قیمت ملک در منهتن ارزان تر از تهران!

به گزارش افق بسطام، در حالی که خانه های نه چندان لوکس در مناطق شمالی تهران از متری 20 میلیون تومان آغاز می گردد که ملک در نیویورک متری 15 میلیون تومان قیمت گذاری شده که این خود هشداری برای مسئولان کشور است.

قیمت ملک در منهتن ارزان تر از تهران!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، در یکی 2 سال گذشته همزمان با افزایش جهشی قیمت ها، خرید مسکن برای بسیاری از مردم تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی شده است به طوری که بسیاری از خریدارانی که تا سال گذشته می توانستند با پس انداز اندک خود و دریافت تسهیلات بانکی خانه نقلی خریداری نمایند، اما هم اکنون با رشد بیش از صد در صدی قیمت مسکن خرید ارزان ترین ملک برایشان مقدور نیست.

جالب توجه است که این روز ها شنیده می گردد بسیاری از سرمایه گذاران و یا خریداران ملک به بازار مسکن کشور های خارجی کوچ نموده اند و همین موضوع باعث فراگیر شدن فرار سرمایه از ایران شده است به طوری که آمار های رسمی نشان می دهد ایرانی ها در سال 97 برابر 10 سال در کشور های خارجی ملک خریده اند!

افزایش تبلیغ های خرید مسکن در شبکه های ماهواره ای، ارزان بودن ملک در کشور های اروپایی، کشورهای حاشیه خلیج فارس، ارمنستان،گرجستان و ترکیه، بالا بودن کیفیت های ساخت، داشتن ثبات مالی از مهمترین دلایل خرید ملک توسط سرمایه گذاران در این کشور هاست.

ارزیابی ها حاکی از آن است که در یک سال گذشته قیمت مسکن در بعضی از نقاط تهران رشد 40 تا 50 میلیون تومانی در هر متر مربع داشته این در حالیست که در بسیاری از کشور ها مانند ترکیه، گرجستان و ارمنستان قیمت مسکن در چند سال گذشته تغییری ننموده و ثابت مانده است، اما در ایران به ویژه کلان شهر تهران اگر در سال گذشته با مبلغ 300 میلیون تومان می توانستیم یک واحد 50 متری در مرکز شهر خریداری کنیم ولی هم اکنون با 300 میلیون تومان در حاشیه تهران می توانیم یک واحد مسکونی رهن کنیم!

همچنین آنالیز ها نشان می دهد که قیمت یک واحد مسکونی 80 متری در شهر استانبول ترکیه بین 500 تا 600 میلیون تومان است این در حالی است که یک واحد 80 متری در منطقه مرکز تهران کمتر از 2 میلیارد تومان نیست بنابراین بسیاری از سرمایه گذاران و یا خریداران ملک ترجیح می دهند در این بازار ها سرمایه گذاری نمایند.

همچنین آنالیز ها نشان می دهد که در کشور آمریکا شهر منهتن خانه با مساحت 132 متر مربع یک خوابه به همراه تمامی امکانات حدود 5 درصد ارزان تر از ملک مشابه در منطقه فرشته تهران است چه بسا که امکانات رفاهی و مصالح ساختمانی استفاده شده در واحد های خارجی بسیار با کیفیت تر از امکانات موجود در ملک های لوکس ایرانی است.

مقایسه چند نمونه آگهی فروش مسکن در گران ترین شهر های جهان در مقایسه با تهران

-یک واحد مسکونی 132 مترمربعی با تمام امکانات رفاهی در منطقه منهتن آمریکا 4 میلیارد و 290 میلیون تومان

-یک واحد مسکونی 135 متری واقع در منطقه آجودانیه 5 میلیارد 20 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

منطقه فلوریدا

یک واحد مسکونی 200 متری واقع در منطقه فلوریدا با تمامی امکانات 7 میلیارد 500 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

یک واحد 200متری واقع در دروس با تمامی امکانات 8 میلیارد 200 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

کشور اسپانیا

منطقه والنسیا واحد مسکونی به مساحت 73 متر 2 خوابه حدود یک میلیارد و 680 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

منطقه پونک یک واحد مسکونی به مساحت 80 متری 2 خوابه 2 میلیارد و 50 میلیون تومان قیمت گذاری شده است

کشور ایتالیا

در منطقه توسکانی واحد مسکونی به مساحت 170 متر 5 اتاق خواب حدود 10 میلیارد و 800 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

یک واحد مسکونی 300 متری واقع در شهرک غرب 4 خوابه 11 میلیارد تومان قیمت گذاری شده است.

بر اساس جدید ترین آنالیز های انجام شده در شمالی ترین نقطه تهران مسکن از متری 20 میلیون تومان آغاز و تا 30 میلیون تومان قیمت گذاری می گردد این در حالی است که واحدهای مسکونی سوپر لوکس و ویلایی در گران ترین مناطق کشورهای خارجی متری 10 میلون تومان قیمت گذاری شده است. مصالح ساختمانی و تجهیزاتی که در این واحدها استفاده می گردد به هیچ عنوان قابل مقایسه با مصالح ساختمانی در ایران نیست.

عقب ماندگی ایران در فراوری مسکن نسبت به کشورهای خارجی

حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران گفت : با بیان اینکه کشور ایران در حوزه جذب سرمایه های سرگردان پیروز نبوده است، گفت: در ایران هزار هزار میلیارد تومان سرمایه های سرگردان وجود دارد که در بازار های رونق فراوری مؤثر باشد، اما متأسفانه این سرمایه ها به سمت و سو های مختلف راهنمایی شده و همین موضوع باعث شده که در بازار های فراوری نتوانیم وارد شویم.

او ادامه داد: در شرایط کنونی کشور، باید مراقب باشیم سرمایه های ملی مان را از دست ندهیم و اولویت جذب سرمایه گذاری های خارجی را در برنامه های بعدی قرار دهیم.

خروج سرمایه های ملی تهدیدی برای اقتصاد کشور

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران با بیان اینکه خروج سرمایه های ملی تهدیدی برای اقتصاد کشور به شمار می رود، گفت: در بازار ایران علی رغم رکود و تورمی که وجود دارد قابلیت سرمایه گذاری بسیار زیادی نیز رویت می گردد، بنابر این باید زمینه های تشویقی را برای جذب این سرمایه گذاران فراهم کنیم.

عقبایی به تجدید نظر در بخش فراوری اشاره نمود و گفت: فراوری در ایران همانند کشور های توسعه یافته پیشرفت ننموده و قابل رقابت حتی با کشور هایی مانند ترکیه، مالزی و کشور های عربی نیست. بنابر این آمار ها نشان می دهد که ایران در حوزه فراوری مسکن نسبت به کشور های دیگر عقب مانده است.

او با بیان اینکه باید راستا صنعتی سازی در حوزه مسکن را سرعت ببخشیم، گفت: سهم ما از صنعتی سازی مسکن به 15 درصد رسیده این در حالی است که در کشور های دیگر سهم صنعتی سازی بیش از 80 درصد است.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران اضافه کرد: آخرین طرح ملی که در حجم انبوه در حوزه مسکن ساخته شده، مسکن مهر بود که این واحد ها هم به شکل سنتی ساخته شده است. بنابر این باید کشور اولویت خود را در این بخش قرار دهد.

عقبایی به جذب سرمایه گذاری و افزایش تبلیغ در حوزه فراوریات مالی اشاره نمود و گفت: باید زمینه های تبلیغ مؤثر در این بخش افزایش یابد تا مردم فریب تبلیغات خارجی و ماهواره ای به ویژه در حوزه مسکن را نخورند.

او اعلام کرد: مردم تصور می نمایند که با سرمایه گذاری در ملک های خارجی می توانند سرمایه های خود را حفظ نمایند اما سرمایه گذاری در مسکن ایران از تمامی کشور های جهان توجیه مالی بیشتری دارد، متأسفانه مردم سرمایه گذاری در کشور هایی مانند ترکیه و گرجستان را ترجیح می دهند.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران توضیح داد: باید سرمایه گذاران در این بخش تمامی قوانین و پیچ وخم های قانونی کشور های دیگر را مطالعه نمایند تا با سرمایه گذاری در این بخش ها لطمه نخورند.

عقبایی اضافه کرد: وجود موانع خروج ارز به دلیل تحریم ها و افزایش کلاهبرداری ها به وسیله تهاتر به ویژه در کشور ترکیه باعث ایجاد مسائل بسیار زیادی در این بخش شده است بنابر این باید مردم در این حوزه هوشیار باشند تا سرمایه های خود را از دست ندهند.

او با بیان اینکه باید سعی کنیم سرمایه گذاران خارجی را در قالب پروژه های مشارکتی و بزرگ جذب کنیم، گفت: طبق قانون کشور ایران امکان خرید و فروش ملک به شخص خارجی ممنوع است، بنابر این باید سعی کنیم سرمایه گذاران را در قالب مشارکت در پروژه های ساختمانی و یا فروشگاهی جذب کنیم.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران شرح داد: رشد قیمت مسکن از سال 74 تا 94، 104 برابر شده و بیش از یک هزار درصد افزایش یافته و از سال 94 تا 98 بیش از صد در صد رشد را تجربه نموده است، آمار ها نشان می دهد که در سال 97 تا 98 بازار مسکن با رشد جهشی و نامتعارف روبه رو شده، اما قیمت مسکن در بسیاری از نقاط کشور های مختلف در طی 10 سال گذشته ثابت مانده است.

عقبایی اضافه کرد: قیمت مسکن در نقاط شمالی تهران بسیار گرانتر از قیمت مسکن در کشور هایی مانند ونکور کانادا است، اما این در حالی است که سازه ها و مصالح ساختمانی که در این واحد ها استفاده می گردد، بسیار بی کیفیت تر از مصالح ساختمان های خارجی است.

او اظهار کرد: 70 درصد از قیمت ملک در کشور های خارجی بدلیل مصالح ساختمانی باکیفیت است، اما در ایران بیشترین دلیل افزایش قیمت ملک به دلیل اراضی است.

ریسک سرمایه گذاری در بخش مسکن به شدت افزایش یافته است

در همین رابطه فرشید پورحاجت دبیر انجمن انبوه سازان مسکن کشور گفت : با بیان اینکه سرمایه گذاری کشور های خارجی در ایران می تواند در بازار مالی کشور مؤثر باشد، گفت: هم اکنون بدلیل بی ثباتی اقتصاد ایران شاهد افزایش فرار های سرمایه ای شده ایم، باید زمینه های لازم برای حفظ سرمایه های کشور را فراهم کنیم و با ایجاد ظرفیت های مختلف در بخش های ملکی بتوانیم سرمایه گذاری کنیم.

پورحاجت اضافه کرد: قانون اساسی ما اجازه نمی دهد که اجنبی در ایران مالکیت داشته باشد، اما به عقیده بنده باید زمینه های لازم برای ورود سرمایه گذاران به کشور را فراهم کنیم.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن کشور شرح داد: ریسک سرمایه گذاری در حوزه مسکن بشدت افزایش یافته و آمار ها از سوی شهرداری نشان می دهد که صدور پروانه های ساختمانی کاهش چشمگیری داشته بنابر این در شرایط فعلی بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح می دهند در کشور های دیگر به ویژه در حوزه ملک وارد شوند.

او شرح داد: قدرت نقدینگی در بخش فراوری مسکن کاهش یافته و سرمایه ها در بازار های مختلف وارد شده اند بنابر این باید دولت تمهیدات لازم را برای جذب سرمایه گذاری بیشتر فراهم نمایند.

پورحاجت یادآور شد: کاهش ارزش پول ملی باعث شد تا سرمایه ها از حوزه فراوری خارج شوند بنابر این باید با افزایش ارزش اضافه کرده و ثبات مالی کشور را در حوزه مسکن تقویت کنیم.

حدس ها در بخش مسکن نباید تاثیر گذار باشد

در ادامه محمود محمودزاده سرپرست معاونت مسکن و ساختمان گفت: با بیان اینکه خرید و فروش در 2 ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است، گفت: حدس ها و نظرات شخصی در بازار مسکن نباید وجود داشته باشد چرا که بر بازار مسکن تأثیرگذار خواهد بود.

سرپرست معاونت مسکن و ساختمان اضافه کرد: هم اکنون بیشترین تقاضا های بازار مسکن مربوط به دهک های متوسط و ضعیف جامعه است بنابر این باید شرایط بازار را به گونه ای تغییر دهیم که بتوانیم احتیاج های این افراد را پاسخ دهیم.

او به وجود خانه های خالی در سطح کشور اشاره نمود و گفت: طرحی در این باره تدوین شده که بزودی در سراسر کشور اجرایی می گردد و ما در این بخش بدنبال اجرای سیاست های تشویقی هستیم و با اخذ مالیات سعی خواهیم کرد واحد های خالی را وارد بازار مسکن کنیم تا از این طریق احتیاج بازار را تأمین کنیم.

محمودزاده اظهار کرد: 10 درصد واحد های موجود در کشور خالیست که شامل 2 میلیون و 500 هزار واحد مسکونی می گردد بنابر این می توانیم با جذب سرمایه گذاری در بخش مسکن بازار را به سمت رونق راهنمایی کنیم.

براساس این گزارش همزمان با افزایش نوسانات مالی درک شور خروج سرمایه ها از کشور رشد چشم گیری داشته این در حالی است که یاری به رونق فراوری در حوزه ساخت وساز افزایش اشتغال و کار آفرینی خود می تواند زمینه ساز بهبود وضعیت مالی کشور در آینده نزدیک گردد.

افزایش کیفیت در حوزه ساخت وساز گرایش به سمت صنعتی سازی و ثبات قیمتی در این بخش خود می تواند سرمایه گذاران را در این بخش نگه دارد بنابراین مسئولان باید هرچه سریعتر به داد بازار مسکن برسد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 327

به "قیمت ملک در منهتن ارزان تر از تهران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت ملک در منهتن ارزان تر از تهران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید