توسعه سیستم اصلاح ژنوم با یاری یک کارت حافظه ژنتیکی

به گزارش افق بسطام، پژوهشگران روسیه و بلژیک، ساختاری ابداع نموده اند که به یک کارت حافظه ژنتیکی شباهت دارد و می تواند به توسعه سیستم اصلاح ژنوم یاری کند.

توسعه سیستم اصلاح ژنوم با یاری یک کارت حافظه ژنتیکی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فیز، پژوهشگران دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سن پترزبورگ(SPbPU) با همکاری پژوهشگران بلژیکی، گامی به سوی توسعه فناوری اصلاح ژنوم برداشته اند. در حال حاضر، این امکان وجود دارد که مواد ژنتیکی در اندازه ها و ساختارهای گوناگون، به اندام ها و بافت ها ارسال شوند.

این کلیدی برای از بین بردن نقص های DNA و درمان بیماران بیشتر است. این گروه پژوهشی، یک حامل پلیمر با ویژگی های منحصر به فرد ابداع کردند که چندین نوع ماده ژنتیکی را می توان در ساختار آن بارگذاری کرد. دانشمندان به طور ویژه توانستند مواد ژنتیکی گوناگون از آران ای خاموشگر(siRNA) گرفته تا آران ای پیغام رسان(mRNAs) را در این ساختار بارگذاری نمایند. کارایی این موضوع، روی سلول های بنیادی انسان نشان داده شد.

الکساندر تیمین(Alexander Timin)، از پژوهشگران این پروژه گفت: در حال حاضر بیشتر واکسن ها از جمله واکسن کووید-19، براساس آران ای پیغام رسان ساخته می شوند. این نوعی کارت حافظه ژنتیکی به شمار می رود و اطلاعاتی دارد که می تواند سیستم ایمنی انسان را فعال کند تا یاد بگیرد که چگونه با پروتئین های دشمن کنار بیاید. معمولا برای اهداف پزشکی، از حامل های متفاوتی استفاده می گردد. ما ثابت کردیم که امکان رساندن مواد ژنتیکی در اندازه های گوناگون با استفاده از نوعی حامل وجود دارد. این فناوری، افق های جدیدی را برای توسعه سیستم های انتقال غیر ویروسی می گشاید.

به گفته دانشمندان، می توان این حامل در مقیاس میکرون را به همراه مواد ژنتیکی گنجانده شده در آن، از طریق تجویز سیستمیک و یا به صورت موضعی انتقال داد.

ایگور رادچنکو(Igor Radchenko)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما قصد داریم در آینده، آزمایش هایی را روی حیوانات آزمایشگاهی حامل تومور انجام دهیم تا بفهمیم که مواد ژنتیکی تحویل داده شده به تومور چگونه مدیریت می شوند.

این پژوهش، در مجله Particle & Particle Systems Characterization به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1319

به "توسعه سیستم اصلاح ژنوم با یاری یک کارت حافظه ژنتیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه سیستم اصلاح ژنوم با یاری یک کارت حافظه ژنتیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید