برترین راه نگهداری نان

به گزارش افق بسطام، خسته و کوفته از کار روزانه به خانه برمی شد و سر راه هم یک نان سنگک داغ و برشته می خرید و فکر می کنید چقدر به فکر سلامت خود تان و خانواده تان هستید که این نان سنتی سبوس دار را انتخاب نموده اید؛ غافل از اینکه دست های آلوده، جایگاه ماشین یا روزنامه و نایلون کثیفی که دور نان پیچیده اید. می توانند ناقل آلودگی های محیطی به نان شما

برترین راه نگهداری نان

برترین راه نگهداری نان

تبادل نظر با دکتر محمدحسین عزیزی، متخصص صنایع

خسته و کوفته از کار روزانه به خانه برمی گشت و سر راه هم یک نان سنگک داغ و برشته می خرید و فکر می کنید چقدر به فکر سلامت خود تان و خانواده تان هستید که این نان سنتی سبوس دار را انتخاب نموده اید؛ غافل از اینکه دست های آلوده، جایگاه ماشین یا روزنامه و نایلون کثیفی که دور نان پیچیده اید. می توانند ناقل آلودگی های محیطی به نان شما باشند. بحث درباره اینکه نان را چطور نگهداری کنیم تا دیرتر بیات شود یا چطور آن را سالم و عاری از هرگونه آلودگی به خانه برسانیم ، موضوع تبادل نظری ما با دکتر محمد حسین عزیزی، متخصص علوم و صنایع غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، است.

آقای دکتر ! خیلی ها بعد از خرید نان، آن را توی روزنامه می پیچند. این کار، درست است؟

به هیچ اسم! روزنامه های ما معمولا کیفیت چاپ خوبی ندارند و مرکب نوشته ها روی کاغذ به سادگی جدا می شوند و به موادی که کنارشان هستند، نفوذ می نمایند. اگر شما دستتان را روی کاغذ روزنامه بکشید، حتما خواهید دید که انگشتانتان سیاه می شوند و این سیاهی، ناشی از جداشدن مرکب نوشته هاست. حالا حسابش را بکنید که نان داغ، وقتی داخل روزنامه قرار بگیرد، کمی هم رطوبت ایجاد نموده و این رطوبت، کار انتقال جوهر نوشته های روزنامه به نان را ساده تر می نماید.

انتقال مرکب نوشته ها به نان چه مضراتی می تواند داشته باشد؟

خب، مرکب چاپ حاوی سرب و فلزات سنگین (کادمیوم و آرسنیک) است که تجمع آنها در درازمدت می تواند باعث بروز بیماری ها و علایمی مانند احساس خستگی یا سردرد شود.

پس می گویید آنهایی که می خواهند صبح زود نان تازه بخورند، چه کار نمایند؟

بهتر است تمام کسانی که می خواهند به نانوایی بروند، یک پارچه نخی سفید و بدون چاپ و نوشته همراه خود ببرند و نانشان را درون آن قرار دهند. آنها می توانند از یک نایلون بدون رنگ و چاپ هم برای قرار دادن نان استفاده نمایند.

مگر نمی گویند غذاهای داغ را نباید توی کیسه پلاستیکی گذاشت؟

نه، اشتباه نکنید ! منظور من این نبود که نان داغی که از تنور بیرون می آید را داخل نایلون بگذارید. شما می توانید نان خود را روی توری جلوی مغازه نانوایی کمی هوا بدهید و خنک کنید و سپس آن را درون نایلون بگذارید و بدون هیچ گونه نگرانی آن را بخورید. ضمناً، شما می توانید نان را از نانوایی تا خانه یا اداره توی یک کاغذ سفید و تمیز هم بپیچید.

برخی ها اعتقاد دارند که قرار دادن نان روی سفره های پلاستیکی هم کار درستی نیست! نظر شما چیست؟

راستش را بخواهید، همان طور که در سوال قبل اشاره کردم، نان تا رسیدن به مقصدتان خنک می شود و قرار دادن آن روی سفره های پلاستیکی نمی تواند مسئله ای را به وجود بیاورد؛ مگر اینکه سفره شما طرح یا چاپ داشته باشد که در این صورت، شما باید سفره تان را برعکس و از روی ساده و بدون طرحش بهره ببرید تا چاپ روی سفره به نان نچسبد.

آقای دکتر! خیلی از ما یاد گرفته ایم نان را توی یک نایلون داخل یخچال بگذاریم تا دیرتر بیات شود یا کپک بزند. این، روش مناسبی است؟

اتفاقا سرعت بیات شدن نان داخل یخچال بیشتر است. نشاسته داخل نان برای اینکه بیات شود، یا باید در محیط گرم باشد یا در محیطی کاملا سرد. فضای خنکی مثل یخچال، به کهنه شدن سریع تر نان یاری می نماید.

خب، راه چاره چیست؟

راه چاره، نگهداری طولانی مدت نان در فریزر است. داخل محیط سرد فریزر، آب داخل نان منجمد می شود و وقتی که شما از نانتان برطرف انجماد کنید، این ماده غذایی بدون بیات شدن به حالت اولیه اش برمی شود.

برترین راهی که شما برای برطرف انجماد نان پیشنهاد می کنید، چیست؟

برترین راه این است که نان را چند دقیقه پیش از مصرف از فریزر خارج کنید و اجازه بدهید یخ آن در دمای محیط آب شود. راه دیگر این است که نان را روی بخار آب کتری یا سماور بگذارید. قرار دادن نان برای مدت کوتاهی توی مایکروفر هم می تواند راه مناسبی برای یخ زدایی از آن باشد. اما به هیچ وجه به شما پیشنهاد نمی کنم که نان را برای باز شدن یخ آن، روی حرارت مستقیم اجاق قرار دهید؛ زیرا ترکیب های سوختی و دوده ناشی از شعله گازی که هنگام گرم شدن به نانتان می چسبند، می توانند برای سلامت تان مضر و حتی سرطان زا باشند.

حالا اگر بخواهیم نانمان را برای مدت کوتاهی توی یخچال نگهداری کنیم باید چه نکاتی را مدنظر قرار بدهیم؟

بهتر است که برای مدت کوتاه، نان را درون یک پارچه نخی و سپس آن را داخل یخچال بگذارید. اینطوری، نان دیرتر کپک می زند ولی یکی دوروزه بیات می شود. اگر می خواهید نان را بیشتر از 2 روز نگه دارید، باید آن را به مقدار وعده های خوراکی تان تقسیم کنید و بعد داخل فریزر بگذارید.

نان ها معمولا داخل هیچ پوششی قرار نمی گیرند؛ پس چه کار کنیم که آلودگی دست هایمان به نانی که خریده ایم، سرایت نکند؟

همه می توانند برای پیشگیری از انتقال آلودگی دست هایشان به نان، از خود نانوا بخواهند که نان را برایشان درون پارچه یا نایلون قرار دهد یا اینکه با چند دستمال کاغذی سفید و بدون طرح، نان را بگیرند و به منزل برسانند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1618

به "برترین راه نگهداری نان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین راه نگهداری نان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید