جمعی دامداران در نقاط مختلف هستیم؛ دامدارانی که زخم کاری خشکسالی دیگر رمقی برایشان باقی نگذاشته، اما مخاطرات تجمع اعتراضی را به جان می خرند تا شاید صدایشان شنیده شود و امید به کسب و کارشان بازشود.

مصوبه افزایش قیمت شیر تا 6400 تومان چند وقتی است که تصویب شده، اما نحوه عملیاتی شدن این مصوبه هنوز ابلاغ نشده است.

شهرستان نیشابور و زبرخان در حال حاضر نزدیک به 850 تا 900 هزار دام سبک دارد که اندازه پایه آن 720 هزار رأس است و تعداد دام سنگین شهرستان نیشابور و زبرخان هم چیزی حدود 76 هزار رأس است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1549

به "ادامه اعتراضات دامداران در نیشابور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه اعتراضات دامداران در نیشابور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید