شرکتی دانش بنیان پیروز به فراوری نانوپوشش های مستحکم و سازگار با محیط زیست شد

به گزارش افق بسطام، گستره نفوذ فناوری های پیشرفته ای چون نانو از محصولات صنعتی و تجهیزات پیشرفته، فراتر رفته و به زندگی روزمره ما راه یافته است.

شرکتی دانش بنیان پیروز به فراوری نانوپوشش های مستحکم و سازگار با محیط زیست شد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تبلور این فناوری ها را می توانیم در سطوحی که با آن ها سر و کار داریم، تجهیزاتی که هر روزه از آن ها استفاده می کنیم و حتی خوراکی و پوشیدنی هایمان ببینیم. در میان رقابت تنگاتنگ فناوری ها برای دربرگرفتن دنیای پیرامون ما، فناوری نانو توانسته است با قابلیت ها و کارایی بالایی که از خود نشان داده، سهم قابل توجهی در بهبود کیفیت زندگی ایفا نماید.

یکی از بخش هایی که نانوفناوری به حضور خود و همچنین فراوریات استحکام و کیفیت بخشیده، حوزه پوشش ها است. استفاده از مواد رایج در پوشش دستگاه ها، لوازم خانگی و ساختمان ها، ضمن پایداری و کیفتی که ممکن است چندان مطلوب نباشند، آسیب هایی را برای سلامت محیط زیست و انسان به همراه دارد.

مستحکم و سازگار با محیط زیست

شرکت شیلر فرآیند پارس با عرضه نانوپوشش تبدیلی به بازار تجاری، احتیاج کشور را با فراوری محصولی ایران ساخت و دوست دار محیط زیست تامین نموده است. این نانوپوشش جایگزین پوشش های رایج در شرکت های فراوریکننده تجهیزات و لوازمر خانگی شده و میزان استفاده از مواد شیمیایی خطرناک را در فراوری محصولات این صنایع به پایین ترین میزان، کاهش داده است.

پوشش های محافظتی که معمولا روی سطح فلزات استفاده می گردد احتیاجمند ترکیباتی است که برای محیط زیست خطرناک بوده و می تواند آسیب های زیادی به افراد در محیط کار و همچنین محیط زیست وارد کند.

پوشش دهی تبدیلی کرومات یا کروماته کردن، نوعی از پوشش دهی است که با عملیات شیمیایی می توان ترکیبات فلزی مانند اسید کرومیک، کرومات یا دی کرومات روی سطح قرار داد. نتیجه چنین عملیاتی ایجاد پوشش محافظ تبدیلی، شامل ترکیبات کروم بر روی سطح فلز بوده که این روش برای چسبندگی رنگ و مقاومت خوردگی آلومینیوم انجام می گردد.

یکی از مسائل رایج در این فرآیند، آلودگی های زیست محیطی در اثر استفاده از عناصر آلاینده و آسیب زا است؛ اما یک شرکت دانش بنیان توانسته است با فراوری نمونه نانویی پوشش های سطحی، ضمن افزایش کارآمدی و کیفیت محصولات، سلامت را برای جامعه و محیط زیست به ارمغان بیاورد.

افزایش کارآمدی پوشش های سطحی

پوشش های تبدیلی نانوسرامیکی مبتنی بر عنصر زیرکونیوم به بازار عرضه شده است که برای چسبندگی رنگ و افزایش مقاومت فلز پایه، کارایی بسیار بالایی را از خود نشان داده است.

یکی از مزیت های این فناوری آن است که میزان پوشش نهایی مورد احتیاج روی سطح فلز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. برای مثال اگر روی قطعه ای احتیاج به 10 هزار نانومتر پوشش بوده، با استفاده از این نانوپوشش تبدیلی، پوشش نهایی مورد احتیاج به زیر 100 نانومتر کاهش می یابد.

پوشش های رایج در صنعت نظیر روی، نیکل، منگنز و فسفات، آسیب هایی را برای سلامت انسان و محیط زیست به همراه می آورند اما این نانوپوشش ها، ضمن حفظ سلامت جامعه به محیط زیست آسیبی نمی رسانند. از سوی دیگر برای پوشش های رایج آب زیادی مصرف می گردد در حالی که این نانوپوشش ها به آب اندکی احتیاج دارد.

بنابراین، استفاده از نانوپوشش های ایران ساخت به ویژه برای بخش هایی که با مشکل کم آبی روبرو هستند، می تواند راه گشا باشد است. در روش های پیشین رسوب و لجن زیادی فراوری می شد و در نتیجه لازم بود تا تجهیزات زیادی برای جداسازی رسوب ها از محلول استفاده گردد، اما این نانوپوشش عاری از لجن و رسوب هستند.

از سوی دیگر، این نانوپوشش برای کاربران نیز مناسب تر است چرا که با مواد سالم تری در تماس هستند و اثرات جانبی کمتری برای سلامت به همراه دارند.

ستاد توسعه فناورینانومعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت از ایده های نواورانه، طرح های فناور و محصولات شرکت های دانش بنیان، زمینه را برای رونق فراوری محصولات ایران ساخت نانو و توسعه این فناوری فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1478

به "شرکتی دانش بنیان پیروز به فراوری نانوپوشش های مستحکم و سازگار با محیط زیست شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکتی دانش بنیان پیروز به فراوری نانوپوشش های مستحکم و سازگار با محیط زیست شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید