قیمت واقعی نان 16 برابر قیمت کنونی است ، برای خرید سبد کالا از حساب یارانه مردم چقدر کم می گردد؟

به گزارش افق بسطام، معاون رفاه و خدمات اجتماعی وزارت کار، رفاه و خدمات اجتماعی با حضور در برنامه تهران بیست درباره نحوه دریافت سبد کالا از حساب یارانه توضیحاتی ارائه کرد

قیمت واقعی نان 16 برابر قیمت کنونی است ، برای خرید سبد کالا از حساب یارانه مردم چقدر کم می گردد؟

علیرضا عسگریان اظهار کرد: 11 قلم کالا را به عنوان کالاهای اساسی تعریف نموده ایم که همه پروتئین لازم برای مردم را تأمین کند. در سال 1401، قیمت این 11 قلم کالا تغییری نکرد و در حال حاضر قیمت پایه این 11 قلم 590 هزار تومان است؛ ولی وقتی مردم بخواهند بخرند به علت افزایش قیمت ها این سبد 820 هزار تومان برای مردم تمام می گردد.

وی ادامه داد: اینکه مردم از این سبد کالا آگاه نیستند احتیاج به اطلاع رسانی دارد. ما فکر می کردیم اگر 45 هزار مغازه را به این سامانه متصل کنیم شرایط حل وفصل می گردد؛ ولی 93 هزار مغازه به این سامانه متصل شدند و فکر می کنیم 100 هزار مغازه به این سامانه متصل شوند.

عسگریان ادامه داد: باید اپلیکیشن (برنامه کاربردی) نصب نمایند تا مردم بدانند که در چه مغازه هایی می توان از کالابرگ الکترونیکی استفاده کرد؛ البته در مغازه هایی که کالابرگ عرضه نمایند بنر نصب می گردد.

عسگریان ادامه داد: فقط 3 دهک جامعه از کوپن استفاده می نمایند. مردم خرید نمایند تا ما نقاط ضعف خودمان را برطرف کنیم. بودجه اجرای این طرح تأمین شده و اگر دو دهک دیگر را تحت پوشش ببریم، حدوداً 50 درصد مردم جامعه شامل این طرح می شوند.

عسگریان اضافه نمود: حساب یارانه مردم را شارژ کردیم و اگر از آن استفاده نمایند حساب آن ها شارژ می گردد. مبنای قیمت این بسته، قیمت های سال 1401 است. مردم مابه التفاوت بسته را می پردازند یعنی در حال حاضر مردم 823 هزار تومان خرید می نمایند و حدود 600 هزار تومان آن را از یارانه خود پرداخت می نمایند؛ یعنی 223 هزار تومان کمتر پرداخت می نمایند و این مبلغ به وسیله دولت پرداخت می گردد.

معاون رفاه و امور مالی وزارت تعاون کار و خدمات اجتماعی اضافه نمود: قیمت 11 قلم کالا در این بسته ثابت است. علاوه بر این 120 هزار تومان برای هر نفر شارژ می گردد و اگر از اعتبار خود استفاده نمایند این رقم به حساب آن ها واریز می گردد.

وی در ادامه اعلام کرد: قیمت واقعی نان 16 برابر بیشتر از قیمتی است که به فروش می رسد. شاید تا انتهای ماه به دو دهک بعدی جامعه برسد. این پول برای مردم است و اگر استفاده نگردد در خزانه باقی می ماند.

مردم نمی دانند که با خرید این سبد کالا چقدر از یارانه آن ها برداشت می گردد

مصطفوی، کارشناس مالی، در ادامه برنامه تهران بیست گفت: در قدم اول تخصیص سبد کالا و کالابرگ الکترونیکی پیروز بوده است. استفاده از کوپن با توجه به شرایط مالی هر کشوری ممکن است به وجود بیاید. در بسیاری از کشورهای پیشرفته از کوپن برای تأمین امنیت غذایی استفاده می گردد.

این کارشناس مالی ادامه داد: کالابرگ الکترونیکی هنوز برای مردم پیچیده است و نمی دانند که چه مقدار از یارانه آن ها برداشت می گردد. بهتر بود رقم اصلی که به عنوان یارانه به مردم داده می گردد اعلام می شد.

مصطفوی ادامه داد: با این بسته، قدرت انتخاب به مردم داده می گردد تا خودشان انتخاب نمایند که چه اقلامی از بسته مورد احتیاج خود را خرید نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 مرداد 1402 بروزرسانی: 19 مرداد 1402 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 2099

به "قیمت واقعی نان 16 برابر قیمت کنونی است ، برای خرید سبد کالا از حساب یارانه مردم چقدر کم می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت واقعی نان 16 برابر قیمت کنونی است ، برای خرید سبد کالا از حساب یارانه مردم چقدر کم می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید