مقاصد اصلی تعطیلات، برای خانوارها چقدر هزینه دارد؟

به گزارش افق بسطام، هزینه سفر و اقامت تابستانی در 15 شهر جذاب و پرگردشگر در ایران برای یک خانوار سه نفره برآورد شد.

مقاصد اصلی تعطیلات، برای خانوارها چقدر هزینه دارد؟

دنیای اقتصاد : اگر خانوارها بخواهند در هفته های پیش رو و دوسوم باقیمانده تابستان 98 به یکی از 6 شهر توریستی-زیارتی شامل شهرهای کیش، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و همدان و 9 شهر شمالی (رامسر، کلاردشت، متل قو، بندرانزلی، رشت، چالوس، محمود آباد، نوشهر و نور) سفر نمایند به طور میانگین بابت اقامت 2 شب و 3 روز باید 2میلیون تومان هزینه نمایند. در هتل ها حداقل بازه زمانی تعریف شده پکیج ها 2 شب و سه روز است که هزینه اقامت دو میلیون تومان است ولی در شهرهای شمالی اقامت در ویلا به مدت یک شب نیز امکان پذیر است که باید به طور میانگین برای یک شب یک میلیون تومان اجاره پرداخت گردد.

هزینه سفر و اقامت تفریحی به 6 شهر پرگردشگر

نتایج تحقیقات میدانی دنیای اقتصاد از سامانه های مجازی اعلام پیشنهادهای آژانس ها و تورهای مسافرتی نشان می دهد که ارزان ترین شهر برای اقامت به مدت دو شب و سه روز شیراز است که میانگین قیمت آن برای یک خانوار3نفره حدود یک میلیون و 167 هزار تومان با صبحانه و بدون ناهار،شام و حمل و نقل برآورد می گردد. گران ترین سفر نیز مربوط به اقامت در هتل در کیش است که با امکاناتی همچون صبحانه، گشت شهری و استقبال فرودگاهی حدود قیمت دو میلیون و 874 هزار تومان برای یک خانوار سه نفره است.

نتایج تحقیقات دنیای اقتصاد نشان می دهد: سفر به شمال که به شکل سنتی انتخاب ومقصد اول خانوارهای ایرانی برای مسافرت در تعطیلات طول سال به خصوص تعطیلات تابستانی است به وسیله اقامت در ویلاهای قابل اجاره امکان پذیر است. 9 شهر شمالی در استان های گیلان و مازندران معمولا بیش از سایر شهرهای شمالی مقصد سفر خانوارها است. طبق تحقیقات دنیای اقتصاد از سامانه های مجازی اجاره ویلا؛ هزینه اقامت یک شب در این 9 شهر شمالی به صورت میانگین یک میلیون تومان است که ارزان ترین شهر شمالی برای یک شب اقامت به چالوس با میانگین قیمت 669 هزار تومان و گران ترین به متل قو با شبی یک میلیون و 655 هزار تومان با امکانات کامل تعلق دارد.

طبق ارزیابی هایی که دنیای اقتصاد انجام داده است؛ میانگین هزینه اقامت در 6 شهر پرطرفدار با میانگین هزینه سفر به 9 شهر شمالی با هم برابر هستند. اگر شرایط سفر به این 6 شهر را با 9 شهر شمالی مقایسه کنیم نتایج نشان می دهد که گران ترین مقصد سفر از بین شهرهای مورد آنالیز متل قو با یک میلیون و 655 هزار تومان به ازای هر شب است اما نکته حائز اهمیت این است که برخلاف هتل ها که پکیج برای تنها یک خانوار اعلام می گردد و می توانند در آنها اقامت نمایند ویلاهای شهرهای شمالی معمولا گنجایش اقامت دو یا چند خانوار را در خود دارد، بنابراین اگر فرض گردد دو خانوار از یک ویلا برای اقامت استفاده نمایند و با وجود اینکه تمامی وعده های غذایی نیز بر عهده خود مسافران باشد هزینه اجاره ویلا آنها به صورت میانگین برای خانوار کمتر است و شاید به دلیل همین هزینه کمتر و تفریح بیشتر است که خانوارها سفر به شمال را انتخاب می نمایند.

در حال حاضر هزینه سفر و گردشگری چقدر افزایش یافته است؟

امروزه دیگر مسافرت به معنای رفتن از شهری به شهر دیگر نیست به همین دلیل گشت و گذارهای یک روزه در شهرهایی که ساکن آن هستیم نیز در بسته گردشگری جای می گیرد و یکی از موارد پراهمیت و تاثیرگذار در هزینه های گردشگری هزینه هتل و رستوران ها است. با توجه به اعداد و ارقامی که مرکز آمار درباره شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی در 4 ماه اول سال اعلام نموده است، تعیین می گردد: شاخص قیمت مربوط به خدمات هتل در رستوران در این مدت 50 درصد نسبت به 4 ماه ابتدای سال گذشته افزایش پیدا نموده است. هتل و رستوران دو جزء اصلی هزینه ای در گردشگری محسوب می شوند بنابراین میزان رشد این شاخص می تواند به نوعی بیان نماینده تغییرات هزینه ای در حوزه گردشگری باشد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 4 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 123

به "مقاصد اصلی تعطیلات، برای خانوارها چقدر هزینه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاصد اصلی تعطیلات، برای خانوارها چقدر هزینه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید