عربستان؛ استفاده از برقع ممنوع شد

به گزارش افق بسطام، رویکرد مسئولان عربستانی درباره بهترین پوشش زنان عربستانی در جشنواره گردشگری ریاض دردسرساز شده و اکنون پس از ده ها سال پوشیدن بدون جنجال چادر عربی در عربستان، حضور زنان نقاب دار در این جشنواره ممنوع شد.

عربستان؛ استفاده از برقع ممنوع شد

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایسنا، سما الحارثی، مدیرکل یکی از شرکت هایی که در جشنواره گردشگری ریاض، عربستان شرکت دارد، گفت، پس از مشاهده نحوه برخورد مدیریت جشنواره ریاض با زنان برقع پوش، همکاری این شرکت با شرکت ورزشی سلای عربستان متوقف شد.

سما الحارثی تاکید کرد: مدیریت جشنواره ریاض در برابر دیدگان جهان به عربستان توهین کرده و نظارتی بر مدیریت آن وجود ندارد.

  • جنجال در عربستان؛ برقع هایتان را بسوزانید | یک فعال توییتری احضار شد

الحارثی گفت: شرکت بانی جشنواره گردشگری ریاض از من خواست به زنان روبنده دار اجازه ورود ندهم و دختران برگزارکننده مراسم نیز باید لباس رسمی امروزی پوشیده و اجازه پوشیدن چادر عربی و عبا را ندارند. برای موضعگیری های آنها، زنان روبنده دار و آنهایی که چادر می پوشند، متاسفم، تلاش های ما برای دریافت حق آنها و آغاز تحقیقی در این زمینه ادامه دارند.

به گزارش الجزیره، مریم الحازمی، یکی از مسئولان برگزاری این جشنواره نیز با انتشار تصاویر زنده ای، تماس شرکت برگزار کننده با او برای همکاری را نشان داد، در این تصاویر زمانی که الحازمی برای کار حاضر شد و او را دیدند، برخی مسئولان از جمله مدیر بخش رستوران ها اجازه حضور به او نداده و با استخدام الحازمی به این دلیل که برقع دارد، مخالفت کرد و از او خواستند روبنده خود را بردارد.

الحازمی روز بعد نیز با انتشار تصاویری از مقابل منطقه گردشگری ریاض گفت: متاسفانه امروز به ما اجازه ورود ندادند و نشان های ما را هم دریافتد و به ما گفتند از امروز ورود شما ممنوع است.

ترکی آل الشیخ، رئیس شورای مدیریت سازمان کل تفریح و سرگرمی عربستان با انتشار ویدیویی در حساب کاربری خود در توییتر با اشاره به دستاوردهای این فعالیت گردشگری و ابراز تعجب از معترضان به این فعالیت گردشگری گفت: این فعالیت ها پنج میلیون مسافر و 100 هزار گردشگر در طول دو هفته داشته اند و این را باید جشن گرفت.

آل الشیخ در حساب کاربری خود ویدیوی الحازمی را بازنشر کرده و تعهد داد درباره این موضوع تحقیق شود اما تردیدهایی درباره وعده او وجود دارد به ویژه که برخی از فعالان پرسشنامه استخدام در این فعالیت را به اشتراک گذاشتند که یکی از سوالات این بود که درخواست کننده نقاب یا چادر مشکی می پوشد یا نه.

جشنواره گردشگری ریاض از 17 اکتبر گذشته با هدف تبدیل عربستان به قطب جهانی گردشگری در محیطی به مساحت 14 میلیون متر مربع آغاز شد و 70 روز ادامه دارد. این فعالیت ها شامل فعالیت های ورزشی، موسیقی، تئاتر، جشن های هالووین، کُشتی و کشتی زنان برای اولین بار در عربستان هستند.

نحوه برخورد مسئولان ریاض با زنان روبنده دار موجب خشم مردم این کشور شد.

هم زمانی این فعالیت های با جشن هالووین و اقدام مدیریت این منطقه در نصب مجسمه های بزرگ و ترسناکی به شکل جمجمه در بزرگراه های شهر مشکلاتی را ایجاد کرد ساکنان ریاض این مجسمه ها را بت خوانده و تعدادی از آنها را شکستند تا جایی که مدیریت این جشنواره مجبور شد مجسمه ها را جمع آوری کند.

دو سال قبل نیز احمد الخطیب، رئیس شورای مدیریت سازمان کل گردشگری و میراث ملی در اظهاراتی برای حمایت از اقداماتش در شبیه سازی لندن و نیویورک گفته بود، محافظه کاران می توانند در خانه هایشان بمانند.

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سال گذشته پس از حضور زنان روس در نمایش سیرک در ریاض، الخطیب را از ریاست شورا برکنار کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 412

به "عربستان؛ استفاده از برقع ممنوع شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "عربستان؛ استفاده از برقع ممنوع شد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان؛ استفاده از برقع ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید