اگر تاپ ترین مربی دنیا هم بیاید تیم ملی والیبال نتیجه نخواهد گرفت

به گزارش افق بسطام، به گزارش خبرنگاران، پس از فسخ قرارداد ایگور کولاکوویچ فدراسیون والیبال برای راهنمایی تیم ملی به دنبال جذب مربی است.

اگر تاپ ترین مربی دنیا هم بیاید تیم ملی والیبال نتیجه نخواهد گرفت

اکبر نائینی در تبادل نظر با خبرنگاران درباره حضور و سابقه مربیان خارجی در والیبال ایران گفت: از سال 2007 تا به امروز داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال با پنج سر مربی خارجی برای تیم ملی بزرگسالان قرارداد بست (گائیچ، ولاسکو، کواچ، لوزانو، کولاکوویچ) اما هیچکدام از این مربیان با نظر کمیته فنی و یا کمیته مربیان فدراسیون انتخاب نشده اند، چون اصلاً در فدراسیون داورزنی این کمیته ها وجود نداشت و معمار والیبال خود شخصاً با نظر خودش این مربیان را انتخاب و به ایران آورد. از بین این پنج مربی، ولاسکو به درخواست خودش فسخ قرارداد کرد ولی چهار مربی دیگر برکنار شدند، چرا؟

کارشناس والیبال تاکید نمود: قراردادهای ترکمنچای فدراسیون داورزنی با مربیان خارجی والیبال با زوران گائیچ شروع شد، بدین صورت که معمار والیبال با وی به توافق رسید تا او هم زمان سرمربی دو تیم باشگاهی ایس کرا در روسیه و تیم ملی در ایران باشد و در ماه فقط دو روز به ایران بیاید که این موضوع در این قرارداد بیشتر شبیه یک جوک بود و خیلی زود هم مغلوب شد، به طوری کهخبرنگاران در آن موقع در نقدی فسخ این قرارداد را زمان از دست رفته، دلارهای بر باد رفته و برکناری انتخاب اشتباه بیان کرد.

ولاسکو پیروز ترین انتخاب داورزنی

وی اظهار کرد: اکثریت کارشناسان والیبال اعتقاد دارند که ولاسکو تنها سر مربی خارجی پیروز فدراسیون داورزنی می باشد البته داورزنی اخیراً در مصاحبه ای گفته که ولاسکو قبل از اینکه به ایران بیاید در اسپانیا ناکام بوده و از ایران هم که به آرژانتین رفت در آنجا هم پیروز نبوده است، چون وقتی که استراتژی، هدف، برنامه، ساختار و امکانات نباشد، پیروز نخواهیم شد! ضمناً ولاسکو بدون پرداخت خسارتی قرارداد خود را با فدراسیون داورزنی فسخ کرد و به آرژانتین رفت! حال با توجه به نظر داورزنی، می توان نتیجه گرفت که ولاسکو با مدیریت او در ایران پیروز بوده و به دلیل مدیریت ضعیف در فدراسیون های اسپانیا و آرژانتین، ولاسکو در این کشورها ناکام مانده است!

نائینی اضافه نمود: در اینجا این سوال پیش می آید که فدراسیون داورزنی بعد از ولاسکو، چرا با کواچ، لوزانو و کولاکوویچ هم نتیجه نگرفته و آنان را هم اخراج نموده است تا امروز به دنبال یک مربی مطرح خارجی دیگر باشد؟ مگر داورزنی به دلیل عدم اعتقاد به کمیته های فنی و مربیان که آنها را سالهاست منحل نموده، خودش شخصاً این سه مربی را انتخاب ننموده بود؟ فدراسیون داورزنی به قول خودش که استراتژی، هدف، برنامه، ساختار و امکانات خوبی دارد.

کواچ، لوزانو، کولاکوویچ هم اخراج شدند

کارشناس والیبال ادامه داد: بعد از ولاسکو، سه سرمربی دیگر هم توسط داورزنی انتخاب و کنار گذاشته شدند که متأسفانه عدم مدیریت صحیح در فدراسیونی که با آزمون و خطا مربیان را انتخاب نموده، حتی با داشتن نسل طلایی نتوانست تا به امروز به روی یکی از سکوهای قهرمانی مسابقات مهم جهانی، المپیک یا لیگ جهانی برود. در خصوص کولاکوویچ اکثریت کارشناسان از همان روزهای نخست متوجه ضعف وی در کوچینگ او در کنار زمین شدند ولی متأسفانه داورزنی بعد از چهار سال تازه متوجه این موضوع شده و او را برکنار کرد، البته چون فسخ قرارداد کولاکوویچ از طرف داورزنی بوده، فدراسیون والیبال باید به وی خسارت هم پرداخت کند، اما چرا زمانی که ولاسکو فسخ قرارداد کرد، حتی یک دلار هم به فدراسیون خسارت نداد؟

وی تاکید نمود: در فدراسیون داورزنی تا به امروز بیش از هشتاد درصد مربیان تیم های ملی رابطه ای انتصاب شده که درصدی از آنان اصلاً سابقه مربیگری نداشته و یک شبه مربی تیم های ملی شدند و درصد دیگری هم حتی والیبالیست نبوده اند که داورزنی آنها را مربی تیم های ملی نموده و به همین دلیل است که امروز اغلب کارشناسان اعتقاد دارند که بازیکنان فعلی تیم های ملی والیبال مربیان ایرانی را قبول ندارند و باید از مربی خارجی استفاده کنیم.

نائینی اضافه نمود: البته در عوض مربیان انتصاب شده توسط داورزنی هم باید از سیاست های اشتباه او در رسانه ها حمایت می کردند و بله قربان گو خوبی هم باشند، بطور مثال در خصوص کولاکوویچ تا قبل از اینکه اخراج گردد، آنها می گفتند که وی یکی از مربیان برتر جهان است و اما امروز که داورزنی او را کنار گذاشته، مربیان انتصاب شده عنوان می نمایند که کولاکوویچ در حد تیم ملی ما نبود. البته به نظر من اگر کمیته مربیان تشکیل گردد و بازیکنان برتر کشور بعد از خدا حافظی از بازی توسط این کمیته انتخاب و حمایت شوند و در باشگاه ها تجربه کسب نمایند خیلی بهتر از مربیان خارجی خواهند بود

به گزارش خبرنگاران، به اذعان اهالی والیبال و کارشناسان، استعدادیابی و ظهور نسل طلایی والیبال ایران در دوران ریاست محمدرضا یزدانی خرم در والیبال ایران شکل گرفت و پس از آن توجه به والیبال پایه در سایه فراموشی نهاده شد.

داورزنی در استعداد یابی ضعیف عمل کرد

نائینی درباره استعداد یابی در والیبال در سال های پس از ریاست یزدانی خرم گفت: در رشته های مختلف ورزشی شاید صد سال طول بکشد که فدراسیونی یک نسل طلایی داشته باشد که البته نسل طلایی والیبال ایران شامل معروف، موسوی، غفور و… هم در کمیته استعدادیابی فدراسیون یزدانی خرم توسط ایوان بوگانیکوف پرورش یافته بودند. متأسفانه فدراسیون داورزنی در زمینه استعدادیابی هم بسیار ضعیف عمل نموده و قطعاً این موضوع برای تیم ملی بزرگسالان در آینده مشکل ساز خواهد شد.

وی ادامه داد: مشکل والیبال در حال حاضر انتخاب سر مربی (چه خارجی یا ایرانی نیست) و اگر تاپ ترین مربیان جهان هم به ایران بیایند تیم ملی ما نتیجه نخواهد گرفت چرا که در فدراسیون داورزنی افراد متخصص و کارشناس از خانواده والیبال اصلاً وجود ندارد و تا زمانی هم که او رئیس فدراسیون باشد، هرگز اجازه نخواهد داد که افراد والیبالی مطرح و متخصص و با تجربه در فدراسیون والیبال صاحب پست های مهم و کلیدی شوند.

کارشناس والیبال اظهار کرد: استعدادیابی به صورت گلخانه ای در فدراسیون داورزنی انجام شد بدین صورت که بازیکنان مبتدی نوجوان را که شرایط فیزیکی خوبی دارند برای تیم های ملی نوجوانان انتخاب نموده و در اردوهای بلند مدت که سالهاست در جهان منسوخ شده در فدراسیون آموزش داده و به مسابقات اعزام می نمایند، که بنظرم این کار صددرصد اشتباه است و مثل همه جای جهان این آموزش در باشگاه ها باید انجام گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 816

به "اگر تاپ ترین مربی دنیا هم بیاید تیم ملی والیبال نتیجه نخواهد گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر تاپ ترین مربی دنیا هم بیاید تیم ملی والیبال نتیجه نخواهد گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید