تحصیل در کانادا

به گزارش افق بسطام، ما سعی نموده ایم در این مقاله در خصوص تحصیل و اقامت در کشور کانادا به شما عزیزان اطلاعات مفیدی بدهیم.

تحصیل در کانادا

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

یکی از دلایل اصلی جریان بالای مهاجرت به کانادا برنامه های متنوع و خاص این کشور برای هر دسته از مهاجران است

شرایط مهاجرت

کانادا یکی از ایده آل ترین کشورهای جهان برای مهاجرت است؛ هم اکنون بیش از 250،000 مهاجر به تازگی وارد کانادا شده اند تا از اقتصاد قوی و سیستم مهاجرت پیشروی آن بهره ببرند. بخش آمار دولتی کانادا پیش بینی می کند که تا سال 2031 بیش از نیمی از تمام افراد ماهر کانادا در خارج از کشور متولد شده اند. اگر شما هم در فکر مهاجرت به کانادا هستید، این مقاله به شما یاری می کند تا اطلاعات گسترده ای در خصوص فرآیند مهاجرت به کانادا و دریافت ویزای این کشور را دریافت کنید. ما سعی کردیم در این مقاله انواع ویزاهای کانادا مانند ویزای نیروهای متخصص، ویزای دانشجویی، ویزای سرمایه گذاری و غیره را برای شما شرح می دهیم. یکی از دلایل اصلی جریان بالای مهاجرت به کانادا برنامه های متنوع و خاص این کشور برای هر دسته از مهاجران است.

به طور کلی هجوم بزرگ مهاجران به کانادا می تواند به سه دسته عمده تقسیم شود:

کارگران ماهر

بازرگانان

سرمایه گذاران و دانشجویان بین المللی

اگر چه، مهاجرت خانوادگی نیز وجود دارد؛ با این حال دارای سهم کمتری از مهاجرت سالانه به کانادا، نسبت به سه دسته اول هستند.

سیاست های دولت در رابطه با شهروندی و مهاجرت به کانادا (CIC) بسیاری از برنامه های مهاجرت را ایجاد نموده است تا به مهاجران در سراسر جهان اجازه ورود به کانادا را بدهد؛ سیاست مهاجرت به کانادا تا حد زیادی بستگی به نوع مهاجرت یا ورود به کانادا دارد؛ قوانین و روش های مهاجرت به کانادا معمولا به غیر از چند مورد احتیاج کلی برای هر دو نوع اقامت موقت یا دائم در کانادا متفاوت هستند؛ ورود موقت بر اساس دوره زمانی معین می باشد و شامل ویزا، یعنی ویزای بازدید کننده / گردشگری، ویزای دانشجویی، اجازه کار و غیره است.، از سوی دیگر، اقامت دائم را می توان از طریق ویزای مربوط به کارگران ماهر ، سرمایه گذاری و یا با حمایت خانواده مقیم کانادا و حتی روش های دیگر دریافت کرد.

مهاجرت نیروهای متخصص(FSW)

با توجه به کمبود مهارت در کشور کانادا، این کشور تعداد زیادی از فرصت های شغلی را برای کارکنان ماهر خارجی در سراسر استان ها و صنایع مختلف ارائه می دهد. مهارت هایی که در کانادا زیاد مورد تقاضا هستند شامل مهندسی، فناوری اطلاعات، بهداشت و درمان، کار ساخت و ساز، بخش خدمات و غیره می باشند.

دولت فدرال کانادا طبقه بندی مشاغل در کشور را طبق سطوح مهارت، یعنی NOC (طبقه بندی حرفه ای ملی) و همچنین سطو ح مهارت (مهارت 0، A، B، و غیره) تنظیم نموده است و به همین ترتیب کارگران ماهر خارج از کشور را از طریق ویزای FSW (نیروی متخصص فدرال) یا همان (Federal Skilled Worker)، ویزای اکسپرس اینتری (ورود سریع) و همچنین از طریق سایر برنامه های PNP استان های مختلف دعوت می کند.

مهاجرت بازرگانان و سرمایه گذاران

در کانادا برنامه های مهاجرت های مختلف تجاری به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی وجود دارد، بیشتر این برنامه های مهاجرت تجاری، اقامت دائم در کانادا را به متقاضیان و خانواده هایشان ارائه می دهند. متقاضیان علاقه مند باید مقدار معینی را در کشور سرمایه گذاری کنند و همچنین احتیاج به برآورده شدن معیارهای اصلی برنامه دارند.؛ ویزای کسب و کار منبع اصلی ایجاد شغل در کانادا از طریق سرمایه گذاری و همچنین حمایت قابل توجه و یاری به اقتصاد کانادا و توسعه است.

اسپانسرشیپ خانوادگی (Family Sponsorship)

قانون اسپانسرشیپ خانوادگی به افراد بالای 18 سال که توانسته اند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند و شهروند کانادا محسوب می شوند اجازه می دهد که افراد خاصی را به عنوان زیر مجموعه خانواده خود به کانادا بیاورند و برای آنها نیز اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. ویزاهای کلاس فامیلی شامل همسر، پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ ، فرزندان و سایر افراد واجد شرایط است. گفتنی است فرد اسپانسر کننده با امضای قرارداد یا همان undertaking تعهد به تامین هزینه های خوراک و پوشاک و مسکن فرد اسپانسر شونده در مدت زمان معین را می دهد و به این ترتیب فرد اسپانسرشونده حق درخواست یاری هزینه زندگی از دولت کانادا را نخواهد داشت، این قرارداد در استان های غیر از کبک با IRCC یا همان اداره مهاجرت کانادا و در استان کبک با MIDI یا همان اداره مهاجرت استان کبک بسته خواهد شد.

دانشجویان بین المللی

کانادا به عنوان یک نظام آموزشی در سطح جهانی شناخته شده است. این کشور همچنین دارای عالی ترین دانشگاه های جهان می باشد که تحصیلات عالی و تعداد زیادی از دوره های آموزشی و حرفه ای را ارائه می دهند؛ محیط مطالعه صلح آمیز، ایمن و ایده آل در کانادا، هر ساله ده ها هزار دانشجوی بین المللی را جذب می کند. به تازگی، دولت کانادا اعلام نموده است که قوانین مهاجرت برای دانشجویان بین المللی را تسهیل می کند تا به آنها یاری کند که از روابط عمومی و شهروندی کانادا بهره ببرند؛ دانشجویان خارج از کشور نیز می توانند به عنوان نیروی کار بالقوه برای پر کردن شکاف های مهارت در صنایع مختلف کانادا در نظر گرفته شوند. در حال حاضر تقاضا برای PR (اقامت دائم) بعد از تحصیل در استان های به غیر از کبک در کانادا بسیار سخت است ولی خوشبختانه استان کبک امکانات ویژه ای جهت اقامت بعد از تحصیل از طریق ویزای PEQ در اختیار دانشجویان قرار داده است.

مهاجرت به کانادا از روش تجربه کانادایی

مهاجرانی که تجربه کار در کانادا را داشته اند می توانند با استفاده از روش تجربه کانادایی (Canadian Experience Class CEC) برای دریافت اقامت دائم خود و خانواده شان در کانادا اقدام کنند. همچنین روش تجربه کانادایی علاوه بر افراد ذکر شده مورد توجه دانشجویان بین المللی که در دوره Post Graduate Work Permit پس از دوره تحصیل در کانادا هستند نیز قرار گرفته است چرا که این دانشجویان می توانند در مهلتی که بعد از تحصیلشان در کانادا در اختیارشان قرار داده شده است حداقل شرایط لازم برای اقدام از طریق روش تجربه کانادایی را کسب نموده و سپس برای اقامت دائم درخواست دهند. به همین منظور درمرحله اول متقاضی باید در سیستم اکسپرس اینتری پروفایل ساخته و با داشتن حداقل شرایط لازم دعوتنامه برای اپلای را دریافت کند؛ همچنین اداره مهاجرت کانادا، معمولا سالانه تعداد ظرفیت معینی پرونده را در روش تجربه کانادایی قبول می کند.

نیروی کار ماهر کبک (QSWP)

آن دسته از اتباع خارجی که تحصیل نموده و آموزش دیده هستند مطابق با ویزای QSWP می توانند به عنوان نیروی کار ماهر به استان کبک مهاجرت کنند. مهاجرانی که برای این ویزا درخواست می دهند ارزیابی شده و اگر توانستند امتیاز کافی را به دست آورند گواهی انتخاب کبک (CSQ) را دریافت نموده و پس از آن برای اقامت دائم کانادا درخواست می دهند؛ در واقع افراد انتخاب شده ،CSW (گواهی انتخاب کبک) را از دولت استانی کبک دریافت نموده و همین امر آنها را واجد شرایط برای درخواست اقامت کانادا در IRCC (مهاجرت پناهندگان و شهروندی کانادا) می کند.

ویزای تخصصی استان نوا اسکوشیا (NSNP)

استان نوا اسکوشیا از طریق ویزای تخصص اکسپرس اینتری اقدام به جذب نیروهای ماهر و مورد احتیاج این استان می کند. به همین منظور متقاضیان مهاجرت به استان نوا اسکوشیا از طریق این روش می بایست حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز سیستم اکسپرس اینتری را به دست آورند. علاوه بر این شغل متقاضیان برنامه مهاجرتی نوااسکوشیا می بایست در فهرست مشاغل مورد احتیاج این استان وجود داشته باشد.در واقع برنامه استانی نوا اسکوشیا برای افراد ماهری است که با هدف کار و زندگی به این استان مهاجرت می کنند. این روش مهاجرت به آن دسته از افرادی که با بازار کار و شرایط استان نوا اسکوشیا سازگاری بیشتری دارند اجازه اقامت خواهد داد.البته ضروری است بدانید که شرایط و قوانین این برنامه مهاجرتی در کانادا ممکن است بدون اطلاع قبلی تغییر کند و بنابراین شرایط متقاضیان طبق آخرین تغییرات آنالیز خواهد شد. متقاضیان فقط در زمان باز شدن برنامه مهاجرتی می توانند اقدام به ایجاد پروفایل کنند که معمولا از 24 ساعت قبل اعلام می شود.

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

پناهندگی را می توان یکی از روش های مهاجرت به کانادا دانست که البته با سختی های بسیار زیادی همراه خواهد بود. افرادی که از طریق پناهندگی به کانادا مهاجرت می کنند از محل زندگی خود به علت سختی ها و دشواری های غیرقابل تصور فرار نموده اند و بیشتر آنها مجبورند به مدت چندین سال در اردوگاه های پناهندگی با شرایط خاصی زندگی کنند. آنها در بدو ورودشان مورد حمایت کشور کانادا قرار می گیرند و می توانند زندگی دوباره ای را آغاز کنند. کشور کانادا به عنوان عضوی از جامعه بین المللی از این طریق می خواهد از دموکراسی های نو ظهور حمایت کند از این رو این کشور دارای ارتباط تنگاتنگی با دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می باشد.

سیستم ورود سریع به کانادا (Express Entry) چیست؟

سیستم اکسپرس اینتری از لحاظ مالی یکی از کارآمدترین و مشهورترین سیستم های قرعه کشی و جذب مهاجر در جهان است که برای اولین بار در سال 2015 راه اندازی شد؛ تمامی خانواده ها و افراد مجرد در سرتاسر جهان با استفاده از این سیستم می توانند در قرعه کشی مربوط به دریافت اقامت دائمی کانادا شرکت کنند. جهت افزایش شانس خود برای برنده شدن در این قرعه کشی کافی است تحصیلات، تخصص، داشتن دانش زبان انگلیسی و فرانسوی خود را در پروفایلتان ثبت کنید و به این ترتیب امتیازتان را افزایش دهید.

امتیاز و رتبه بندی افراد در سیستمی به نام CRS ذخیره می شود و همچنین حداقل و حدبیشتر میزان امتیاز لازم برای شرکت در این قرعه کشی در وب سایت امور مهاجرت به کانادا اعلام شده است و بنابراین با مراجعه به آن می توانید برنامه ریزی دقیق تری برای حضور خود در این برنامه داشته باشید.از مقوله های فوق فقط روش ها مهاجرتی مانند کارگران ماهر فدرال، معامله گر حرفه ای فدرال، کلاس تجربه کانادایی و یا نامزد استان می تواند از طریق سیستم آنلاین اکسپرس اینتری ارسال شود ولی برنامه های اسپانسرشیپ خانوادگی هنوز احتیاج به ارسال نامه های کاغذی از طریق پست یا پیک دارد.

الزامات کلیدی مهاجرت کانادا چیست؟

شرایط مهاجرت به کانادا ممکن است بر اساس برنامه های مختلف مهاجرت یا دسته های گوناگون ویزا در کانادا متفاوت باشد. با این حال، شرایط خاصی وجود دارد که برای بیشتر برنامه های مهاجرت در کانادا رایج است. در اینجا الزامات اساسی برای مهاجرت به کانادا از طریق ویزاهای اکسپرس اینتری، نیروی کار ماهر کبک (QSWP)، برنامه های استانی PNP و سایر برنامه های مهاجرتی دیگر بیان شده است.

مهارت زبان

شما باید از طریق آزمون ثبت شده و آژانس های صدور گواهینامه، یعنی IELTS (سیستم آزمون زبان انگلیسی زبان انگلیسی) برای زبان انگلیسی، مدرک زبان خود را در هر یک از زبان های رسمی کانادا، یعنی انگلیسی و فرانسه، ارائه دهید. نمره زبان مورد احتیاج (CLB 7) برای اولین زبان رسمی شما در 4 منطقه مختلف زبان است.

مدارک تحصیلی

در هنگام ارسال درخواست برای مهاجرت کانادا، باید ارزیابی مدارک تحصیلی خارج از کانادا (ECA) را ارائه دهید. ECA از طریق WES رایج ترین روش برای ارزیابی اعتبار شماست. این ارزیابی به شما برای کسب امتیاز لازم قبل از مهاجرت به کانادا یاری می کند تا بعد از ورود به این کشور با صرفه جویی در وقت و هزینه بتوانید آسوده تر در دانشگاه تحصیل کنید و یا در بازار مشغول به کار شوید.این ارزیابی برای ویزا هایی مثل اکسپرس اینتری، نیروی متخصص فدرال، ویزای کار و تحصیل در کانادا ضروری است و به شما یاری می کند تا از برابری اعتبار مدرک خود با استاندارهای کاری کانادا در رشته کاریتان و از شغلی که می توانید بر اساس مدرکتان در آینده در کانادا داشته باشید آگاه شوید.

شرایط سلامتی و شخصیت

به منظور واجد شرایط بودن برای مهاجرت به کانادا، شما باید در سلامت کامل باشید. شما همچنین باید گواهینامه های ضروری پزشکی و پلیس را دریافت نموده باشید. عوامل دیگر، مانند سن، تجربه کاری، سازگاری با محیط و غیره با توجه به هر برنامه مهاجرتی یا نوع ویزا که درخواست می دهید متفاوت است. در حال حاضر، شما باید در خصوص اینکه چه مدت طول می کشد تا فرآیند مهاجرت به کانادا را به طور کامل انجام دهید، سؤال کنید؟ خوب، بیایید زمان پردازش مهاجرت کانادا را بدانیم. برای شرح بیشتر در رابطه با شرایط مهاجرت به کانادا با این سوال آغاز می کنیم که چگونه می توانیم بدانیم آیا مجاز به مهاجرت به کانادا هستیم یا خیر؟ مدت زمان فرآیند مهاجرت به کانادا مدت زمان فرآیند مهاجرت به کانادا اساسا طول زمان لازم برای دریافت اقامت کانادا است، یعنی کل زمان لازم برای ارسال نمایه به منظور تایید ویزا و غیره. زمان پردازش در واقع بستگی به برنامه مهاجرت یا رده ویزای شما دارد و ممکن است بر اساس عوامل زیر متفاوت باشد:

برنامه مهاجرت

مدت زمان پردازش مهاجرت به کانادا ممکن است بر اساس نوع برنامه مهاجرتی که شما درخواست می کنید، یعنی سیستم ویزای اکسپرس اینتری ، QSWP یا هر برنامه ویزای استانی (PNP) متفاوت باشد. همانطور که تمام برنامه های ذکر شده، زمان پردازش را با توجه به سیستم و معیارهای خودشان درنظر می گیرند.

درخواست ویزا

زمان پردازش مهاجرت نیز بستگی به این دارد که آیا درخواست ویزا را به درستی ارائه نموده اید یا نه، زیرا جزئیات نادرست در هنگام درخواست ممکن است پردازش را نیز به تاخیر بیاندازند.

اسناد / اطلاعات

به سرعت اطلاعات و مدارک مورد احتیاج خود را به اداره مربوطه ارائه دهید، این عمل می تواند زمان پردازش را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، تمام اسناد و گواهینامه های خود را آماده کنید، از جمله ECA از طریق WES، گواهینامه IELTS، و غیره. گواهینامه های مربوط به سلامت شخصیت و بهداشت نیز بعد از دریافت ITA از IRCC ضروری است؛ با این وجود، اگر از خدمات مشاوران مهاجرتی قابل اعتماد و یا پشتیبانی از خدمات رسمی مهاجرت بهره ببرید و تمام مدارک مربوط به درخواست ویزا وگواهینامه های IELTS و گواهینامه ECA و موارد دیگر را به درستی آماده و ارسال کنید ، می توانید زمان پردازش را کاهش دهید؛ گفتنی است تفسیر اشتباه و خطاهای ناخواسته در نمایه و درخواست ارسال شده ممکن است باعث تأخیر غیر ضروری در دریافت اقامت شما و حتی به هم خوردن آن شود.

منبع: معراج
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 700

به "تحصیل در کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحصیل در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید