توصیه های لازم برای دادن آبمیوه به نوزاد

به گزارش افق بسطام، خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - آیا نوزاد شما غذا خوردن شما را با هیجان نگاه می نماید و تمایل دارد به بشقاب تان ناخنک بزند؟ آیا آغاز به معرفی طعم ها و مزه های جدید به او نموده اید؟ آیا تمایل دارید آبمیوه های خوشمزه را به او بچشانید؟ در این مطلب قصد داریم اطلاعات کافی پیرامون دادن آبمیوه به نوزاد را در اختیار شما قرار دهیم. باور های قدیمی درباره دادن آبمیوه به نوزاد را دور بریزید. یافته های علمی جدید چیز دیگری می گویند!

توصیه های لازم برای دادن آبمیوه به نوزاد

در ادامه می خوانید:

  • زمان مناسب دادن آبمیوه به نوزاد
  • توصیه های لازم
  • نوشیدنی های جایگزین آبمیوه برای نوزادان

زمان مناسب دادن آبمیوه به نوزاد

نوزاد تا شش ماهگی، تنها باید از شیر مادر یا شیرخشک تغذیه کند؛ بنابراین اگر نوزاد زیر شش ماه دارید، دست نگه دارید و دادن آب، آبمیوه یا غذای جامد را به تاخیر بیاندازید.

اگرچه بعضی پزشکان زمان دادن آبمیوه به نوزاد را شش ماهگی بیان می نمایند، اما یافته های جدید آبمیوه را پس از یک سالگی مجاز می دانند.

دلایل زیادی برای این امر وجود دارد، نخست اینکه شیر مادر و شیرخشک همه ویتامین ها و مواد مغذی مورد احتیاج نوزاد را تأمین می نماید و دستگاه گوارش نوزاد نیز برای بالغ شدن احتیاج به زمان دارد. بدین ترتیب خطر چاقی نوزاد نیز کاهش می یابد. نوزادانی که تا یک سالگی عمدتا از شیر مادر تغذیه می نمایند سیستم ایمنی قوی تری نسبت به سایرین دارند.

همچنین در فاصله زمانی شش تا دوازده ماهگی بایستی نوزاد برای تغذیه با غذای جامد آماده گردد و اگر در دادن آبمیوه به نوزاد عجله داشته باشید، جویدن و هضم غذای جامد برای او (که منبع اصلی تامین احتیاج های تغذیه او در آینده است) به کار دشواری تبدیل می گردد. گاهی اوقات نوشیدن آبمیوه موجب می گردد نوزاد دیگر تمایلی به شیر مادر یا شیر خشک نیز نداشته باشد.

به یاد داشته باشید، مایعاتی مانند آب و آبمیوه معده نوزاد را پر می نمایند بدون آنکه مواد مغذی در اختیار او قرار دهند. عدم دریافت ریزمغذی ها موجب سوء تغذیه، تاخیر در رشد و آنمی (کم خونی ناشی از فقر آهن) می گردد.

بیشتر بخوانید:

توصیه های لازم در دادن آبمیوه به نوزاد

اگر نوزاد شما آماده دریافت غذای یاریی و آبمیوه است، پیش از آغاز دادن آبمیوه به او، نکات زیر را در نظر بگیرید:

1. با پزشک نوزاد مشورت کنید

اگرچه بعضی پزشکان شش ماهگی را سن مجاز دادن آبمیوه به نوزاد می دانند، اما بعضی دیگر این زمان را تا یکسالگی به تاخیر می اندازند؛ بنابراین بهتر است نظر پزشک را در این خصوص جویا شوید.

پزشک با توجه به سابقه پزشکی و نمودار رشدی نوزاد به شما اعلام می نماید از چه میوه هایی و به چه میزان آبمیوه در اختیار نوزاد قرار دهید. معمولا آب لیمو شیرین و آب سیب از اولین پیشنهاد ها برای معرفی به نوزاد هستند.

2. پس از دادن آبمیوه واکنش نوزاد را آنالیز کنید

همانند دادن یک غذای جدید به نوزاد، پس از دادن آبمیوه نیز بایستی واکنش بدن او را طی دو تا سه روز آنالیز کنید. ابتدا تنها یک نوع آبمیوه به او بدهید و از ترکیب آبمیوه های مختلف خودداری کنید.

3. واکنش نوزاد به میوه و آبمیوه را جداگانه آنالیز کنید

اگر نوزاد به انگور واکنشی نشان نداده، دلیل نمی گردد که با آب انگور نیز مسئله ای نداشته باشد. به همین دلیل بایستی واکنش بدنی او به آبمیوه را جداگانه آنالیز کنید.

4. آبمیوه را تنها کنار غذا به نوزاد بدهید

از آنجایی که آبمیوه موجب پر شدن معده نوزاد (بدون دریافت مواد مغذی) می گردد، نوشیدن آن به تنهایی توصیه نمی گردد؛ بنابراین اگر آبمیوه را در کنار غذا سرو گردد، مواد مغذی نیز جذب بدن نوزاد می گردد.

5. آبمیوه را در لیوان به نوزاد بدهید

مایعاتی که با شیشه به نوزاد داده می شوند، برای مدت طولانی تری روی دندان ها باقی می مانند، به همین دلیل توصیه می گردد که با لیوان به نوزاد آبمیوه بدهید. زیرا باقی ماندن قند آبمیوه روی دندان ها موجب تسریع پوسیدگی می گردد.

6. به میزان محدودی به نوزاد آبمیوه بدهید

پزشکان توصیه می نمایند روزانه بیش از 50 تا 100 میلی لیتر (حدود یک استکان کوچک) آبمیوه به نوزاد داده نگردد. دادن آبمیوه زیاد به نوزاد موجب چاقی او می گردد و دریافت مواد مغذی را محدود می نماید.

7. آبمیوه را رقیق کنید

به دلیل قند بالا و خاصیت اسیدی آبمیوه، پزشکان توصیه می نمایند که آبمیوه را با نسبت 1 به 1 با آب رقیق کنید. بدین ترتیب احتمال پوسیدگی دندان ها و مسائل گوارشی کاهش می یابد.

بیشتر بدانید: چگونه از پوسیدگی دندان بچه ها جلوگیری کنیم؟

عوارض جانبی مصرف آبمیوه در نوزادان و بچه ها

در صورت مصرف بیش از اندازه یا روزانه آبمیوه در نوزادان، احتمال بروز مسائل زیر وجود دارد.

  • از دست دادن اشتها
  • اسهال
  • پوسیدگی دندان ها
  • نفخ، دل درد و مسائل گوارشی

کارشناسان حوزه سلامت بر این باورند که نوشیدنی های شیرین عامل مهمی در چاقی بچه ها هستند. آن ها آبمیوه را خیلی بهتر از نوشابه های گازدار نمی دانند. پدر و مادر ها فکر می نمایند که آب میوه، چون از میوه استخراج می گردد سالم است. آن ها قربانی ترفند های هوشمندانه تبلیغات آبمیوه شده اند.

کاترین شری، متخصص تغذیه می گوید: بسیاری از مردم فکر می نمایند که آبمیوه یک نوشیدنی سالم است، اما در حقیقت پر از قند است.

چرا آبمیوه یک نوشیدنی سالم نیست

آبمیوه دارای قند با غلظت بالاست. حتی آبمیوه 100 ٪ طبیعی نیز به اندازه نوشابه قند دارد. همچنین آبمیوه فاقد فیبر است. کاترین شری می گوید: مصرف فیبر به بدن یاری می نماید تا سطح قند خون را تنظیم کند (بنابراین از افزایش و افت ناگهانی قند خون جلوگیری می نماید).

علاوه بر نگرانی از چاقی بچه ها، دلایل زیادی برای اجتناب از مصرف آبمیوه وجود دارد. باقی ماندن آبمیوه بر روی دندان های کودک موجب پوسیدگی آن ها می گردد. از سویی دیگر مصرف آبمیوه در نوزادان، موجب اسهال و ادرار سوختگی می گردد.

آبمیوه های موجود در بازار که دارای مواد نگه دارنده هستند، به هیچ وجه برای مصرف نوزادان توصیه نمی شوند.

خوردن میوه و سبزیجات کامل، موجب آشنایی نوزادان با بافت های مختلف و تمرین جویدن می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مطلب راهنمای مصرف سبزی و میوه برای نوزاد 8 ماهه را مطالعه کنید.

دروغ های تبلیغاتی درباره آبمیوه

مراقب عبارات تبلیغاتی مانند آبمیوه 100 ٪ طبیعی، آبمیوه ارگانیک یا بدون شکر اضافه شده باشید. در نظر داشته باشید که در بهترین حالت، آبمیوه ارگانیک همچنان دارای مقادیر زیادی قند است و هیچ فیبری ندارد. شری می گوید: پدر و مادر ها می خواهند بهترین مواد غذایی را در اختیار فرزندانشان قرار دهند و بازاریابان نیز از این امر مطلع هستند. آن ها می دانند که اگر از کلمات کلیدی مانند ارگانیک و طبیعی استفاده نمایند، نظر والدین را به سمت آن ها جلب می گردد. تنها کافی است پشت بسته بندی را ملاحظه کنید و از ارزش غذایی آن مطلع شوید.

ویتامین های موجود در آبمیوه

شری می گوید: اگرچه بعضی از آبمیوه ها ادعا می نمایند که با ویتامین D و کلسیم غنی شده اند، اما این مواد مغذی به وفور در میوه ها، سبزیجات، لبنیات و دیگر غذا ها موجودند. لبنیاتی مانند ماست، پنیر یا شیر سرشار از کلسیم هستند، حتی کلم بروکلی نیز غنی از کلسیم است. ماهی و زرده تخم مرغ نیز منبعی غنی از ویتامین D هستند.

اگر فکر می کنید نوشیدن یک لیوان آب پرتقال، روش سالمی برای دریافت ویتامین C است، بهتر است به جای آن یک پرتقال کامل بخورید، که سرشار از فیبر مغذی است.

نوشیدنی های جایگزین آبمیوه برای نوزادان

بهترین نوشیدنی برای نوزادان و بچه ها آب و شیر است. آبمیوه فاقد فیبر های مغذی میوه است. (یک سیب متوسط دارای 4 گرم فیبر است، در حالی که فیبر موجود در یک لیوان آبمیوه صفر است.)

اگر نگران کسب ویتامین های مورد احتیاج نوزادتان هستید، به رژیم غذایی او توجه ویژه ای داشته باشید. به یاد داشته باشید که نوزادان و بچه ها در خوردن غذا ها و میوه ها، انتخابی عمل می نمایند. گاهی اوقات ضروری است که 10 تا 15 بار یک ماده غذایی را جلوی کودک بگذارید تا او آن را بخورد.

شری می گوید: بهترین واکنش در مقابل بد غذایی بچه ها این است که بگویید اگر دوست داری بخور و اصراری به خوردن آن نکنید.

سخن آخر

آبمیوه ها، نوشیدنی های جذابی برای نوزادان هستند که طعم و رنگ خوشایندی دارند. اما در مصرف آن ها بایستی جانب احتیاط را نگاه داشت. در صورت مصرف بیش از حد، معده نوزاد با مایعات پر می گردد بدون اینکه مواد مغذی به بدن او برسد. این شرایط موجب تاخیر در رشد، سوء تغذیه و آنمی می گردد. بنابراین بهتر است او را با میوه های پوره شده و له شده آشنا کنید تا از خواص کامل آنها بهره ببرد. اگر با بی اشتهایی نوزادتان دست و پنجه نرم می کنید، راه چاره های مواجهه با بی اشتهایی بچه ها را مطالعه کنید.

شما از چه سنی به نوزادتان آبمیوه داده اید؟ از چه میوه هایی آغاز نموده اید؟ دیدگاه ها و تجربیات خود را با ما و خوانندگان خبرنگاران در بخش نظرات در میان بگذارید.

برگرفته از: momlovesbest و strong4life

منبع: setare.com
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1468

به "توصیه های لازم برای دادن آبمیوه به نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های لازم برای دادن آبمیوه به نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید