مزایا و معایب تحصیل در خارج

به گزارش افق بسطام، در نگاه اول، تحصیل در خارج تجربه جالب و هیجان انگیزی به نظر می رسد. ولی بهتر است قبل از اخذ این تصمیم سرنوشت ساز درباره مزایا و معایب آن اطلاعات کافی کسب نموده و سپس آگاهانه درباره آینده تحصیلی تصمیم گرفت. برای اطلاع بیشتر از جوانب مهم و کاربردی تحصیل در خارج با خبرنگاران همراه شوید!

مزایا و معایب تحصیل در خارج

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

اغلب دانشجویان رویای ادامه تحصیل در دانشگاه های بهتر و معتبر را در سر دارند و مهاجرت به سایر کشورها از جمله راهکار های این مسئله به شمار می رود. ولی باید بخاطر داشت که این تصمیم کلیه ابعاد زندگی فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد، از اینرو باید قبل از اقدام به تحصیل در خارج از کلیه معایب و مزایای آن آگاه شد. ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در خارج از کشور یکی از اهداف عظیم دانشجویان مستعد است. ولی نکته قابل توجه این است که برای چنین تصمیم عظیمی باید از قبل بصورت دقیق برنامه ریزی نموده و تمامی جوانب را سنجید. از اینرو، در هنگام آنالیز گزینه ها نکات بسیاری را باید مد نظر قرار داد. از جمله این عوامل، برخورداری از استطاعت مالی کافی برای ادامه تحصیل در یک کشور بیگانه است. در واقع، باید پس از انتخاب گزینه ها، تحقیق و آنالیز جامعی را درخصوص شرایط و هزینه های زندگی در آن کشور انجام داد. علاوه براین، کسب اطلاعات کافی در خصوص رشته و دانشگاه مورد علاقه نیز بسیار لازم است. پس از آنالیز کلیه جوانب، نوبت پاسخگویی به این سوال ها است: آیا پس از اتمام تحصیل در خارج، شرایط شغلی و موقعیت بهتری را در کشور خودتان فراهم خواهد شد یا خیر؟ و مهم تر از آن اینکه آیا پس از اتمام تحصیل قصد بازگشت به کشور خود را خواهید داشت؟ موارد یاد شده بخشی از مسائلی است که در هنگام تصمیم برای ادامه تحصیل در کشوری بیگانه باید مورد توجه قرار گرفته شوند و اگر با وجود همه شرایط، همچنان بر این تصمیم راسخ هستید، پس باید از مزایا و معایب مختلف آن نیز آگاه شوید.

مزایا

1. ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه

اگر رشته مورد علاقه تان در عالی ترین سطح در دانشگاه های خارجی ارائه می گردد، برای کسب پذیرش در آن دانشگاه باید امیدوار باشید. در واقع، برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه تان باید نهایت سعی و تلاشتان را به کار ببرید. این انتخاب در کسب موقعیت های شغلی بهتر و بالاتر در عرصه رقابتی بازار کار بسیارموثر خواهد بود.

2. تجربه زندگی مستقل

در این شرایط شما زندگی کاملا مستقلی خواهید داشت و اداره همه امور به دست خودتان خواهد بود. و البته این موقعیت فرصتی استثنائی برای کسب تجربه در امور جاری زندگی است زیرا مسئولیت اداره همه امور به عهده شما است.

3. تجربه یک فرهنگ جدید

زندگی در یک کشور جدید توام با تجربه های جدید و جالب است. یکی از مزایای تحصیل در خارج نیز تجربه زندگی از دریچه ای جدید و متفاوت است که با آن می توان زیبایی ها و تفاوت های جامعه و فرهنگی جدید را تجربه کرد و به درک جدیدی از عقاید مذهبی، سیاسی و مالی از مردم آن جامعه دست یافت.

4. تجربه سفر

با تحصیل در خارج فرصت گشت و گذار در کشور میزبان را خواهید داشت. برخلاف سفرهای برنامه ریزی شده، در این سفرهای کوتاه فرصت آشنایی بیشتر با آن کشور و مردمش را خواهید داشت و حتی می توانید از این طریق روابط خود را با سایر افراد گسترش دهید. اگر از این فرصت ها بخوبی بهره ببرید، تجربه تحصیل خوشایندی را در خارج خواهید داشت.

5. رزومه پربار

ثبت چنین تجربه ای در سوابق تحصیلی، موقعیت های شغلی مطلوبی را برای شما چه در کشور خود یا حتی در سایر کشورها فراهم خواهد نمود. اگر بهره هوشی بالایی داشته باشید و شانس نیز با شما یاور باشید، می توانید موقعیت شغلی مناسبی را در کشور میزبان به دست آورید. در مجموع، داشتن چنین تجربه ای آینده شغلی خوبی را برای شما چه در کشور زادگاهتان یا در سایر کشورها فراهم می نماید.

معایب

1. فشار مالی

آن دسته از دانشجویانی که با استفاده از قرض یا وام قصد ادامه تحصیل را دارند، در دوران تحصیل از لحاظ مالی اندکی تحت فشار خواهند بود. بنابراین، اگر قصد چنین ریسکی را دارید بهتر است اندازه آن در حد وسع مالیتان باشد. زیرا بازپرداخت چنین بدهی هایی ممکن است تا چند سال طول بکشد؛ از اینرو، مهلت بازپرداخت را به پس از فارغ التحصیلی موکول کنید.حتی ممکن است زمان ادای دین تا به دست آوردن یک شغل مناسب عقب بیفتد.

2. مسائل زبان

این احتمال وجود دارد تا برای ایجاد ارتباط با مردم به هنگام مکالمه آن ها به زبان اصلیشان دچار مشکل شوید. در چنین وضعیتی باید به ناچار تا حدودی زبان بومی مردم را یاد بگیرید تا در مواقع لزوم از آن بهره ببرید. البته امروزه بسیاری از مردم در سراسر دنیا به زبان انگلیسی آشنایی دارند و این امر ایجاد ارتباط را آسان تر نموده است.

+ تقابل عقاید

ممکن است که در برخی مواقع احساس بیگانگی کنید و تحمل شرایط زندگی جدید سخت به نظر برسد. حتی شاید برخی از عقاید معمول مردم آن کشور برای شما غیر قابل قبول باشد. یا در برخی شرایط کاملا نادیده گرفته شوید. در مقابل، شاید دیدگاه ها و عقاید شما نیز در گروه های اجتماعی پذیرفته نگردد. و در نهایت، دلتنگی شما برای خانه و خانواده تان تحمل شرایط را اندکی سخت کند. خوشبختانه، امروزه پیشرفت تکنولوژی این مسئله را تاحدودی آسان تر نموده تا در مواقع لزوم با عزیزانتان ارتباط برقرار کنید. کلیه این موارد اندکی از صدها حسن و ایراد تحصیل در خارج است که محتمل است با آن روبرو شوید. نحوه برخورد با آن ها و یافتن راهکار کاملا برعهده شما است. اگر شما هم تجربه زندگی و تحصیل در خارج از کشور را دارید، با خبرنگاران در میان بگذارید. منبع: buzzleمنبع: کجارو
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1069

به "مزایا و معایب تحصیل در خارج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایا و معایب تحصیل در خارج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید