نرده گذاری حریم معبد آناهیتا آغاز شد

به گزارش افق بسطام، مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا کنگاور گفت: پروژه افزایش ارتفاع نرده گذاری حریم معبد آناهیتا با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد ریال آغاز شد.

نرده گذاری حریم معبد آناهیتا آغاز شد

ایرنا: مرتضی گراوند گفت: در جهت حفاظت و صیانت بیشتر از محوطه معبد آناهیتا، افزایش نرده ها لازم و ضروری است.

وی با اشاره به نرده گذاری اولیه معبد آناهیتا در اواخر دهه 60، گفت: طی این سالها معبد آناهیتا دارای حریمی معین بود که گاها به واسطه کوتاهی نرده ها محلی برای تردد نوجوانان بود و برای جلوگیری از اینگونه ترددها و هرگونه بزه اجتماعی احتمالی افزایش نرده ها در دستور کار قرار گرفت.

او افزود: پس از برگزاری مناقصه، پیمانکار مربوطه معین و کار خود را با اعتباری بالغ بر 500 میلیون تومان آغاز کرد.

وی اجرای طول نرده گذاری را یک هزار و 500 متر مطرح کرد و شرح داد: ارتفاع نرده های سه جبهه شمالی، شرقی و غربی حریم معبد آناهیتا افزایش می یابند.

این مسئول علت عدم افزایش ارتفاع جبهه جنوبی معبد آناهیتا را اجرای پروژه پلازا و پارک موزه خیابانی گفت و خاطرنشان ساخت: فعالیت های پایگاه ملی معبد آناهیتا در جهت حفاظت از این بنای کهن، توسعه صنعت گردشگری، جذب گردشگر و اشتغال زایی است.

معبد آناهیتا که دومین بنای سنگی بزرگ ایران قبل از اسلام است برخی قدمت آن را به دوران اشکانی و عده ای نیز دوران ساسانی می دانند.

کنگاور با جمعیتی بالغ بر 80 هزار نفر در 94 کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده است. این شهرستان 120 اثر تاریخی و طبیعی ثبت ملی و بیش از 100 اثر واجد شرایط حفاظت دارد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 127

به "نرده گذاری حریم معبد آناهیتا آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرده گذاری حریم معبد آناهیتا آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید