درباره نخستین نویسنده افریقایی برنده گنکور

به گزارش افق بسطام، به گزارش خبرنگاران به نقل از دی کانورسیشن- جایزه گنکور،که قدیمی ترین و معتبرترین جایزه ادبی فرانسه است، امسال به محمد اِمبوگار سر رسید تا این نویسنده سنگالی اولین نویسنده جوان 31 ساله اهل قاره سیاه باشد که پیروز به کسب این جایزه مهم ادبی می شود.

درباره نخستین نویسنده افریقایی برنده گنکور

هیئت داوران جایزه گنکور تنها پس از یک دور رای گیری به اتفاق آرا تصمیم گرفتند که اِمبوگار سر را برنده جایزه گنکور معرفی کنند و رمان های او را سرود ادبیات بخوانند. جایزه ای که برای او به یکباره معروفیت ادبی و فروش بالای رمانش را به همراه آورد.

دکتر کارولینا دی لوران، متخصص ادبیات افریقایی/ فرانسوی درباره محمد امبوگار سر و رمان مخفی ترین خاطره انسان و جایزه گنکور به سوالاتی پاسخ داده که در ادامه می خوانیم.

محمد امبوگار سر کیست؟

نویسنده رمان برنده جایزه گنکور 2021 نویسنده ای جوان اهل سنگال است که بیرون از داکار، مرکز سنگال بزرگ شد و برای ادامه تحصیل به پاریس آمد. او با فقط 31 سال سن سه رمان دیگر تحت عناوین زمین احاطه شده، سکوت گروه کر و مردان پاک نیز به نگارش درآورده است. اِمبوگار سر تحصیل در مقطع دکترا را در مدرسه عالی مطالعات پیشرفته علوم اجتماعی در پاریس با تحقیق پیرامون لئوپولد سدار، شاعرسیاه پوست سنگالی و نخستین رئیس جمهور سنگال آغاز کرد؛ اما روی آوردن به رمان نویسی باعث شد درسش را نیمه تمام رها کند و حالا هم در بوه، شهری کوچک در شمال پاریس زندگی می کند.

موضوع رمان مخفی ترین خاطره انسان چیست؟

این رمان بازی واقعیت و خیال است. داستان یک نویسنده جوان سنگالی به نام دیگان لاتیر فای است که در پاریس زندگی می کند. در حین تحصیل در دبیرستان در سنگال با ارجاعات و نشانه هایی از رمانی مرموز نوشته تی .سی الیمان تحت عنوان هزارتوی غیرانسانی آشنا می شود که در سال 1938 منتشر شده است. تلاشش برای پیدا کردن رمان بی نتیجه می ماند و از جستجو دست می کشد و کتاب را جزو یکی از پرشمار کتاب های گمشده در ادبیات به حساب می آورد. چند سال بعد به طور کاملا اتفاقی به نویسنده ای سنگالی به نام سیگا دی برمی خورد که نسخه ای از همان کتاب را به او می دهد. خواندن وبازخوانی های متعدد رمان شوق و تمایل او را برای پیدا کردن نویسنده مرموز رمانی که به زعم او شاهکار است بیدار می کند.

اهمیت این کتاب از چه روست؟

مخفی ترین خاطره انسان رمانی درباره نویسندگی و ادبیات و مملو از ارجاعات متعدد ادبی است؛ همچون روبرتو بولانی، روزنامه نگار مشهور شیلیایی و ویتولد گامبراویچ، نویسنده پرکار لهستانی. اما این ارجاعات مبهم رمان هستند که احتمالا از جذابیت بیشتری برخوردار هستند: کتاب داستانی الیمان و سرنوشت او بازتابی از سرگذشت واقعی یامبو اولوگوم است که از مالی می آمد. وامبوگار سر نیز کتابش را به او تقدیم کرده است.

یامبو الوگوم، نویسنده فرانسوی بود که در سال 1968 برای رمان وظیفه خشونت برنده جایزه رنودو شد. او پس از انتشار مقاله افشاگرانه ای که در سال 1972 در روزنامه تایمز منتشر کرد به چهره ای جنجالی تبدیل شد. الوگوم در آن مقاله افشا کرده بود که در آثارش از چند نویسنده مثل گراهام گرین و آندره شوارتز بارت سرقت ادبی کرده است. او به مالی بازگشت و پس از آن دیگرهیچ چیز منتشر نکرد و کم کم نیز از خاطرات محو شد.

رمان به همان مقدار که درباره نوشتن است درباره خواندن نیز است. رمانی است چندصدایی با راوی های متعدد. رمانی است فرافرهنگی که وقایع آن در اروپا، افریقا و امریکای جنوبی می گذرد و ژانرهای مختلف ادبی اعم از نامه، مقاله و گفت وگو را در می آمیزد. برخی ممکن است بر رویدادهای که در این رمان به تصور درآمده تمرکز کنند. رمان به سیاست استعمارگرایی، جنگ های جهانی، نازیسم و هولوکاست، نظام دیکتاتوری در آرژانتین و تظاهرات اخیر در سنگال علیه فساد دولتی اشاراتی دارد. برخی دیگر نیز ممکن است روی المان های اسرارآمیز که یادآور برخی از ویژگی های رئالیسم جادویی است تمرکز کنند و برخی دیگر ممکن است همین ارجاعات ادبی توجهشان را جلب کند.

رمانی است عالی که باید برای هرچه هست خوانده شود و نه به سبب خاستگاه و یا رنگ پوست نویسنده آن و این دقیقا همان چرایی ناپدیدشدن تی. سی الیمان است که از برخی نقدها صدمه دید. او فهمیده نشد؛ زیرا آثارش از دریچه نگاه آثار دیگران خوانده شد. به ویژه آرتور رمبو، شاعر فرانسوی که ریمبو سیاه نامیده می شد.

چرا برنده امسال جایزه گنکور اهمیت دارد؟

این که یک اثر از افریقا برنده جایزه گنکور شده به منزله این است که ادبیات افریقا پایان برای کیفیت های ادبی اش مورد توجه قرار گرفته و شناخته شده است و باید روی این شناخته شدن دقت و تمرکز کرد و شاید این سوال مطرح شود که در مواجهه با رمان های بزرگی که از طریق نویسندگان افریقایی نوشته می شود پیروزی امبوگارسر، نادر و منحصربه فرد است. مخفی ترین خاطره انسان در انتقاد و محکوم کردن تسخیر ادبی نویسندگان افریقایی از طریق قدرت های استعماری پیشین اثری به واقع درخشان است.

رمانی فراملیتی که همزمان از طریق دو ناشر (فیلیپ ری در فرانسه و جیمسان در سنگال) منتشر شد. به رسمیت شناختن و تحسین این دو ناشر در دو قاره نقش کشورهای افریقایی را برای انتشار آثار نویسندگانشان برجسته می کند و محمد امبوگارسر با این کتاب نه تنها اعمال سیاست های استعماری و نواستعماری را محکوم کرده است بلکه موجب شد کتاب های قاره سیاه دامنه به دست مخاطبان بیشتری برسد.

این رمان متنی قدرتمند است؛ نه فقط به خاطر نوع نگارش،موضوع یا اهمیت جایگاه ادبیات آفریقا در جهان؛ بلکه به این دلیل که فرصتی برای دست یافتن نویسندگان آفریقا به دروازه های جهان فراهم کرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 24 دی 1400 بروزرسانی: 24 دی 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1744

به "درباره نخستین نویسنده افریقایی برنده گنکور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره نخستین نویسنده افریقایی برنده گنکور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید