انجمن های مردمی بخش میراث فرهنگی خراسان جنوبی باید فعال شوند

به گزارش افق بسطام، میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای منتشر گشته، انجمن های مردمی بخش میراث فرهنگی خراسان جنوبی باید فعال شوند.

انجمن های مردمی بخش میراث فرهنگی خراسان جنوبی باید فعال شوند

علیرضا عباس زاده در اولین جلسه انجمن میراث فرهنگی استان که با حضور مشاور قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور برگزار گردید، از راه اندازی یک موزه فاخر در استان به همت بنیاد مستضعفان اطلاع داد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اهمیت و ضرورت حمایت از بخش میراث فرهنگی با وجود قوانین مرتبط روشن اعلام کرد: انجمن میراث فرهنگی کارگروه اداری نیست و باید مشارکت سازمان های مردم نهاد را هم برای مشارکت دادن مردم در میراث پای کار آورد.

عباس زاده با اشاره به اینکه از تجربیات مردم در حوزه میراثی باید استفاده کرد، اضافه نمود: باید در حوزه نگهداشت میراث فرهنگی در حفظ بناهای تاریخی کار کنیم، اما برای انجام این کار سرعت بسیار مهم است و نباید به گذر زمان سپرده گردد.

او گفت: در شهرهایی که بیشترین حجم آن بافت تاریخی است، معین یک محله تاریخی برای بازسازی کفایت می نماید و نباید سایر محلات را درگیر کرد، چرا که سبک زندگی مردم امروز با گذشتگان تغییر نموده و حاضر به زندگی در خانه های تاریخی نیستند که بخواهیم تمام محلات تاریخی شهرها را به سبک قدیم بازسازی کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تک گذاره ها در موضوع میراث فرهنگی باید حفظ گردد، اضافه نمود: بازسازی بافت های تاریخی هزینه بر است و مردم هم انگیزه ای برای زندگی در آن ندارند، لذا نمیتوان در همه جا برای بازسازی آنها هزینه کرد.

عباس زاده با تأکید بر این نکته که در بافت های تاریخی افراط و تفریط ها را باید حفظ کنیم، اضافه نمود: در دوره ای خیلی افراطی به این موضوع نگاه شد و نتیجه مورد نظر نیز کسب نشد.

وحید بهفرنژاد، معاون میراث فرهنگی استان با بیان اینکه تکالیف و وظایف ارگان ها در مورد حفاظت آثار تاریخی در قانون حمایت از بازسازی و احیای بافت های تاریخی فرهنگی مصوب 1398/4/18 بیان شده است، بر لزوم حفظ و احیای آثار تاریخی با همکاری ارگان ها، نهادهای مردمی تاکید نمود.

بهفرنژاد اضافه نمود: در این جلسه طبق اساسنامه انجمن و برابر مصوبات جلسه مقرر شد ظرفیت حمایتی و نظارتی تمامی ارگان ها و سمن ها و مردم، نسبت به حفاظت و بازسازی آثار تاریخی بکار گرفته شوند.

او ادامه داد: بعلاوه مقرر شد پیگیری ویژه در مورد راه اندازی منطقه ای در شهرداری بیرجند تحت عنوان بافت تاریخی به وسیله استانداری، شهرداری و میراث فرهنگی انجام گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 17 آبان 1401 بروزرسانی: 17 آبان 1401 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1982

به "انجمن های مردمی بخش میراث فرهنگی خراسان جنوبی باید فعال شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجمن های مردمی بخش میراث فرهنگی خراسان جنوبی باید فعال شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید