شماره پاییزی زمستانی مجله دنیا کتاب روی پیشخوان آمد

به گزارش افق بسطام، شماره جدید مجله دنیا کتاب برای آذر و دی 97 به تازگی منتشر شده و روی پیشخوان مطبوعات آمده است.

شماره پاییزی زمستانی مجله دنیا کتاب روی پیشخوان آمد

... پیش از دَمِ صبح اولین مطلب این شماره و طبق معمول نوشته ای از پرویز دوائی است که پس از آن هم داستانی با عنوان رپانزل، رپانزل از جین ریس چاپ شده که توسط پرتو شریعتمداری ترجمه شده است. سپس نقد کتاب از گمال خویش هر کس یا فردوسی(جستاری چند درباره فردوسی و شاهنامه) اثر عباس پریش روی با عنوان هرکسی از ظن خود شد یار تصحیح شاهنامه چاپ شده که به قلم سجاد آیدنلو نوشته شده است.

اولین قسمت از مقاله نقد و آنالیز دو طومار نقالی به قلم محمد جعفری قنواتی در این شماره چاپ شده و درباره دو کتاب طومار نقالی شاهنامه (بر اساس دستنامه مورخ 1135 ه. ق. کتابخانه شادروان مجتبی مینوی) به تلاش سجادآیدنلو و طومار جامع نقالی شاهنامه (طومار جامع قجری به قلم محمد شریف نایگلی) به تلاش فرزاد قائمی است. در ادامه مقاله همراهی قصه و جامعه به قلم آذر تشکر با رویکرد تحلیل جامعه شناختی اثر ادبی چاپ شده که نمونه چنین تحلیلی را درباره رمان من منچستریونایتد را دوست دارم اثر مهدی یزدانی خرم پیاده نموده است.

مقاله های زن در روایت های بلقیس سلیمانی نوشته معصومه علی اکبری، ارمغان بازیافته از مهدی فیروزان با موضوع آنالیز کتاب هدیه (گزیده غزل های هوشنگ ابتهاج) و از محرومیِ دیدار اثر فرخ امیرفریار با موضوع آنالیز کتاب در سوگ عشقِ یاران اثر شاهرخ مسکوب دیگر مطالب این شماره از مجله دنیا کتاب هستند. پس از این مقالات هم، دو مطلب کیارستمی و تنهایی هنرمند درباره کتاب سینمای کیارستمی نوشته آلبرتو اِلِنا و زمین و زمان در دنیا عاشقانه شامل نقدی بر کتاب تیراندازی در باک هد چاپ شده اند.

آنالیز دو کتاب راه بی پایان: نگاهی به سرگذشت آسوریان در جنگ اول دنیای و ره انجام حکمت: یادداشت های روزانة میرزا علی اصغرخان حکمت شیرازی توسط کاوه بیات موضوع مطلب بعدی است. پس از آن هم مقاله خاطرات سیاستمدار منزوی به قلم سید علی آل داود چاپ شده که آنالیز کتاب یادی از روزهای رفته: خاطرات حسن مشرف الدوله نفیسی را شامل می گردد.

آنالیز کتاب زمان بازیافته هم محور مطلب خاطرات بهمن بازرگانی نوشته مجید رهبانی است. کتاب نگاهی با دوربین به اقتصاد ایران (از مشروطه تاکنون) نوشته احمد سیف هم در مطلب اقتصاد ایران بر مدار توسعه نیافتگی پایدار به قلم خسرو صادقی بروجنی مورد آنالیز قرار گرفته است. مطلب بعدی هم یادداشت آریان مولائیان درباره ترجمه کتاب حیات سری اعداد نوشته گئورگ اسپیرو است. دو مقاله کامیار شاپور: شاعر، نقاش، و نوازنده گیتار و مهستی بحرینی و رودخانه زمان (دهه های 1340- 1390) هم به قلم کامیار عابدی در ادامه چاپ شده اند.

وقتی کتاب می خوانم نوشته آرش اخوت و پس از آن، دومین مطلب از مجموعه چه شد که صفحه سفید ماند؟ نوشته کریستوفر رُز با ترجمه پرتو شریعتمداری در این مجله درج شده است. 6 رمان و مجموعه داستان آرام در سایه نوشته منیرالدین بیروتی، بازگشت از گلی ترقی، به من نگاه کن اثر الهام فلاح، پلک ماهی نوشته حامد حبیبی، پنج شنبه های سالن اثر ملیحه صباغیان و حلوای تلخ نوشته رحیمه حسین زاده هم در بخش هزار و یک داستان مورد آنالیز قرار گرفته اند.

پادشاهی اندوه سروده سیّدضیاء قاسمی و و ضیافت شیشه و باران اثر ناهید کبیری دو مجموعه شعری هستند که در بخش وقت شعر مورد آنالیز قرار گرفته اند. در قسمت معرفی کوتاه هم 19 کتاب جدید معرفی شده و در بخش تازه های بازار کتاب هم مطالبی درباره چند کتاب تازه چاپ نوشته شده است. نامه: چرخه معیوب کتاب و درگذشتگان هم دو بخش پایانی این شماره دنیا کتاب هستند.

این مجله با 86 صفحه و قیمت 20 هزار تومن روی پیشخوان مطبوعات آمده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 16

به "شماره پاییزی زمستانی مجله دنیا کتاب روی پیشخوان آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شماره پاییزی زمستانی مجله دنیا کتاب روی پیشخوان آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید