تونس صحت اسناد میدل ایست آی درباره دسیسه چینی برای قدرت را رد کرد

به گزارش افق بسطام، مشاور رئیس جمهور تونس صحت سند افشا شده توسط میدل ایست آی درباره دسیسه چینی رئیس جمهور این کشور برای تصاحب قدرت را تکذیب و اعلام نمود که این اقدام کوشش ناکامی برای لطمه زدن به صندلی ریاست جمهوری است.

تونس صحت اسناد میدل ایست آی درباره دسیسه چینی برای قدرت را رد کرد

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

ولید الحجام، مشاور قیس سعید، رئیس جمهور تونس به شبکه الجزیره گفت: سندی که میدل ایست آی مدعی است از نادیه عکاشه، مدیر دفتر رئیس جمهور به آن دست یافته ریاست جمهوری آن را تحویل نگرفته و صادر نکرده و هیچ اطلاعی از آن ندارد.

وی گفت: سند ادعایی شامل اشتباهات صوری است که امکان ندارد از دفتر ریاست جمهوری صادر گردد و ما کاملا محتوای آن را تکذیب و تأکید می کنیم که از چنین روش های بی فایده و ساده لوحانه ای دور هستیم. طرف هایی پشت این مسئله هستند که خواستار خیر و خوبی برای تونس نیستند و برای ایجاد تنش در نهاد ریاست جمهوری و لطمه زدن به صندلی تونس کوشش می نمایند. قیس سعید به عنوان یک فرد حقوقی و رئیس جمهور منتخب از قانون اساسی در برابر هرگونه اقدام غیردموکراتیک محافظت می نماید. دوره کودتاها به سر آمده و تمام شده است.

وی درباره آنچه در سند درباره طرح دیکتاتوری قانون اساسی به وسیله ماده 80 قانون اساسی آمده است، گفت: این فصل بخشی جدایی ناپذیر از قانون اساسی است و اگر رئیس جمهور منفعتی در اجرای این فصل یا دیگر فصل ها ببیند حتما آن را انجام می دهد.

کارشناسان و سیاستمداران فصل 80 قانون اساسی تونس را یک قدرت در دست رئیس جمهور می دانند که در صورت وجود خطر علیه امنیت کشور حق مداخله را دارد.

میدل ایست آی یکشنبه نوشت، اسناد فاش شده ای که ماحصل کار مشاوران ارشد رئیس جمهوری تونس است، نشان می دهد که آنها از قیس سعید خواسته اند تا در وضعیتی که کشورشان درگیر پاندمی کرونا و حجم انبوه بدهی است، کنترل این کشور را از دولت منتخب بگیرد.

قیس سعید که در سال 2019 رئیس جمهوری تونس شد، پیشتر هم به زمینه چینی برای اجرای کودتای نرم در این کشور متهم شده بود. او اوایل سال جاری در سخنانی، نقش ریاست جمهوری را به عنوان فرمانده اعظم ارتش و نیروهای مسلح مدنی توصیف کرد. اشاره او به اختیارات ریاست جمهوری مقابل نیروهای امنیتی، زنگ های هشدار را برای تشکیلات سیاسی تونس به صدا درآورد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1497

به "تونس صحت اسناد میدل ایست آی درباره دسیسه چینی برای قدرت را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تونس صحت اسناد میدل ایست آی درباره دسیسه چینی برای قدرت را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید