راه های پیشگیری از کرونا در سفر

به گزارش افق بسطام، سفر فعالیتی لذت بخش و روح افزاست که ما را برای مدت کوتاهی از روزمرگی های زندگی دور می نماید. اغلب ما، زمانی به ارزش سفر در زندگی پی بردیم، که در دوران سخت کرونا مجبور بودیم از هر نوع سفری، چه کاری و چه تفریحی خودداری کنیم، اگرچه کرونا هنوز تمام نشده، اما سفر برای افراد زیادی در جامعه غیر قابل اجتناب است.در این مطلب ما به شما می گوئیم که چگونه سفری ایمن و بدون نگرانی را در محدودیت های سفرهای داخلی و خارجی در در کرونا داشته باشید. با راه های پیشگیری از کرونا در سفر ، آشنا شوید. پس از هر چیز، درباره ویروس کرونا، باید بدانیم.

راه های پیشگیری از کرونا در سفر

بیماری کرونا در سفر

امکان ندارد در این دوران به سفر برویم و خیالمان از بابت ویروس کرونا در سفر آسوده باشد. ویروس کرونا یا کووید 19 در واقع یک نوع ویروس دست ساز است که بیماری حاد تنفسی را ایجاد می نماید. این ویروس که پس از ورود به دستگاه تنفسی، به داخل سلول های ریه نفوذ می نماید و با تکثیر در آنجا، موجب تخریب سلول های ریه می گردد.

علائمی همچون تب و لرز، سرفه، اسهال، استفراغ، تنگی نفس، گلودرد و سردرد، همانند یک زنگ هشدار، احتمال ابتلا به ویروس کرونا را به شما گوشزد می نمایند که در صورت مشاهده هریک از این علائم حتما در اسرع وقت، به مراکز درمانی مراجعه کنید. بیش از حد ترس به دل خود راه ندهید و با نگرانی های وسواس گونه زندگی را به کام خود و خانواده تان تلخ نکنید. اگرچه ویروس کرونا به شدت واگیردار است اما همیشه به مرگ ختم نمی گردد.

ویروس کرونا برای کدام گروههای سنی خطرناک تر است؟

  • افراد پیر و سالخورده.
  • افرادی که بیماری زمینه ای خاصی مانند فشار خون و دیابت دارند.
  • بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی و ریوی مانند آسم.
  • بیماران دارای نقص در سیستم ایمنی
  • بیماران خاص.

اما توجه داشته باشید که مرگ ومیرها در چند ماه گذشته نشان داده است که حتی گروه های کم خطر هم به طور کامل در امان نیستند و بهتر است تمام گروه ها پروتکل ها بهداشتی را به طور کامل رعایت نمایند.

چه غذاهایی پیش از سفر برای پیشگیری از کرونا استفاده کنیم؟

غذاهایی که باعث افزایش ایمنی بدن می شوند باید حداقل یک هفته قبل از سفر، استفاده شوند تا سطح ایمنی بدن بالا برود و مقاومت بدن در برابر ویروس کرونا، افزایش یابد.

  • مواد غذایی حاوی ویتامین C
  • مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B
  • ویتامین D 3
  • مواد غذایی حاوی ویتامین E
  • نوشیدنی های گیاهی توصیه شده در طب سنتی

آیا در زمان کرونا می توانیم به سفر برویم؟

با توجه به شرایط بسیار خطرناک شیوع کرونا، اگر واقعا کار و مشغله شما با مسافرت به شهرهای مختلف گره خورده و هیچ چاره ای جز انجام مسافرت ندارید، با رعایت کامل نکات بهداشتی می توانید به سفر بروید و به کارهای خودتان رسیدگی کنید. اما اگر صرفا جهت پر شدن اوقات فراغت خودتان قصد سفر دارید، بهتر است کمی دست نگه دارید و در خانه بمانید تا شرایط به حالت عادی خود بازگردد.

اگر علائم کرونا داشتیم چه کار کنیم ؟

در صورتی که علائم بیماری کرونا را در خودتان احساس کردید، توصیه می کنیم از هر گونه سفرکردن جدا خوداری کنید و حتما در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه کنید. می توانید مراکز درمانی هرشهر که به پذیرش بیماران کرونا اختصاص پیدا نموده اند را با یک جستجوی ساده اینترنتی پیدا کنید.

پروتکل های بهداشتی در سفرهای خارجی چگونه است؟

هر کشور، پروتکل های مخصوص به خود را دارد. اما همه کشورها، پیش از ورود مسافرین باید برگه سلامتی که مسافرین به تازگی تست کرونا داده اند را چک نمایند. اگر مسافری علائم کرونا را داشته باشد، تا 14 روز در مراکز تعیین شده، قرنطینه می شوند.

پیشگیری از کرونا در سفر

توصیه ما به شما این است که حتی الامکان برنامه های سفر خودتان را به تعویق بیندازید. اما اگر به هردلیلی قصد مسافرت داشتید و برای سفر آماده می شوید، خوب است که توصیه های زیر را برای جلوگیری از بروز کرونا و پیشگیری از این بیماری به کار ببندید.

اولین اقدام مهم در سفر

با توجه به این نکته مهم که هر چه قدر در مکان های عمومی کمتر حضور داشته باشید احتمال سرایت ویروس به شما کمتر می باشد، از این جهت پیشنهاد می کنیم تا در محیط امن خانه از سایت های آنلاین اقدام به خرید بلیط اتوبوس، قطار و هواپیما کنید.

دومین اقدام مهم در سفر

بهتر است به هنگام سفر برای پیشگیری از ویروس کرونا موارد زیر را در چمدان خود بگنجانید: ماسک- داروهای تب بر- اسپری الکل- ژل شست و شو- دستمال کاغذی- تب سنج و داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید.

سفر زمینی(اتوبوس،قطار)

سفر با اتوبوس و قطار در شرایطی می تواند خطرناک باشد که شما در فاصله ای کمتر از 2 متر از دیگران نشسته یا ایستاده اید. در این شرایط، احتمال آلوده شدن به کرونا زیاد است. بنابراین پیشگیری از کرونا در سفر با اتوبوس یا قطار، بدون درنظرگرفتن فاصله استاندارد و رعایت تمام نکات بهداشتی غیرممکن است.

سفر هوایی

اصولا به دلیل نوع چرخش هوا در پروازها، ویروس و میکرب به راحتی پخش نمی شوند و به نوعی در هواپیماها فیلتر می شوند. با وجود این، حفظ فاصله در پروازهای شلوغ سخت است و مسافران در فاصله کمتر از 2متری هم می نشینند. این امر می تواند خطر شیوع کرونا را افزایش دهد .علاوه بر این، نحوه رسیدن به فرودگاه، روش های حمل ونقل بار و پیمودن راستا ورودی تا لحظه سوارشدن به هواپیما را هم باید در نظر بگیرید؛ چون همگی عامل مستعدی برای آلوده شدن فرد به کرونا است.

اصول بهداشتی در رستوران های بین راهی

هم در شرایط کرونا و هم در مواقع عادی، بهترین و سالم ترین غذاها همیشه غذاهای خانگی هستند؛ چرا که در محیطی بهداشتی و کنترل شده طبخ می شوند، اما در سفرها همیشه محدودیت های زیادی وجود دارد که افراد را مجبور می نماید به رستوران های بین راهی مراجعه نمایند. اگر مجبور به استفاده از چنین شرایطی شدید، رعایت چند نکته بهداشتی را به شما توصیه می کنیم: کرونا

شستن دست ها با آب و صابون آن هم به طور مرتب در رستوران- رعایت فاصله گذاری اجتماعی تا 2 متر- زدن ماسک قبل و بعد از صرف غذا- استفاده از الکل در صورت لمس اشیاء- سفارش غذاهای بسته بندی شده- اطمینان پیدا کردن از رعایت اصول بهداشتی توسط کارکنان رستوران-دوری کردن از اشخاصی با علائم سرماخوردگی یا کرونا-به همراه داشتن دستمال کاغذی و ماسک اضافه و الکل یا ژل ضدعفونی نماینده در رستوران.

نکات مهمی در مورد استفاده از آب آشامیدنی،دریاها، رودخانه ها، استخرها و …

توصیه می کنیم در هنگام سفر آب معدنی را، آب آشامیدنی خود قرار دهید. و از نوشیدن آب هایی که منبع تعیینی ندارند پرهیز کنید. ضروری است بدانید نوشیدن آب کافی باعث دفع ویروس کرونا از بدن می گردد، پس نوشیدن آب را از قلم نیاندازید. اگر به مکانی سفر می کنید که دریا و ساحل دارد بهتر است برای اطمینان از شنا کردن در آب صرف نظر کنید. همچنین در آب های آزاد برای شستن مواد غذایی مانند میوه و سبزی خودداری کنید.

چگونه بدون نگرانی از ویروس کرونا سفر کنیم؟

جهت جلوگیری از ابتلا به کرونا در سفر ، فاصله گذاری اجتماعی بسیار مهم است اما مهم تر از آن این است که شما در انجام این کار هوشمندانه عمل کنید و حواستان کاملا نسبت به افرادی که در محیط هستند، جمع باشد. شستن دست ها به دفعات زیاد و هر بار 20 ثانیه در طول شبانه روز، استفاده از ماسک مناسب در تمامی مکان های عمومی و عدم لمس چشم ها، دهان و بینی و همچنین به همراه داشتن ژل ضدعفونی نماینده و پد الکلی مهمترین اصولی هستند که برای مقابله با ویروس کرونا چه هنگام خرید بلیط هواپیما و انجام مسافرت و چه در هر موقعیت دیگری باید رعایت کرد.

در انتها این نکته مهم را متذکر می شویم که سفر یکی از عوامل اصلی در بالارفتن سرعت شیوع ویروس کرونا است. با وجود این شرایط خطرناک، باید از سفر کردن جدا خودداری کنیم؛ به طور کلی این مطلب برای آگاهی کسانی بود که به دنبال روش های پیشگیری از کرونا در سفر ضروری یا کاری هستند. با رعایت تمام نکات بیان شده، تا حدود زیادی می توانید سلامتی خود و اطرافیانتان را تضمین کنید.

منبع: سفرمی
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1134

به "راه های پیشگیری از کرونا در سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های پیشگیری از کرونا در سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید