آشنایی با ده ماسک صورت برای جای جوش

به گزارش افق بسطام، بسیاری از مواد طبیعی و ارگانیک که در خانه یافت می شوند برای درمان جای جوش ها مفید و موثر هستند. می توانید با ترکیب چند ماده طبیعی مانند آلوئه ورا، سیب زمینی، خیار و میوه های مشابه، بهترین ماسک صورت برای جای جوش را تهیه کنید.

آشنایی با ده ماسک صورت برای جای جوش

خبرنگاران | سرویس آرایش و زیبایی - زمانی که بالاخره پیروز می شوید جوش های صورت را متوقف کنید، هنوز هم مشکلاتی وجود دارد. جای جوش ها که حالا به شکل دلمه هستند، یا به صورت زخم های خشک یا به صورت فرورفتگی و چال در چهره ظاهر می شوند. جای جوش ها به مرور زمان یکنواختی سطح پوست را از بین می برند و فرورفتگی هایی را در نواحی مختلف صورت به جای می گذارند. در موارد شدید مانند جوش های التهابی، درمان آثار به جا مانده از جای جوش ها فقط با درمان های ترکیبی و پزشکی، مثل درمان دارویی، لیزر و میکرونیدلینگ امکان پذیر است. اما اگر جای جوش هایتان سطحی و خوش خیم است می توانید با ماسک های خانگی، زیبایی و طراوت پوستتان را احیا کنید. در ادامه بهترین انواع ماسک صورت برای جای جوش معرفی شده اند.

1. ماسک خیار برای جای جوش صورت

خیار یکی از بهترین میوه هایی است که می تواند به درمان جای جوش ها، قرمزی و التهاب پوست، درمان لکه های تیره و موارد مشابه یاری کند. این میوه همچنین می تواند محیط پوست را پاکسازی نموده و آب مورد احتیاج سلول ها را تأمین کند. این میوه که در هند از آن به عنوان معجزه زیبایی یاد می گردد، می تواند پوست را خنک کند و موجب روشن شدن پوست گردد. درمان جای جوش ها با ماسک خیار تنها با چند بار استفاده کاملاً محسوس است. برای تهیه این ماسک به روش زیر عمل کنید. مواد زیر را تهیه کنید:

 • 1 عدد خیار
 • 2 قاشق ماست

خیار را رنده و با ماست کاملاً مخلوط کنید. با یک برس نرم، ماسک را روی پوست صورت پخش کنید. پس از مدت 15 دقیقه پوست را با آب سرد آبکشی کنید.

2. درمان جای جوش و ترک با آلوئه ورا

ماسک آلوئه ورا با تحریک پوست موجب افزایش قدرت کلاژن سازی آن می گردد. خاصیت کلاژن سازی پوست موجب بازسازی بافت ها، برطرف جای جوش و ترک های پوستی می گردد. همچنین آلوئه ورا دارای خواص شگفت انگیز دیگری مثل آنتی باکتریال بودن، قابض بودن و آنتی اکسیدان بودن نیز هست. به همین دلیل استفاده از ژل آلوئه ورا می تواند به درمان آثار به جا مانده از جوش های پوستی و توقف بروز جوش ها یاری کند. برای تهیه ماسک موثر برای درمان جای جوش به شکل زیر عمل کنید:

 • 2 قاشق آب لیمو
 • 2 قاشق عصاره ژل آلوئه ورا

این دو ماده را به خوبی ترکیب کنید تا مخلوط یکنواختی تشکیل گردد. با یک برس نرم ماسک را روی کل صورت پخش و پس از 20 دقیقه آبکشی کنید.

3. ماسک صورت برای جای جوش با سرکه سیب

سرکه سیب غنی از مولکول های آلفاهیدروکسیل است. این ترکیب به تنظیم pH پوست یاری می نماید و می تواند محیط پوست را از آلودگی های باکتریایی پاک کند. همچنین این سرکه چربی مازاد فراوری شده توسط غدد سبوم را دفع می نماید و التهاب و قرمزی پوست را نیز کاهش می دهد. برای تهیه ماسک سرکه سیب باید به طریق زیر عمل کنید:

 • 1 قاشق سرکه سیب خالص
 • 2 قاشق دم نموده چای سبز
 • 5 قاشق چای خوری شکر
 • 1 قاشق عسل

ابتدا سرکه سیب و دم نموده چای سبز را مخلوط کنید. سپس شکر را به محلول اضافه نموده و هم بزنید، در سرانجام عسل را اضافه نموده و هم بزنید تا مخلوط یکنواختی تشکیل گردد. چای سبز یک ماده آنتی اکسیدان است و می تواند به از بین بردن آلودگی های موجود در منافذ پوست یاری کند. عسل قدرت ترمیم نمایندگی و از بین بردن بافت های مرده را به پوست می دهد. این ماسک می تواند به کاهش التهاب پوست های نازک و حساس یاری کند.

4. ماسک آووکادو و عسل برای جای جوش پوست های مختلط

پوست های مختلط به انواع پوست گفته می گردد که علی رغم خشک یا نرمال بودن پوست در بعضی نواحی، جوش صورت و چربی پوست را در بعضی دیگر از نواحی تجربه می نمایند. اگر پوست شما هم یک پوست مختلط به حساب می آید، حتما ماسک آووکادو و عسل را برای درمان جای جوش ها امتحان کنید. این ماسک یکی از بهترین نوع ماسک صورت برای جای جوش است. ویتامین C. موجود در آووکادو میزان کلاژن سازی پوست را افزایش می دهد و به همین ترتیب اسکار های ناشی از آکنه ها به خوبی درمان می شوند. برای تهیه این ماسک به شیوه زیر عمل کنید:

 • 1 قاشق عسل طبیعی
 • 2 قاشق آووکادو خورد شده
 • 1 قاشق پودر کاکائو

مواد را با هم به خوبی مخلوط کنید تا خمیر یکنواختی تشکیل گردد. خمیر را روی کل نواحی صورت پخش نموده و پس از 30 دقیقه با آب سرد آبکشی کنید.

5. ماسک عسل و دارچین برای جای جوش

دارچین سالهاست که به دلیل خاصیت ضدباکتریایی و ضدعفونی نماینده اش شهرت دارد. این ادویه آلودگی های قارچی و باکتریایی سطح پوست را نابود نموده و با تحریک کلاژن سازی پوست، آثار به جا مانده از جوش ها را نیز درمان می نماید. ماسک دارچین و عسل را به شکل زیر تهیه کنید:

 • 1 قاشق دارچین
 • 2 قاشق عسل

مواد بالا را به خوبی هم بزنید تا خمیر همگنی تشکیل گردد. ماسک را به مدت 20 دقیقه روی پوست قرار دهید. ممکن است کمی سوزش یا خارش احساس کنید. بعد از 20 دقیقه با آب سرد آبکشی کنید.

6. ماسک شیر، زردچوبه و عسل

از آنجایی که شیر سرشار از لاکتیک اسید است می تواند باعث پاکسازی و لایه برداری سطح پوست گردد. لایه برداری یکی از اصلی ترین روش های درمان اسکار و جای جوش هاست. از طرفی زردچوبه نیز غنی از آنتی اکسیدان ها بوده و باعث جوانسازی سلول ها می گردد. بدین ترتیب ساختار پوست توسط این دو ماده به خوبی تقویت می گردد. برای تهیه این ماسک صورت برای جای جوش به این روش عمل کنید:

 • 2 قاشق شیر
 • 1 قاشق زردچوبه
 • 1 قاشق عسل

این سه ماده را به خوبی با هم مخلوط کنید. سپس با یک برس نرم و تمیز، ماسک را روی کل صورت و به خصوص جای جوش ها پخش کنید. بعد از 10 تا 15 دقیقه با آب سرد آبکشی کنید. برای پاک شدن زردچوبه از یک پنبه آغشته به شیر یا ماست بهره ببرید.

بیشتر بدانید: آشنایی با خواص زردچوبه برای پوست و انواع ماسک زردچوبه

7. ماسک پوست پرتقال برای درمان جای جوش

پوست پرتقال در واقع درون ساختار خود حاوی رتینول است که یک ماده موثر برای جوانسازی پوست است. این ماده پوست را برای بهبود کلاژن سازی تحریک می نماید و باعث ترمیم جای جوش ها می گردد. مقداری پوست پرتقال تازه را رنده نموده و به شکل زیر یک ماسک صورت برای جای جوش تهیه کنید:

 • 2 قاشق شیر
 • 2 قاشق پوست پرتقال رنده شده

دو ماده را با هم ترکیب کنید و با یک برس نرم و تمیز روی پوست پخش نموده و پس از 15 دقیقه با آب سرد آبکشی کنید.

8. ماسک جوش شیرین برای برطرف جای جوش های قرمز

جوش شیرین یک ماده ضدالتهاب است و لکه های قرمز به جا مانده از جوش های قرمز را به خوبی درمان می نماید. جوش شیرین همچنین کلاژن سازی را در سلول های پوستی القا نموده و عفونت های قارچی را هم از بین می برد. برای تهیه ماسک جوش شیرین از روش زیر پیروی کنید:

 • 1 قاشق جوش شیرین
 • 2 قاشق آب

با ترکیب مواد بالا یک محلول یکنواخت تهیه کنید و روی صورت اسپری نموده یا با یاری یک برس نرم روی پوست پخش کنید. پس از گذشت 2 دقیقه با آب سرد آبکشی کنید و به آرامی ماساژ دهید. استفاده از این ماسک فقط یکبار در ماه توصیه می گردد.

9. ماسک برنج، سیب زمینی و شیر برای نرمی پوست

آرد برنج و شیر هردو پوستی لطیف و تازه را برای شما به ارمغان می آورند. ترکیب این دو با سیب زمینی می تواند به درمان همزمان جای جوش ها نیز یاری کند. نشاسته موجود در آرد برنج و سیب زمینی در برطرف تیرگی ها، لکه های صورت و لکه های ناشی از آفتاب سوختگی بسیار موثر هستند. این ماسک صورت برای جای جوش را با روش زیر تهیه کنید:

 • 2 قاشق آرد برنج
 • نصف سیب زمینی رنده شده
 • 2 یا 3 قاشق شیر

خمیری یکنواخت با مواد بالا تهیه کنید و روی صورت قرار دهید. پس از گذشت 30 دقیقه با آب سرد آبکشی کنید.

10. ماسک صورت برای جای جوش با گوجه و سیب زمینی

گوجه که معمولاً پای ثابت رژیم های غذایی لاغریست، سرشار از آنتی اکسیدان هاست و برای سلامتی پوست هم مفید است. همچنین برای کمرنگ کردن لکه ها و اسکار آکنه ها نیز موثر است. سیب زمینی هم با نشاسته فراوان به روشن و شفاف شدن پوست و از بین بردن لکه ها یاری می نماید. با یاری ماسک ترکیبی سیب زمینی و گوجه، لکه ها و جای جوش ها را محو کنید. یک گوجه را رنده نموده و با نصف سیب زمینی رنده شده ترکیب کنید. خمیر را روی صورت قرار دهید و پس از 20 دقیقه با آب سرد یا ولرم آبکشی کنید.

مهم ترین نکته استفاده از ماسک های ترمیم نماینده جای جوش ها، استفاده مداوم و منظم از آنهاست. در صورت استفاده منظم و مکرر از این ماسک صورت برای جای جوش به نتایج مطلوبی خواهید رسید. همچنین می توانید سوالات و پیشنهادات خود را بخش نظرات با ما مطرح کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1269

به "آشنایی با ده ماسک صورت برای جای جوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با ده ماسک صورت برای جای جوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید