ذهن زیبا، کاراکتر برنده

به گزارش افق بسطام، پپ گواردیولا مردی که با یک ذهن زیبا و یک کاراکتر برنده به دنبال موفقیت های بیشتر و بیشتر است.

ذهن زیبا، کاراکتر برنده

ایران ورزشی - فوتبال یک اقیانوس بی سرانجامست. رشته ای که در آن کرانه پیروزیت هیچگاه سرانجام راه نیست و فتح قله ها در آن سرانجامی ندارد. در فوتبال در پس یک پیروزیت هر چند بزرگ و هر چند رشک برانگیز، باز هم راستا ادامه دارد؛ راستای بی سرانجام و یک راه بی سرانجام که نمی توان برای آن نقطه سرانجامی تصور کرد. در این راستا اما همواره گردنه های خطرناک ناکامی نیز خودنمایی می نمایند و همانگونه که قله های پیروزیت از ور چشمک می زنند و مجموعه ای از بردها و باخت ها توشه راه یک فوتبال است. بدان معنا که هیچ برنده مطلقی در فوتبال وجود ندارد. بعنب در فوتبال هر اندازه که بدرخشی، پیروز باشی و جام ها و قله ها را فتح کنی، باز هم کمال مطلق نیستی و راستا پیش روی یک رقابت تازه و یک نبرد جدید پیش روی شما خودنمایی می نماید که برای آن پیروزیت در آن باید مرارت دید، زحمت کشید و صبور بود.

در این راستا بی سرانجام اما معدود غول هایی هستند که دستاوردها و پیروزیت هایش بسیار بسیار بیش از بقیه است. آنها که ذاتا برنده به جهان آمده اند و هیچ پیروزیتی آن ها را سیراب نمی نماید. آنها که پیروزیت عصاره اصلی زندگی شان محسوب می شود اما هیچکدام از پیروزیت های پی در پی عطش سیری ناپذیر آنها را فرو نمی شاند. آنها که پیروزیت کسب و کار آنهاست اما هیچ قله و هیچ بردی آنها را راضی نمی نماید و تاختن در این راستا را پیشه نموده اند.

سرالکس فرگوسن پرچمدار چنین ذهنیتی بود. یک برنده مطلق و یک ذهن زیبا. مردی که زاده شده بود تا پیروز باشد و جام و قهرمانی پیشه او بود. بزرگترین مربی تاریخ فوتبال به تعبیری که هرگز همانند او نخواهد آمد. بعد از بازنشستگی فرگوسن، حالا به نظر می رسد که پپ گواردیولا میراث دار او باشد. مردی با کلکسیونی از جام های رنگارنگ که پیروزیت و قهرمانی کسب و کار او شده و هر کجا پا گذاشته، پیروزیت را در آغوش گرفته. برای پپ بارسا، بایرن مونیخ و من سیتی هیچ تفاوتی ندارد؛ او هر کجا باشد تنها با جام و قهرمانی همنشین است. سه گانه او در فصل جاری با سیتی که نخستین سه گانه تاریخ فوتبال جزیره بود، شاهکار تازه اوست اما تصویری که بعد از این قهرمانی سوم با سیتی منتشر شده نشان دهنده عطش فراوان او در راستا پیروزیت است. مردی که با یک ذهن زیبا و یک کاراکتر برنده به دنبال پیروزیت های بیشتر و بیشتر است.

پپ گواردیولا سرمربی منچسترسیتی به توجه بسیار به جزئیات مشهور است. تصاویر پپ گواردیولا که تنها دقایقی بعد از آنکه رحیم استرلینگ در فینال جام حذفی برای سیتی درخشیده در حال صحبت با او درباره مسائل تکنیکی بازی است، خبرساز شده است.

بعد از آنکه تیم پپ در فینال جام حذفی انگلیس پیروز شد حریفش واتفورد را در ورزشگاه ومبلی 6-0 خرد نموده و به قهرمانی برسد تا سال جاری برای اولین بار در تاریخ فوتبال مردان، هر سه جام فوتبال باشگاهی انگلیس را به سیتی اختصاص دهد، تصاویر جالبی که در سرانجام بازی از پپ مخابره شد فوتبالدوستان را حیرت زده نموده است.

این تصاویر پپ را در حالی نشان می دهد که در حال مصاحبه با رحیم استرلینگ، ستاره انگلیسی تیمش است و مشخص است با او درباره تکنیک بازی و آنچه در جریان بازی فینال گذشته یا اتفاقاتی که از استرلینگ انتظار داشته یا آنچه استرلینگ در زمین انجام داده بوده صحبت می نماید. آن هم تنها دقایقی بعد از آنکه استرلینگ دو گل برای سیتی به ثمر رسانده و شاگردان گواردیولا پیروز شده اند به افتخاری تاریخی دست پیدا نمایند.

در لحظات شادی بازیکنان منچسترسیتی در زمین چمن ومبلی، درحالیکه همه مشغول جشن و پایکوبی بودند گواردیولا به سراغ استرلینگ که مدال طلایش را در دست داشت، رفته و کلاس درس را همانجا وسط زمین چمن آغاز می نماید. گواردیولا و استرلینگ برای حدود یک دقیقه توسط دوربین تلویزیون به تصویر کشیده می شوند درحالیکه در حال مصاحبه هستند ولی از حرکات شان پیدا است که درباره آنچه در جریان بازی فینال گذشته یا باید می گذشته مصاحبه می نمایند. بعد از بازی خبرنگاران از گواردیولا درباره این مصاحبهی عجیبش با استرلینگ پرسیدند و پپ گفت: در جریان بازی چیزی به رحیم گفتم که او متوجه نشد چه می گویم.

البته پپ پیش از این نیز رفتارهای مشابهی داشته است. یکی از معروف ترین صحنه های این مربی کمال گرا به زمانی برمی شود که او سرمربی بایرن مونیخ بود و جاشوا کیمیچ جوان اولین روزهای حضورش در تیم بزرگ آلمانی را تجربه می کرد. در ماه مارس 2016 زمانی که تیم بایرن مونیخ با راهنمایی پپ گواردیولا در دربی بزرگ فوتبال آلمان، موسوم به کلاسیکر، به مصاف بوروسیا دورتموند رفت و بازی با تساوی بدون گل به سرانجام رسید، گواردیولا بلافاصله بعد از به صدا درآمدن سوت سرانجام بازی وارد زمین چمن شد و با قدمهای قاطع به سمت جاشوا کیمیچ رفت. صحنه هایی که بعد از آن توسط عکاسان ضبط شد نشان می داد که پپ با حالتی کاملا جدی با کیمیچ صحبت می نماید و ظاهرا با مروری بر اتفاقات بازی که کیمیچ در آنها حضور داشته اشتباهات بازیکن جوانش را به او گوشزد می نماید.

کمال گرایی پپ گواردیولا یکی از خصوصیات او است که حالا دیگر کمتر فوتبالدوستی است که از آن خبر نداشته باشد. پپ ظاهرا از رعایت نشدن درخواست هایش در زمین آنقدر ناراحت می شود که حتی نمی تواند تا رفتن بازیکنان به رختکن منتظر بماند و گاهی در همان زمین فوتبال اشتباهات شان را گوشزده نموده و برای بازیکنی که از نظر او خاطی است کلاس درس تاکتیک برگزار می نماید.

12

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 2 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 83

به "ذهن زیبا، کاراکتر برنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذهن زیبا، کاراکتر برنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید